Політичний «землетрус»

0
240

Нещодавно спецпрокурор ФБР Роберт Мюллер висунув нові звинувачення проти Пола Манафорта, який влітку 2016 року очолював виборчий штаб Дональда Трампа і 2012 року таємно заплатив колишнім провідним європейським політикам за лобіювання проросійського уряду України.
Як повідомляє агентство AP, обвинувальний акт базується на свідченнях екс-помічника Манафорта Ріка Гейтса. Зокрема, ФБР звинувачує Манафорта в тому, що він використав офшорні рахунки, щоб заплатити 2 млн євро колишнім європейським політикам за лобіювання інтересів проросійського уряду України.
Повідомляється, що політичні діячі, відомі як «габсбургська група», вважалися незалежними аналітиками, хоч насправді їхні послуги були проплачені лобістами. За даними ЗМІ, приховане лобіювання відбувалося в США. В обвинувальному висновку йдеться, що групою керував колишній європейський канцлер.
Але очевидно, що найбільше запитань у слідчих викликають зв’язки Манафорта з російським мільярдером Олегом Дерипаскою, від якого радник Трампа отримував великі кошти, за деякими даними — до 100 млн доларів, за лобіювання інтересів Росії. І зокрема, обіймаючи посаду глави виборчого штабу Трампа, Манафорт запропонував Дерипасці ділитись інформацією, влаштувавши «приватні брифінги» з невстановленого кола «цікавих  питань».
Нагадаємо, 30 жовтня 2017 року Полу Манафорту і Річарду Гейтсу вже було оприлюднено звинувачення із 12 пунктів, яке включало перешкоджання діяльності урядових установ США, відмивання грошей, несплату податків, шахрайські дії та роботу в якості лобіста іноземної установи без реєстрації, що є кримінальним злочином у США.
Прокурори стверджують, що через офшорні рахунки, контрольовані Манафортом, пройшло понад 75   млн доларів. Манафорт, згідно зі звинуваченням, за допомогою Гейтса відмив понад 30 млн доларів доходу, які приховав від міністерства фінансів США та міністерства юстиції. Гейтс, у свою чергу, приховав близько трьох мільйонів доларів доходу.
«Манафорт і Гейтс отримали десятки мільйонів доларів доходу за роботу в Україні», — йдеться в новому обвинувальному висновку.
Манафорт є центральною фігурою в розслідуванні спеціального радника Роберта Мюллера про можливу змову між командою Дональда Трампа і Росією, почасти через численні зв’язки Манафорта з росіянами та його роботу з екс-президентом України Віктором Януковичем.
Екс-радник в адміністрації президента Ніксона Джон Дін написав на своїй сторінці у Twitter, що Мюллер використовує все можливе проти Манафорта, включаючи Гейтса, який може посадити останнього. «Дедалі більше виглядає так, що Манафорт був ланкою в російській змові. Якщо Гейтс може засвідчити, що Манафорт діяв із благословення Трампа, — це кінець його президентства. І це дуже важливо» — наголошує Дін.
Тим часом портал www.dailykos.com приходить до висновку: «Путін хотів обрання Трампа задля скасування санкцій та отримання можливості не лише збільшити свої статки, а й ще більше проникнути у США. Манафорт був лише радий продати нас росіянам, і якщо це буде доведено, цього прагнув також Трамп, — хіба це не справжнє визначення зради, чи не так?».
Ми попросили голову Євразійського центру Діну Патричіу в Атлантичній раді США, екс-посла США в Україні Джона ГЕРБСТА прокоментувати останні звинувачення проти Манафорта і розповісти про можливі наслідки цього для самого президента США Дональда Трампа:
— Якщо Гейтс дасть свідчення проти Манафорта, то це збільшить юридичну вразливість Манафорта. Повідомлення про зв’язки Манафорта з Дерипаскою наближають виборчу кампанію Трампа до Кремля. Ключове питання полягає в тому, чи існують докази того, що сам Трамп у певному сенсі працював з Кремлем чи свідомо отримував від нього підтримку. Але зараз з’явились нові повідомлення про можливі контакти чи зусилля встановити контакти між Дерипаскою та сенатором-демократом Марком Вагнером.
Слід зазначити, що ледь не кожного дня у розслідуванні Мюллера щодо діяльності Манафорта випливають усе нові імена. Зокрема документи вилучені міністерством юстиції США та е-мейли, отримані виданням Financial Times та інтерв’ю з людьми причетними до розслідування вказують на залучення Романо Проді, який обіймав посаду президента Європейської комісії, а також європейських політиків як-от колишнього канцлера Австрії Алфреда Гузенбауера та президента Польщі (1995—2005 рр.) Александра Квасьнєвського. «Усі вони — зазначає видання, — були зареєстрованими у міністерстві юстиції США лобістами у США від імені розташованого в Брюсселі Європейського центру сучасної України».
Микола СІРУК