«САМОПОМІЧ» – НАДІЙНА ОПОРА УКРАЇНЦІВ У ЧАС СВІТОВОЇ КРИЗИ

0
636
img
img
img

Третього травня 2009 року відбулися 58-і Річні Загальні Збори Українсько-Американської Федеральної Кредитової Спілки «Самопоміч». О другій годині пополудні Президент Кредитівки доктор Михайло Кос відкрив зібрання. Ветерани українського походження внесли прапори.

Владика Ричард Семінак прочитав молитву, привітав членів Кредитівки та її провід, побажав їм успіхів у майбутньому. 152 делегати, присутніх на відкритті, хвилиною мовчання пом’янули тих членів Кредитівки, які відійшли у вічність.

Після організаційних моментів з привітанням виступили: Костянтин Кудрик – Генеральний консул України в Чикаго; Орися Кардосо – президент Українського інституту модерного мистецтва; Ігор Кошик – священик храму св. Володимира і Ольги; Богдан Мельник – УККА; Богдан Налисник – священик парафії св. Миколая; Ірина Вруська – СУМ ім. Павлушкова; Галина Бориславська – «Помаранчева Хвиля»; Михайло Пасіка – священик парафії св. Софії; Гриць Караван – танцювальний ансамбль «Громовиця»; Лука Костелина – заступник головного редактора «Українського Слова». Всі вони щиро дякували «Самопомочі» за успішну роботу, допомогу українській громаді. Теплими й щирими також були виступи о. Миколи Бурядника (парафія св. Йосифа), о.Ярослава Мендюка, (парафія св. Йосафата), Мирона Васюнця (СУМ ім. Вітовського), о.Панкратія (катедра св. Володимира), Данила Шиманського ( УКУ, УК «Наукова Фундація»), Андрія Скиби (парафія св. Софії), Івана Павлика (ООЧСУ); Оксани Кушіцької (головний редактор газети «Українське слово»), Андрія Дурбака (Пласт), п. Боднар Кардащук (товариство новоприбулих), Марії Васько (парафія св. Володимира і Ольги) та багато інших.

58-і Річні Загальні Збори Українсько-Американської Федеральної Кредитової Спілки «Самопоміч» заслухали, обговорили й затвердили звіти Дирекції, Кредитового Комітету і Контрольної Комісії. Обрано трьох членів Ради Директорів – Ірину Вруську, Тараса Коновала,

Андрія Коломійця. Прийнято бюджет на 2009-ий рік.

Оксана КУШІЦЬКА,
«Українське Слово»

ВИСТУП ПРЕЗИДЕНТА РАДИ ДИРЕКТОРІВ УКРАЇНСЬКО-АМЕРИКАНСЬКОЇ ФЕДЕРАЛЬНОЇ КРЕДИТОВОЇ СПІЛКИ «САМОПОМІЧ»  МИХАЙЛА Р. КОСА

Національне Бюро економічних досліджень оголосило, що Сполучені Штати Америки з початком 2008 року вже було в економічній рецесії. Мортґеджові позички рівня “subprime”, схеми для страхування кредиторських втрат, і неплатіж позик у США довели до глибокого пониження вартості нерухомого майна у багатьох місцевостях; до розвалу великих фінансових інституцій, що вважалися стабільними тільки заради своєї величини; до занепаду цін на біржових ринках, доводячи до зниження вартості пенсійних заощаджень й інвестицій мільйонів осіб. Все це спричинило безпрецедентно високий рівень безробіття. Мільйони громадян втратили працю, і ряди безробітних щодня збільшуються. Велика кількість економістів вважають, що це ще не кінець.

Щоб захистити банки й щадничо-позикові спілки від банкрутства, в жовтні 2008 року Конгрес США затвердив $700-мільярдний стабілізаційний закон, т. зв. Emergency Economic Stabilization Act. Слід нагадати, що кредитівки не підлягають під цей законодавчий акт. Цей закон мав би викупити ризиковані активи банків і щадничо-позикових спілок. Фінансовий Департамент США вніс зміни в цей акт, тобто TARP (Troubled Assets Relief Program – програма допомоги проблемним активам), щоб внести прямі інвестиції у банки й щадничо-позикові спілки. Цим вони запобігли закриттю декількох банків і щадничо-позикових спілок. Незважаючи на це, значна кількість банків і щадничо-позичкових спілок таки не вижили, назавжди закриваючи свої двері.

Вплив економічної кризи, яка сьогодні накрила США, не обмежується тільки до банків і щадничо-позичкових спілок. Багато підприємств, від найменших до найбільших, не можуть вижити і звертаються до федерального уряду за допомогою. Фінансовий Департамент виділив $17.4 мільярда з фонду TARP на позики автомобільним фірмам «Дженерал Моторс» і «Крайслер». Цього ще не вистачає, і ці фірми звернулися до Конгресу за додатковими коштами, кажучи, що без того ці велетні американської індустрії готові завалитися.

