ЕФІРНІ ОЛІЇ І ЇХ ВИКОРИСТАННЯ

0
771

melnichuk_305Лікар-напрапат Володимир Мельничук
Тел.  (773)282-5409

Вплив запахів на психологічний і фізичний стан людини відомий ще з давнини. Єгиптяни використовували їх для бальзамування та лікування нервових хворіб, у Вавилоні їх додавали у будівельні матеріали. Ефірні олії були також чудовим захистом від багатьох хворіб, епідемій. Жерці використовували їх у свої ритуалах.

З давних-давен люди добавляли в їжу плоди і рослини, які сприяли травленню і профілактиці захворювань: кмін, корицю, цибулю, часник, аніс, мяту, майоран, петрушку. Археологи знайшли флакони з благовоніями в давноєгипетських гробницях, а бальзам, мира і ладан згадувались ще у Старому Завіті.

Греки, араби, перси і інші народи Малої Азії, а також римляни перейняли досвід древніх єгиптян. Цінні відомості про лікувальні властивості ефірних олій отримані від знаменитих вчених древності –  Галена, Плутарха, Анакреона. Наприклад, Гіпократ і його учні використовували олію з ружі для лікування багатьох гінекологічних хворіб і порушень травлення. Плутарх в “Мораліях” пише: “Мира – її приємний, відсвіжуючий дим готовить тіло людини до блаженства сну. Невдачі, які переслідували його протягом дня безслідно зникають” Анакреон рекомендував змазувати голови пахучими маслами, які мають благотворну дію на мислення, рішучість і почуття.

В Китаї ароматичні трави і масаж використовували ще 5 тис. років назад. Частіше всього китайці застосовували ефірні масла в поєднанні з акупунктурою і масажем.

В Індії ароматичні рослини застосовувались приблизно з третього тисячоліття до н.е.

Відуни мали відомості про васильок корицю, коріандр імбір, миро, сандалове дерево. Індійські лікарі вважали, що аромати розкривають душу і настроюють розум.

Благовонія, олії, духи вернулись в Європу в сімнадцятому столітті разом з хрестоносьцями, з ними прийшли і знання про способи отримання ефірних масел, які використовувались арабами. Європейці почали експерементувати з місцевими ароматичними рослинами, такими як лаванда, шавлія, розмарин. В чотирнадцятому столітті лавандову воду і олію продавали в аптеках.

Летучі рослинні речовини з давніх пір викорстовувались на Русі при лікуванні різних захворювань. Окурювання і примітивні інгаляції відомі з давніх часів. В українській і російській народній медицині траву чистотілу травневого використовували для “підкурювання від падучої хвороби,” репяшком звичайним окурювали дітей від переляку, листя дурману курили від задухи. На Україні використовували чебрець, яким набивали матраси і посипали підлогу.  Тепер встановлено, що ефірна олія чебрецю містить сполуки, які володіють протимікробною дією.

Склад ефірних олій різноманітний, та головне те, що вони є нашими природними ліками та захисниками.

Аїр звичайний

Фізичні властивості: жовтого або темно-коричневого кольору, запахом нагадує камфору.В давнину лікарі вважали, що аїр грає важливу роль у любовних відносинах… Використовується для тонізації центральної нервової системи, зняття нервового напруження. Прийом аїрної олії допомагає покращити зір та слух. Відвар кореня аїру використовується при облисінні, ароматична вода – для лікування пародонтозу , інших запалень. Запобігає росту   стафілококів.

Аніс

Перші згадки про аніс відомі з часів Давньої Греції та Єгипту.
Покращує апетит, посилює дію антибіотиків. Використовується при лікуванні простудних захворювань, хвороб нирок та печінки, цинги. Знімає спазми та больовий синдром. Суміш ефірної олії анісу та яєчного білку використовується для лікування опіків. Аніс та його препарати допомагають у боротьбі з клопами, тарганами та міллю Останнім часом рибалки використовують аніс для виготовлення приманки.

Апельсин солодкий

Здавна використовується для ароматизації приміщень. Має властивість зупиняти кровотечу. Допомагає покращити зір. Користуватися нею потрібно обережно – ефірна олія апельсину підвищує чутливість шкіри до сонця, тому наносити її потрібно не менше ніж за годину до виходу. Допомагає боротися з грибковими ураженнями шкіри.

