Немає іншого дому, крім України

0
414

18 травня — День скорботи і пам’яті жертв депортації кримських татар, а водночас і День боротьби за права народу, який своєю громадянською позицією підставив плече українській незалежності і нині виборює її в анексованому Криму.
***
Посольство України спільно із Атлантичною Радою США провели захід для вшанування пам’яті жертв геноциду-депортації кримських татар 1944 року та для привернення уваги міжнародної спільноти до ситуації із погіршенням дотриманням прав людини в Криму.
Панельна дискусія на тему «Попередження ще однієї трагедії: становище кримських татар» відбулась за участю Посла України в США Валерія Чалого, Першого заступника Міністра інформаційної політики України (МІП) Еміне Джаппарової, Директора Центру Євразії Діну Патріціу Атлантичної Ради, колишнього Посла США в Україні Джона Хербста та старшого наукового співробітника Атлантичної Ради, автора книги «Після Криму: нова російська імперія» Агнії Грігас.
Учасники заходу переглянули документальний фільм створений МІП «Крим. Протистояння», який розповідає про незаконну російську анексію Криму та скрутне становище із правами людей, особливо Кримських татар в умовах окупації. У фільмі також згадані трагічні сторінки історії депортації сталінським режимом кримських татар 1944 р.
Звертаючись до учасників заходу, Валерій Чалий наголосив, що Україна ніколи не відмовиться від зусиль повернути Крим і відновити таким чином повагу до прав людини як стосовно кримських татар, так і щодо інших народів, які мешкають на півострові, а також для відновлення світового порядку. Він подякував 100 країнам, які в березні 2014 р. проголосували в ООН за резолюцію «На підтримку територіальної цілісності в Україні» та закликав США, ЄС та інших партнерів координувати зусилля із Україною для деокупації півострова. Валерій Чалий підкреслив важливість запровадження спільної стратегії щодо безпеки регіону та тіснішої взаємодії серед чорноморських країн.
Еміне Джаппарова поінформувала присутніх про постійні репресії, які російська влада чинить щодо кримських татар, а саме численні обшуки, залякування, викрадення, арешти і вбивства. Вона закликала світову спільноту не закривати очі на події, які можуть призвести до чергового геноциду на етнічному ґрунті в самому центрі Європи, а також укорінити тиранію кремлівського режиму на тривалий час.
Джон Хербст підкреслив необхідність скоординованих кроків між Україною і західними партнерами для відновлення її територіальної цілісності. Агнія Грігас, у свою чергу наголосили на необхідності не допустити замороження конфлікту та попередження загроз, які можуть стати джерелом погіршення прав людини, контрабанди наркотиків, зброї та дальшого поширення безпекових загроз в регіоні.
Посол Валерій Чалий також привітав українців із перемогою кримсько-татарської співачки Джамали на пісенному конкурсі Євробачення. Він заявив, що ця перемога значно виходить за межі шоу бізнесу, адже вона сильно привертає увагу всього світу до Криму і України.
***
Пам’ять жертв політичних репресій в Україні було вшановано Посольством України в США приспущенням Державного Прапору України на будинку дипустанови та покладанням квітів до Меморіалу жертвам комунізму Послом України в США Валерієм Чалим спільно з Першим заступником Міністра інформаційної політики України Еміне Джапаровою.
У своїх виступах вони зазначили, що в День пам’яті жертв політичних репресій в Україні ми разом надаємо шану мільйонам українців, закатованих тоталітарним радянським режимом, а також звертаємо увагу всього світу до порушень Російською Федерацією прав кримськотатарського народу та інших українських громадян в окупованому РФ Криму.
На знак міжнародної солідарності з Україною до заходу приєдналися представники американських державних установ та громадських організацій, української громади, співробітники Посольства України в США та Фундації вшанування пам’яті жертв комунізму на чолі із Виконавчим директором Маріоном Смітом.

Оксана МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»