Багато економістів, фінансових експертів і підприємців заявили, що економічна криза, яка сьогодні огортає США – найгірша ще від часів Великої Депресії 1929 року. Та наша держава не єдина у світі, що потерпає від економічної кризи. Ця неймовірна глобальна криза – непередбачена своєю швидкістю й суворістю свого удару в усьому світі.

Передбачається, що 2009 рік також буде важким. 6 січня 2009 року прийняли присягу члени нового 111-го Конгресу. 20 січня 2009 року вступив на свою посаду наш 44-ий Президент. Перед ними велике завдання у розв’язці сучасної економічної кризи: рішення чи треба виручити ще інші структури, окрім банків і автомобільних фірм; припинення втрати хат за несплату мортґеджу та зниження цін; посилення нагляду над фінансовими установами та реформування ефективності економічних регуляцій. Що найважніше – як це все виконати у той час, коли держава ще далі воює у двох війнах.

Загальний економічний стан безумовно впливав і на працю нашої Кредитівки в 2008 році. Наша Рада Директорів і провідники менеджменту Кредитівки чітко розуміють, що головне – це якість обслуговування наших членів, і тому ми зосереджуємо увагу на професійній обслузі та на фінансовій безпеці Кредитівки. Федеральне агентство «National Credit Union Administration» (NCUA) також визнає першорядність потреби захисту ощадностей членів кредитних спілок, і тому підвищили суму страхування вкладів до мінімальних $250,000 на рахунках членів.

З приємністю даю вам до відома, що незважаючи на неймовірну фінансову кризу, в якій ми працюємо, 2008 рік був успішним для нашої Кредитівки. Наші показники такі:

Активи: $472,052,527
Чистий прибуток: $ 3,424,394
На громадські потреби: $1,262,863
Членство: 23,889.

Щиросердечну подяку особливо заслуговує Президент і Виконавчий Директор Богдан Ватраль та всі його співробітники у Кредитівці. При цій нагоді щиро дякую також моїм колегам у Раді Директорів, членам Дорадчого Комітету Нью-Джерсі та членам Кредитного Комітету і Контрольній Комісії за їхню посвяту і працю на користь нашої установи.

Протягом останніх кількох місяців ми втратили двох відданих працівників – Володимира Павелчака з відділу маркетингу і правного дорадника Левка Казанівського. Наша кооперативна родина болюче відчуватиме їхню відсутність. Вічна їм пам’ять!

Не можу закінчувати свій звіт без того, щоб признатися Вам, що я обережний оптиміст. Я дивлюсь на реальність, я дивлюсь на історію. Бачу перед нами тяжкі економічні часи. Однак я довіряю нашим людям. У нас – Рада Директорів, члени Комітетів і працівники, які здібно працюють у сьогоднішньому важкому середовищі. Крім того, коли споглядаю в історію, я бачу, що хоча Велика Депресія 1929 року була трагічною, наша держава пройшла кризу й стала однією з наймогутніших і найбагатших країн світу. Я переконаний, що хоч це не буде легко, однак ми переборемо цю економічну кризу.

Нехай Бог благословить кожного з ваc, Сполучені Штати Америки й Україну.

ВИСТУП ПРЕЗИДЕНТА І ВИКОНАВЧОГО ДИРЕКТОРА УКРАЇНСЬКО-АМЕРИКАНСЬКОЇ ФЕДЕРАЛЬНОЇ КРЕДИТОВОЇ СПІЛКИ «САМОПОМІЧ»  БОГДАНА ВАТРАЛЯ

Українсько-Американська Федеральна Кредитова Спілка «Самопоміч» була заснована українською громадою 2-го липня 1951 року, як кооперативна організація для людей українського походження, об’єднаних у Товаристві «Самопоміч». Цього року ми святкуємо 58-ий рік існування нашої установи.

Мета «Самопомочі» – допомогти членам нашої Кредитівки заощаджувати і служити їм, як джерело вигідного кредиту.

Як Ви всі знаєте, і як чітко пояснив Президент нашої Дирекції, доктор Михайло Кос, сьогоднішні економічні обставини є дуже складні. Нині економіка у більшості країн світу є у глибокій рецесії. Ціни нерухомості і вартість акцій на біржі зменшуються, а безробіття збільшується – понад 600,000 осіб втрачає роботу щомісяця.

Американський уряд впроваджує програми для стабілізації економії й допомоги людям, але потрібен час, щоб ці програми були ефективні та довели до стабільності.

Дозвольте мені тепер роз’яснити, як ця фінансова криза вплинула на фінансовий стан вашої установи.

Протягом останнього десятиліття я вам нагадував, що наша мета – збільшити капітал та потужність Кредитівки, щоб вона могла обслуговувати необхідними фінансовими послугами.

Коли у 2008 році інші фінансові установи розвалювалися, Кредитівка зберегла свою життєздатність.

У 2008 році наша установа заробила $3,424,527. Наш прибуток дав нам можливість збільшити наші резерви до $77,200,000 дол. Рівночасно, з огляду на збільшення наших залеглих позичок – бо і наші члени, як й інші люди, позбуваються роботи і можливості сплачувати позички – ми збільшили наші резерви на позичкові втрати до суми $7,700,000 дол.