Базилік звичайний

Базилік у Грузії та Казахстані вважається символом довголіття. Листя його містить вітамін Р, провітамін А. Використовується для підвищення імунітету, проти хвороб матки. Знімає спазми, лікує мігрень, безсоння. Використовується в інгаляціях у суміші з евкаліптовою олією (1:1).
Чай з базиліку: 1ст. ложка трави на 1 склянку кип’ятку, настоювати 20 хв.

Чорнобривці

Запах чорнобривців в аромалампі допомагає при неврозах, депресіях, невпевненості. Внутрішньо приймають при курячій сліпоті, хворобах видільної системи.

Бергамот

Бергамот походить з Марокко, але в лікувальних цілях його почали використовувати Італії.
Використовується при втраті апетиту, як антисептик, а також при хворобах шлунково-кишкового тракту. Добре підходить для ароматизації повітря.

Валеріана лікарська

Ефірна олія валеріани має заспокійливу, спазмолітичну дію. Допомагає при мігрені, нейроциркулятрній дистонії з підвищеним тиском. При спазмах масажувати живіт (5 крапель олії валеріани на 10 мл рослинної олії).

Гвоздика

Здавна гвоздику використовували в Індії, Китаї, Індонезії. Відома її властивість – попереджувати епідемії чуми та холери.
Покращує пам'ять, використовується для лікування шкірних захворювань, знімає зубний біль. Відлякує міль та москітів.

Герань

Має обезболюючу дію, лікує зубний біль, отит, пародонтоз, невралгію, опіки. Масаж з олією герані дає ефект при лікуванні варикозного розширення вен. Очищає шкіру, знімає жирний блиск та запалення. Добре використовувати в аромалампі для подолання депресії, страху. Відлякує комарів, міль, мух.

Ялина

Має високу антимікробну дію, використовується в інгаляціях при захворюваннях органів дихання. Зупиняє кровотечу, має дезінфікуючу дію. Покращує емоційний стан.

Іланг-іланг

Знижує тиск, знімає нервове напруження, лікує шкіру. Має сильну еротизуючу дію. Використовується для ароматизації повітря в спальнях.

Імбир

Широко використовується ось уже багато століть. Допомагає стабілізувати психоемоційний стан, покращити пам'ять. Знімає біль при хворобах опорно-рухового апарату, розтягненні сухожиль.

Іссоп лікарський

Іссоп на івриті означає «трава, що має приємний запах». Захищає від чуми, використовується при лікуванні простудних захворювань. Заживляє гнійні рани та лікує інші хвороби шкіри, підвищує тиск.

Кардамон справжній

Знижує температуру тіла при простудних захворюваннях. Підвищує кислотність, покращує обмін речовин. Знімає синдром ПМС. Покращує психоемоційний стан.

Кедр

Використовувався єгиптянами для бальзамування. Лікує хвороби шкіри, варикозне розширення вен, нервові хвороби, знищує лупу, зупиняє випадіння волосся. Знімає кровоточивість ясен. Підвищує імунітет.

Кипарис вічнозелений

Використовується для лікування варикозного розширення вен, маточних кровотеч, бронхітів. Заживляє рани.

Коріандр

Має жовчогінну, антисептичну дію. Знімає больовий синдром. Покращує обмін речовин, підвищує згортання крові.

Кориця

Походить з Цейлону. Лікує укуси змій та ос, грибкові захворювання шкіри. Посилює сексуальність. Лікує депресії, неврози, хвороби органів дихання. Стимулює роботу шлунково-кишкового тракту, підвищ є апетит.

Лаванда

Лаванда – одна з найдавніших культур країн Середзеномор’я. Має спазмолітичну, заспокійливу, антисептичну, протиревматичну дію. Заживляє рани, підвищує кислотність шлунку. Знищує паразитів, комах, рятує від отруйних укусів. Використовується в інгаляціях, має виражену дію проти багатьох мікробів та вірусів. Прекрасний засіб проти опіків! Лікує патології нирок, шкіряні хвороби. Нею добре ароматизувати приміщення.

Лавр благородний

Корисний при порушенні обміну речовин, запальних процесах. Гарний антимікробний засіб. Знімає подразнення шкіри.

