27-28 жовтня у Вашингтоні відбувався XVII круглий стіл «Український запит на зрілу національну державність», який щороку організовують у столиці Сполучених Штатів Америки за сприяння Посольства України у США та численних громадських організацій – Американської ради з міжнародної політики, Центру американсько-українських зв’язків, Українського конгресового комітету Америки та багатьох інших. Цього року вперше темою зустрічі обрано проблематику «Україна і релігійна свобода».
З головною доповіддю у рамках відкриття цього авторитетного зібрання було запрошено виступити директора департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрія Юраша, який запропонував розлогу презентацією «Свобода релігії і релігійний плюралізм як незаперечні цінності і пріоритети Української Держави у сфері взаємодії з релігійними організаціями: виклики останніх років».
З привітальним словом до учасників круглого столу звернувся Надзвичайний та Повноважний Посол України у Сполучених Штатах Америки Валерій Чалий, який розповів про головні виклики, які має Україна на сучасному етапі не лише в рамках імплементації стратегії забезпечення релігійної свободи, але й і в контексті тих нагальних і надзвичайно обтяжливих для української державності проблем, які були погоджені реаліями анексування Криму та окупації частини території Донбасу.
У роботі круглого столу взяла участь надзвичайно репрезентативна делегація з України, серед членів якої були як представники експертного середовища й науковці (керівник відділу філософії та історії релігії відділення релігієзнавства Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України професор Людмила Филипович, декан факультету філософії та теології Українського католицького університету о-др Роман Завійський, керівник Кримського наукового центру ісламських студій, представник кримсько-татарськоїспільноти Айдер Булатов), так і релігійні лідери. Зокрема, Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій була представлена теперішній керівником цієї організації, главою Церкви Євангельських християн-баптистів Валерієм Антонюком, а також – іншими керівниками і відомими представниками релігійних організацій: главою Церкви християн віри євангельської (п’ятидесятників) Михайлом Паночком, головним рабином Києва та України Яковом Дов Блайхом, главою Києва-Житомирської дієцезії Римсько-Католицької Церкви єпископом Віталієм Скоморовським, речником Української Православної Церкви Київського Патріархату єпископом Чернігівським і Ніжинським Євстратієм (Зорею), колишнім речником Української Православної Церкви, ректором відкритого Православного Університету Святої Софії – Премудрості Божої отцем Георгієм Коваленком, главою Комісії з екуменічного та міжрелігійного діалогу Української Греко-Католицької Церкви отцем Ігорем Шабаном.
Говорячи про досягнутий в Україні рівень релігійної свободи і толерантності, Андрій Юраш зупинився на кількох важливих проблемах. Після представлення загальної ситуації у різних релігійних і конфесійних середовищах держави доповідач зупинився на з’ясуванні давно обговорюваного та контраверсійнотрактованого питання щодо розходження у двох підходах до з’ясування та усвідомлення релігійної ситуації у державі – одного, базованого на статистичних даних, які репрезентують інституційну мережу діючих у державі релігійних організацій, та другого, який показує реальну ідентичність громадян України, базовану на визначенні і декларуванні власної самототожності з основними релігійними структурами.
Окрім того, директор департаменту у справах релігій та національностей розповів учасникам зібрання про діючі у рамках виконавчої гілки влади інститути та ініціативи, покликані забезпечити регулярні контакти між владними інституціями та релігійними організаціями, з одного боку, та модерувати і сприяти поглибленню різного роду та типів контактів поміж самими релігійними структурами, з іншого боку. Значна увага також була звернута на міжрелігійні та міжконфесійні інституції, які вже багато років функціонують чи лише щойно започаткували свою діяльність в Україні.
В останній частині своєї презентації Андрій Юраш зупинився на численних фактах, які свідчать на системність порушення прав людини на вільне сповідання релігії на території тимчасово анексованого Криму та окупованих регіонах Донбасу. У другій частині зустрічі її учасники зосередили свою увагу на обговоренні питань щодо вироблення конкретних рекомендацій задля оптимізації та поглиблення «духу міжрелігійної співпраці» та вироблення конкретних кроків у сенсі здійснення відповідних ідей на близьке та перспективне майбутнє.
До роботи круглого столу активно долучалися й відомі громадські та політичні діячі, що репрезентували різні аналітичні та політичні середовища Сполучених Штатів. Зокрема, колишній посол США в Україні, а зараз провідний дослідник Кеннан Інституту у Вашингтоні Вільям Міллер, директор Інституту з людських прав та демократії Інституту Маккейна, колишній президент всесвітньо відомої інституції Freedom House Давід Крамер, ще один колишній посол США в Україні Роман Попадюк, відомий політичний аналітик та директор Центру з питань енергетики, природних ресурсів та геополітики Інституту аналізу та глобальної безпеки Аріелій Коген.
28 жовтня для учасників круглого столу організували цілу серію зустрічей у різних державних інституціях американської столиці.
Ізидор СТАРИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»