Фаворити зазнали поразки

0
555

Кандидати від Республіканської і Демократичної партій Тед Круз і Берні Сандерс здобули перемогу на попередніх виборах у штаті Вісконсин. Берні Сандерс переміг Гілларі Клінтон і здобув 56,6% голосів виборців. «Вісконсин, сьогодні ви надали чіткий сигнал: коли ми стоїмо разом, немає нічого неможливого. Дякую!» – виголосив Сандерс після праймеріз. У свою чергу Клінтон здобула 43,1% голосів американців. У республіканців виграв Тед Круз, отримавши 48,3% і випередив лідера Дональда Трампа на 13%. «Сьогодні поворотний момент. Це клич згуртування. Це заклик від тяжко працюючих чоловіків і жінок Вісконсина всій Америці. Ми маємо справжній вибір», – сказав  Тед Круз. Чи стануть праймеріз у Вісконсині поворотним моментом у змаганнях за номінації кандидатів у президенти США  розповів Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор Дипломатичної академії МЗС України.

ПРО МОЖЛИВІСТЬ ОБ’ЄДНАННЯ У ЛАВАХ РЕСПУБЛІКАНЦІВ
Перемоги на праймеріз у штаті Вісконсин стали символічними. Тому що загальна кількість делегатів, яких обирають на цих праймеріз, відносно невелика: 86 делегатів для демократичної партії і 42 для республіканців. Але те, що перемогу отримали другі номери в перегонах, стало дійсно символічним і це значно загострило всю ситуацію передвиборчих перегонів для обох партій.
Для Теда Круза було принципово важливим показати можливість об’єднання навколо його кандидатури партійних рядів республіканської партії. Дональд Трамп, хоча у нього залишається понад 200 голосів делегатів, (тобто у нього перевага, він усе ще лідирує), але його висловлювання щодо різних питань внутрішньої і зовнішньої політики США показали, що він втрачає позиції на загальнонаціональних опитуваннях.
Перемога демократа Сандерса була шоста поспіль з семи праймеріз, які відбулися в США за останній місяць. Це теж символічно. Його популярність посилюється завдяки зверненням до середнього американського класу, вказуванням на економічні, соціальні нерівності, які існують в країні. І це дає йому допомогу середнього класу Америки.
Загострення символічне тому, що боротьба переноситься на наступні етапи. Дуже показовим буде 19 квітня, коли пройдуть праймеріз у штаті Нью-Йорк. Там велика кількість голосів, це вотчина для лідерів перегонів і буде ще більше загострення боротьби Щодо Сандерса є ще один цікавий момент – у зв’язку з Панамськими паперами. Ще у 2011 році він виступав як противник заключення договору з Панамою про вільну торгівлю. І ще тоді вказувалося, що Панама стає світовим лідером для приховування капіталів і уникнення податків для великих американських банкірів і корпорацій. І зараз у нього виграшний момент. Вагу набирають його соціальні вимоги і звернення внутрішньої політики США.
– Що має статися, щоб у республіканців заблокували Трампа, а в демократів виграла Клінтон.
На це вкажуть вибори. Адже це демократичний процес і для цього проводять праймеріз. Але ситуація така, що перемога Круза показала, що партійні ряди Республіканської партії можуть об’єднатися навколо його кандидатури. Він показує, що може перемагати. Значить, це стимул для партії об’єднатися навколо нього і блокувати.
Для демократів так само. Частина партії і партійні боси підтримують лідера. Але це не значить, що все вже визначено. Вся боротьба ще попереду.
– Яка можливість  номінації  спікера Конгресу Пола Раяна на кандидата від Республіканської партії?
Таких шансів практично немає. Раян міг би стати кандидатом, якби до конвенту розподілилися голоси і не було би переваги ні за ким. Але ці результати показали, що буде загострення боротьби, але скоріше за все, боротьба буде між цими двома претендентами. До третьої партії може дійти тільки тоді, коли дві кандидатури підійдуть рівно до конвенту. Та можливість була проміжним варіантом, і завжди страховий варіант – це претендент від третьої партії. Поки що ситуація не свідчить на користь цього варіанту.+
Наталія ПУШКАРУК