Зради не відбулось

0
282

Схоже, що нещодавня більш ніж двогодинна зустріч президентів США і Росії Дональда Трампа та Володимира Путіна у Гамбурзі на полях саміту G20 не внесла жодних змін щодо політики Вашингтона стосовно Києва та Мінського процесу. Про це свідчать заяви державного секретаря США Рекса Тіллерсона і президента України Петра Порошенка на спільній прес-конференції після переговорів, що тривали, як і планувалося, годину, в Адміністрації Президента.
Слід відзначити кілька моментів у зв’язку з візитом держсекретаря. По-перше, це багато в чому нагадує дії попередньої адміністрації США, яка подібним чином інформувала українську сторону після важливих переговорів з російським вищим керівництвом. По-друге, цього разу інтерес до цієї зустрічі збільшувався і через те, що після переговорів Трампа з Путіним у Гамбурзі не було жодних коментарів щодо українського питання ні з боку президента США, ні держсекретаря Тіллерсона. Хоча на брифінгу 7 липня після завершення першого дня саміту G20 і після переговорів Трампа з Путіним, які тривали дві години 20 хвилин, держсекретаря запитали, чи було якесь рішення чи прогрес щодо санкцій, запроваджених проти РФ через її дії в Україні.
Навмисно чи ні, але Тіллерсон не дав відповіді на це запитання і замість цього розповів, що дружина Трампа Меланія намагалась пройти до чоловіка після того, як переговори тривали годину. Можливо, ця історія і цікава для когось, але, мабуть, відповідь на поставлене запитання була важливіше. Тим більше на тлі слів Тіллерсона, що сторони мало говорили про минуле, виникає багато юридичних запитань.
І по-третє, як і повідомлялося, Тіллерсона під час переговорів супроводжував нещодавно призначений спеціальний представник США щодо України, колишній посол США у НАТО Курт Волкер.
За традицією як господар Порошенко зробив першим заяву, причому українською мовою. Він, зокрема, висловив задоволення, що держсекретар запевнив, що у відносинах  США і Росії Крим залишатиметься у порядку денному і повернення Криму Україні є твердою умовою зняття санкцій з РФ. За словами президента, українська та американська сторони узгодили на переговорах алгоритм роботи щодо просування Мінського процесу.
Глава Української держави подякував за призначення спеціального представника США  щодо України, колишнього посла США у НАТО Курта Волкера.  «Сподіваюся, що досвід Волкера прискорить переговорний процес та імплементацію Мінських домовленостей», – зазначив він.
Порошенко повідомив, що у липні відбудеться телефонна розмова лідерів «нормандського формату», після чого буде ухвалено рішення про їхню зустріч.
Зі свого боку держсекретар Тіллерсон у виступі заявив, що США зацікавлені у відновленні територіальної цілісності України і від початку кризи виділили Україні понад 600 млн на зміцнення оборони. «Ми зацікавлені у безпеці всіх українських громадян, і фундаментом для цього є український суверенітет. Я переконаний, що ми можемо досягти прогресу. І під час дискусій з росіянами я говорив, що вони мають вжити перших заходів: припинення вогню, відведення важких озброєнь і допуск спостерігачів на всю територію. Росія має вплинути на бойовиків, яких вона повністю контролює, щоб спостерігачі отримали доступ до всієї території, включно з українсько-російським кордоном, який не контролює Київ, а не лише по лінії розмежування. Ми розчаровані просуванням Мінського процесу, тому нами було ухвалено рішення про призначення спеціального посланника», – наголосив Тіллерсон.
І найголовніше – він повторив позицію США: «Санкції США зберігатимуться, допоки Росія не зробить реверс у діях, які призвели до нинішньої ситуації: анексії Криму і агресії на сході України».
Окрім того, держсекретар наголосив на необхідності Україні продовжувати реформи. А це, за його словами, реформа сектора правосуддя, обрання суддів Верховного суду, створення антикорупційного суду.
«Я захоплююсь ситуацією в Україні, і якщо реформи будуть реалізовані, то ваша країна стане дуже привабливим місцем для інвестицій. США дуже пишаються дружбою з Україною», – завершив він.
Микола СІРУК