Про символізм візиту глави Пентагону

0
484

24 серпня відбудеться перший за останні десять років візит в Україну міністра оборони США, генерала Джеймса Маттіса. Треба відзначати, що домовленості про цей візит було досягнуто під час візиту глави держави до США у червні цього року.
Анонсуючи візит до Києва, глава Пентагону повідомив, що він зустрінеться з Президентом Петром Порошенком, а також міністром оборони Степаном Полтораком і буде присутнім на параді до Дня Незалежності України. Генерал Маттіс також наголосив, що США віддані стратегічному партнерству з Україною й надалі підтримуватимуть її суверенітет та відновлення територіальної цілісності. «Нелегко створити суверенну державу, коли Росія порушує територіальну цілісність», — цитують ЗМІ слова Маттіса.
Як повідомили «Дню» в посольстві США в Україні, зустріч глави української держави з генералом Маттісом відбудеться після параду, і після цього вже очільник Пентагону проведе переговори з міністром оборони України.
Звернувся до Миколи БЄЛЄСКОВА, аналітика Інституту світової політики,  і попросив прокоментувати значення цього візиту для Києва і розповісти, яких результатів можна очікувати українській стороні після завершення переговорів з очільником оборонного відомства США.
Візит міністра оборони США Джеймса Меттіса до України є однозначно позитивним сигналом щодо наявності широкої політичної підтримки, яку має офіційний Київ серед представників адміністрації Дональда Трампа. Символізм зазначеного візиту теж важливий — візит очільника оборонного відомства США відбувається вперше за майже десять років і при цьому — на тлі святкування Дня Незалежності України. Крім того, у своїй заяві від 20 серпня глава Пентагону чітко відзначив, що продовжує наполягати на виконанні Росією своїх зобов’язань відповідно до Мінських угод — зокрема, щодо негайного припинення вогню, виведення важкого озброєння і забезпечення безперешкодного доступу спостерігачів ОСБЄ. За умов, коли відбуваються переговори між спеціальним посланником США Куртом Волкером і представником РФ щодо проблематики перезавантаження процесу врегулювання конфлікту на Донбасі, зазначена заява є важливою для Києва, адже фіксує, що очільник одного з найвпливовіших американських відомств чітко розділяє бачення України.
Крім того, скоріше за все, можна очікувати підписання щонайменше двох угод у сфері військово-технічної співпраці (ВТС) між США та Україною. Ці угоди повинні будуть спростити доступ України до ринку оборонних озброєнь, а також відкрити шлях до спільної розробки та виробництва певних зразків озброєнь.
Відтак перехід від моделі «донор — реципієнт» у відносинах США — Україна у сфері військово-технічної співпраці до спільної розробки відповідних зразків зброї також є позитивним моментом. Однак відкритим залишається питання, наскільки успішно вдасться реалізувати відповідні угоди на практиці — адже вони лише відкриватимуть відповідні можливості, однак не означають, що Київ і Вашингтон ними врешті-решт скористаються.
Крім того, для того щоб можна було точно говорити про новий рівень співпраці між Україною та США у військовій сфері, як про це вже говорить Банкова, необхідно, щоб сторони вийшли за межі цієї співпраці, які сформувалися у 2014—2016 роках. Гарною ознакою нового рівня взаємодії, крім підписання та реалізації угод із ВТС, могли б стати кількісне та якісне покращення програми тренувань, яку Національна гвардія США проводить на Яворівському полігоні, — інакше кажучи, перехід від тренувань батальйонів та менших з’єднань до тренування на рівні бригад, а отже, й відпрацювання не лише тактичних елементів бою, а й перехід до оперативних питань.
Тому візит міністра оборони США і переговори з вищим політичним та військовим керівництвом, а також підписання угод, безперечно, будуть гарним сигналом. Утім, чи вийшли насправді ми з Вашингтоном на новий рівень взаємодії у військовій сфері, можна буде сказати лише через певний час.
Микола СІРУК