Лимон

В давнину лимони використовували при укусах змій, ним лікували жовтуху. Ефірна олія лимону має чудові бактерицидні властивості, активізує лейкоцити, лікує захворювання шкіри, головну біль. Для відбілювання зубів рекомендуються щоденно чистити їх лимонним соком. Компреси з олією лимону гоять інфіковані рани, обмороження. Лимони, їх сік та ефірна олія допомагають боротися з надлишковою вагою крім того, у нього чудовий аромат.

Мандарин

Ефірна олія мандарину використовується для ароматизації приміщень, покращення психоемоційного стану. Покращує апетит, прискорює обмін речовин, лікує хвороби шкіри та цингу.

Меліса лікарська (лимонна м’ята)

Нормалізує сон, допомагає при депресії, страхах, меланхолії, погіршенні пам'яті. Має противірусні властивості, добре очищує жирне волосся та шкіру.

Мирт звичайний

Аромат мирту нормалізує діяльність нервової системи, помічний при лікуванні хвороб дихальної та видільної системи.

Ялівець звичайний

У нього найвищі бактерицидні властивості. Покращує травлення, лікує запалення, дезінфікує повітря.

Мускатний горіх

Омолоджує шкіру, зупиняє кровотечі. Ліквідовує запальні процеси, покращує травлення, нормалізує діяльність нервової системи.

М’ята

М’ята – дин з найдавніших лікарських засобів. Стимулює нервову систему, тонізує, діє як обезболюючий, антисептичний, протимікробний засіб. Знищує комах-паразитів, відлякує комарів. Лікує головну біль, простудні захворювання. Для відлякування комах кілька крапель ефірної олії наносять на подушку.

Неролі

Аромат неролі лікує від безсоння, неврозів, є сильним сексуальним стимулятором. Омолоджує шкіру, є ідеальним засобом для догляду за сухою і комбінованою шкірою обличчя.

Пальмароза

Нормалізує роботу сальних і потових залоз, регенерує клітини шкіри. Знімає ервове напруження. Є хорошим засобом для інтимної косметики.

Пачулі

Стимулює роботу нервової системи, активізує розумові процеси. Ним лікують грип та герпес, грибкові ураження шкіри, дерматити. Прекрасний еротичний стимулятор.

Полин гіркий

Дезінфікує повітря. Відвар коренів полині використовується в лікування раку шлунку та матки. Покращує сон, запах його допомагає подолати морську хворобу. Допомагає вивести камені з нирок, знімає головну біль, покращує пам'ять.

Троянда

Саме троянда має найдавнішу та найбагатшу історію. Вона є панацеєю від усіх хвороб! Покращує діяльність усіх внутрішніх органів. Дезінфікує та заживляє рани, лікує хвороби видільної системи, печінки, туберкульоз, простудні захворювання. Олія троянди знімає біль в каріозних зубах на 3-4 години, зупиняє розвиток карієсу, пародонтозу, лікує стоматит. Паста на основі олії троянди використовується для заповнення каналів каріозних зубів. Мікроорганізми в такому випадку гинуть протягом 5-ти хвилин. Знімає кровоточивість ясен. Ефективна при захворюваннях очей, омолоджує шкіру, вирівнює колір обличчя та розгладжує зморшки.

Розмарин лікарський

Знімає спазми, запальні процеси, стимулює роботу шлунку. Стимулює виділення молока у жінок. Показаний при фізичній та розумовій перевтомі, вегетативній дистонії. Покращує мозковий кровообіг. Не можна вживати при вагітності!

Чайне дерево

Має сильну бактерицидну, антивірусну, протигрибкову дію. Попереджує приступи задухи у хворих на бронхіальну астму. Лікує тонзиліти, гайморити, захворювання шкіри, алергію. Відлякує кліщів. Добре використовувати в аромалампі для покращення психоемоційного стану.

Евкаліпт

Здавна використовувався для лікування малярії, дифтерії, рака молочних залоз, гнійних запалень. Має високі бактерицидні властивості. Лікує опіки та інфекційні захворювання очей. Підвищує імунітет. Ефірну олію евкаліпту варто використовувати людям, які працюють на шкідливих виробництвах (хімічній, металургійній промисловості тощо). Для дезинфекції повітря додавати у воду при митті підлоги, випарювати в аромалампі.