Вишкіл українських патріотів на американських теренах

0
608

Культурно-освітня діяльність є частиною навчально-виховного процесу Школи українознавства «Рідна школа» ім. В. Стуса в м. Чикаго.  Адже саме наша школа, окрім того, що займається навчанням дітей, також забезпечує національне і духовне  виховання молоді, що є важливим показником нашої  ідентичності. Принагідно ми намагаємось запросити до нашої школи громадських діячів, артистів, священиків, письменників, які задля збереження української культури, рідної мови, народних традицій, проводять активну  роботу серед наших учнів.
Позаминулої суботи ініціативи голови батьківського комітету нашої школи пані Христі Гайди відбулась зустріч із відомим громадським діячем Олесем Кузьмою, керівником відділу розвитку української католицької фундації в м. Чикаго. Пан Олесь розповів про нашого легендарного Василя Стуса. До речі, 6 січня 2018 року виповнилось би 80 років з Дня народження цього нескореного сина українського народу.
Ця зустріч для учнів старших класів була дуже важливою, адже діти змогли прослухати розповідь про важкий і трагічний життєвий шлях письменника, довідатись про те, що Василь Стус завжди виносив на перший план інтереси своєї нації і свого народу, через що на довгий час опинився за гратами в пермській тюрмі (Росія) для політичних в’язнів, де і помер за нез’ясованих обставин. Як писав сам В. Стус: «Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації». Саме після цих слів і виступу Олеся Кузьми, учні краще усвідомили,  чому саме ім’я цього письменника і громадського діяча було присвоєне нашій школі у 2014 році.
Не менш цікавою і корисною була наступна зустріч, яка пройшла у цей же день.  До нас приїхав з України Роман Тичківський – керівник Української академії лідерства (УАЛ). Українська академія лідерства була ство¬рена в 2015 році завдяки команді фонду Western NIS Enterprise Fund. Перший осередок УАЛ було відкрито в Києві у вересні 2015 року. В 2016 році розпочали роботу ще чотири осередки: у Львові, Полтаві, Миколаєві та Харкові. Це є 10-місячна освітня програма розвитку для випускників шкіл віком від 16 до 18 років. Навчання триває 6 днів на тиждень, а студенти проживають у кампусах УАЛ. Програма допомагає молоді знайти своє призначення, пізнати країну та світ, обрати майбутню професію та розкрити лідерські якості. Пан Роман заохотив учнів нашої школи стати студентами цієї академії: в Україні  існує великий попит на студентів, що приїжджають із США. Адже, як пояснив сам пан Роман, наші діти є носіями   української і англійської мов, а це значно полегшить процес спілкування серед іноземних студентів. А наші учні, окрім того, що зможуть навчатись, також матимуть можливість в якості волонтерів допомагати українським студентам у вивченні англійської мови.
За організацію і проведення цієї зустрічі усі ми завдячуємо пані Марті Фаріон,  відомій громадській діячці в Чикаго, яка  упродовж  років дбає про розвиток українського шкільництва як в США, так і в Україні.
21 квітня мали за честь приймати у нашій школі знаного письменника сучасності Степана Процюка з Івано-Франківська. Цю зустріч нам допомогла організувати і провести пані Оксана Чуйко.  Степан Процюк – автор творів для дорослих та дітей, у минулому – учасник літгурту «Нова деґенерація». До речі, у вересні 2015 року, Степан Процюк отримав відзнаку «Золотий письменник України». Його трилогія «Марійка і Костик», «Залюблені у сонце» та «Аргонавти» призначені для дітей старшого віку.  Його дитячо-юнацька проза включена в шкільну програму з української літератури. Знавець дитячої психології відразу знайшов підхід до найменшої читацької аудиторії. Відразу ж простежувався добре налагоджений контакт між письменником і учнями нашої школи. Діти були дуже зацікавленні, а автор люб’язно відповідав на усі запитання, які виникали в присутніх під час дискусії. Як зізнався пан Степан, цей візит до США спонукатиме його до написання нової повісті і можливо, в основу сюжету ляжуть враження і відчуття, які він отримав після спілкування із нашими учнями. Після зустрічі бажаючі могли придбати книги Степана Процюка та отримати на згадку автограф письменника.
Принагідно також згадати, що одним із найважливіших  чинників збереження національних і культурних традицій у нашій школі, є шанобливе ставлення до історії свого народу. Саме з цією метою увесь педагогічний колектив і учні нашої школи вирішили долучитись до заходу «Український реквієм», організований Фундацією Українського Геноциду-Голодомору в США і який відбудеться 19 травня 2018 року у Harris Theater з нагоди відзначення 85-х роковин Геноциду-Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Тема Голодомору включена в обов’язкову шкільну програму з історії і літератури. Щороку в нашій школі відбуваються заходи з вшанування жертв цієї трагедії. Адже наші учні повинні знати, що Голодомор 1932-33 років є найбільшою  трагедією ХХ століття в історії українського народу.
Важливо зазначити, що нещодавно мер Чикаго Rahm Emanuel оприлюднив Прокламацію, якою 24 листопада 2018 р. у місті Чикаго визнано  Днем вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-33 рр. в Україні. Тому усім нам, представникам української громади в Чикаго, вчителям і учням шкіл українознавства, як ніколи, потрібно згуртуватись і підтримати цю подію, щоб ще раз засвідчити перед лицем усього світу про існування геноциду української нації, здійсненого злочинною політикою СРСР.
Наталія ПОНОМАРЬОВА,
учитель історії Школи українознавства
ім. Василя Стуса,
Чикаго