Збірно капітал нашої установи зріс до солідних $84,995,549 дол. Сьогодні Кредитівка «Самопоміч» є одна з найздоровіших фінансових установ. Наша установа є більш стабільна ніж 90% всіх кредитних спілок у Сполучених Штатах.

Станом на 31 грудня 2008 року активи дорівнювали $472,052,527; сума позик була $250,596,065; а членство зросло до 23,889. Інвестиції зросли до $217,836,705, і згідно з нашою політикою зберігання стабільності й потужності, понад 99% наших інвестицій є федерально застраховані. «Самопоміч» не має ніяких «токсичних» інвестицій.

Наші депозитні рахунки нараховують суму $383,000,000 та включають $348,000,000 членських ощадностей і $35,000,000 депозиту Стейту Ілліной. Ощадності кожного члена тепер забезпечені державою NCUA до суми $250,000.

На жаль, сума членських ощадностей понизилися сумою $13,000,000 протягом 2008 року, а членство збільшилося лише на 100 осіб.

З огляду на економічні обставини, ми сподівалися, що в нас буде більш потужний ріст, і тому ми попросили CUNA Mutual перевірити нашу діяльність. Вони підтвердили, що наша установа стабільна, працює для добра членів і нашої громади і має корисні фінансові послуги, і були здивовані, що членство так повільно росте. Вони нам порадили, щоб ми поширили базу членства нашої Кредитівки, поза межами нашої української громади.

Ця перевірка нас переконала, що не всі громадські організації та провідники підтримують нашу Кредитівку. Значна кількість цих осіб не користуються послугами Кредитівки і не використовують її як свою головну фінансову установу. Переважно ці особи бачать нас тільки як джерело добродійних коштів.

Щоб змінити це поняття про Кредитівку, наша Рада Директорів рішила відділити фінансову діяльність Кредитівки від її харитативних видатків. Створено Фундацію «Самопоміч» під проводом пані Орести Фединяк, що відтепер буде відповідальна за всі виплати на добродійні громадські цілі.

Таким чином ми зможемо сконцентрувати свою увагу над головним обов’язком нашої кредитівки – ефективним обслуговування членів і збереженням стабільного фінансового росту нашої установи.

Фінансову діяльність нашої Кредитівки постійно перевіряє Контрольна Комісія, «Certified Public Accountants», а також федеральні ревізори NCUA. З приємністю повідомляю Загальні Збори, що вони підтвердили і визнали правильність наших фінансових звітів і відзначили стабільність нашої фінансової установи.

Дивлячись на 2009 рік, ми передбачаємо, що він залишиться тяжким.

Наш бюджет передбачає чистий прибуток в сумі лише $1,000,000 (одного мільйона) дол. Ми збільшили суму виділену як резерву на позичкові втрати до $1,800,000 дол., і в нас будуть значні витрати на зміцнення фонду федерального страхування членських ощадностей. Всі федерально забезпечені кредитові спілки разом зобов’язані вкласти майже $5.9 мільярда. Наш вклад буде близько $2.8 мільйона.

План праці, що ми уклали завчасно (наш business plan), підготовив нас на цей момент. На відміну від інших фінансових інституцій, наша установа буде й надалі прибуткова і стабільна, навіть з огляду на солідні видатки.

Закінчуючи свій звіт, дозвольте мені особисто подякувати членам Дирекції, під вмілим керівництвом Президента Ради, доктора Михайло Коса, членам Кредитового Комітету під проводом Антонія Кота і членам Контрольної Комісії під проводом Богдана Вруського за їхню працю на громадських засадах на користь нашої установи та нашої української громади. 

Я вдячний нашим віце-президентам, а це – Уляна Гриневич, Юрій Бозьо, Ігор Ляшок, Ярослав Завійський та керівникам філій і відділів, всім працівникам нашої установи, які сумлінно виконують свої професійні обов’язки. Завдяки нашій дружній, кооперативній співпраці, ми змогли досягнути наш теперішній стабільний стан. Сердечно дякую!

Дякую також моїй дружині Петрусі, яка всі ці 32 роки стоїть поруч мене й всебічно мені допомагає, і своїм дітям та внукам за їх любов.

Моя щира подяка належиться вам, наші дорогі члени, нашим українським церквам, організаціям, установам та всій українській громаді за ваше довір’я, за вашу підтримку і співпрацю зі своєю Українсько-Американською Федеральною Кредитовою Спілкою «Самопоміч».

Бо це є ваша установа, єдина українська фінансова установа в Чикаго і частина української кооперативної родини.

З вашою дальшою підтримкою і довір’ям, наша установа буде й надалі досягати ще більших успіхів, а це забезпечить Вам ще більший добробут. Це дасть можливість нам ще більше допомагати вам у потребі та забезпечувати кращий добробут нашої громади.

Кредитівка «Самопоміч» буде й надалі дотримуватися кооперативних принципів послуги, безпечності, пошани до членів і стабільності, бо Кредитова Спілка «Самопоміч» – це ваша українська фінансова установа!