Washington Post: Республіканці повторюють брехню Росії про Україну, але чому?

0
107

Дедалі більше американських прихильників республіканської партії вважають Путіна хорошим лідером, але у росіян не склалося таке враження про Трампа.

Під час слухань у справі про імпічмент президента Дональда Трампа колишній член Ради національної безпеки США Фіона Хілл, як і низка інших свідків, звинуватила лідерів республіканців у Конгресі у повторюванні тверджень Володимира Путіна. Чому так багато членів Республіканської партії не хвилюються через це? Чому вони вирішили, що ціна асоціації з Кремлем варта того, зважаючи на політичні вигоди просування давно розвіяної вигадки Путіна про втручання України в американські вибори 2016 року задля допомоги демократам? Частиною відповіді може бути той факт, що Путін користується кращою репутацією в США, ніж вважалося. А особливо він популярний серед республіканців. Про це на сторінках Washington Post пишуть професор політології й міжнародних відносин Університету Джорджа Вашингтона Генрі Хейл і директор програми безпеки й управління в Євразії в Mershon Center for International Security Державного університету Огайо Ольга Каменчук.

Вони вказують на те, що Трампу вдалося успішно схилити багатьох членів партії до своїх поглядів на численні проблеми: від вільної торгівлі до відмови від ключових ідеологічних принципів. Дослідження PeW і YouGov свідчить, що це «навернення» американського президента включає також погляди на Росію й Путіна. «Наше дослідження виявило, що значна меншина республіканців тепер погоджуються з Путіним щодо справ у світі, а велика більшість захоплюється ним. Але прихильники Путіна в Росії не в захваті від Трампа», – пишуть автори. Попередні опитування були зосереджені на тому, чи американці в цілому схвалюють підходи до Путіна чи Росії. В рамках опитування про російсько-американські відносини в 2019 році автори хотіли з’ясувати, чи американці насправді підтримують ідеї Путіна і чи захоплюються його лідерством. А також чи росіяни відповідають Трампу «взаємністю», дивлячись на нього так, як американці дивляться на Путіна.

Щоб з’ясувати це, в період з 22 до 25 липня автори опитали по 1600 людей в США і Росії. На американській території роботу провела організація YouGov, а в Росії – «Всеросійський центр вивчення громадської думки».  Учасникам опитування ставили наступні запитання. Чи ви зазвичай повністю підтримуєте, схильні підтримувати, схильні виступати проти чи абсолютно проти заяв, які Володимир Путін (Дональд Трамп) робить, коли говорить про справи у світі? Яка ваша думка? Чи вважаєте ви Путіна (Трампа) в цілому дуже хорошим лідером для своєї країни, відносно хорошим лідером, відносно поганим чи дуже поганим лідером для своєї країни? Також автори хотіли з’ясувати, чи виборці хотіли б покарати республіканців за заперечення російського втручання у вибори. Тому вони довільно поділили респондентів на дві групи. Перед тим, як запитати всіх про електоральні наміри перед виборами членів Конгресу й президента, одній з груп нагадували, що наступному парламенту й лідеру США доведеться мати справу з «закликами захистити країну від російських кібератак проти нашої демократії». Якщо проблема російського втручання тривожить потенційних виборців республіканців, можна було очікувати скорочення кількості людей, які б заявляли про намір голосувати за Республіканську партію і Трампа.

Тож скільки республіканців підтримують Путіна? При статистичній похибці нижче 3%, автори виявили, що 22% американців загалом більше погоджуються з президентом Росії про справи у світі, ніж не погоджуються. А 41% вважає, що він досить хороший лідер для Росії. Це високі цифри для іноземного лідера, якого основні ЗМІ в США називають ворогом чи суперником. Прихильність до Путіна навіть вища серед республіканців. Третина виборців партії (33%) говорили про широку згоду з російським лідером щодо міжнародних відносин. А 60% вважають його хорошим лідером для Росії. Другий показник сягає навіть 68% у так званих «червоних» штатах, де більшість жителів голосують за республіканця на виборах президента. Також дослідження виявило, що нагадування про російське втручання у вибори ніяк не скорочує кількість виборців, голосувати за Республіканську партію і Трампа. Автори уточнюють, що в разі нагадування про втручання Росії у вибори 2% опитаних говорили, що не будуть голосувати за чинного президента і його партію. Але цей показник нижчий за рівень похибки. Також дослідження показало, що лише 24% американців називають Україну справжнім власником Криму. Але ці помилкові уявлення респондентів послідовно співпадали з їхньою партійною приналежністю й поглядами на Путіна.

Що росіяни думають про Трампа? Відповідь на це питання неоднозначне. Лише 7% опитаних в Росії «схильні підтримувати» заяви Трампа про міжнародні справи. І лише 1% повністю погоджується з ним. В цей же час, більшість (51%) вважає, що Трамп принаймні відносно хороший лідер для своєї країни. Але у цій категорії опитаних більшість – не виборці Путіна. Здебільшого так говорили люди з націоналістичними поглядами, були опонентами Кремля або зізнавалися, що не будуть голосувати на наступних виборах в Росії. Тож вихваляння Путіна не приносить Трампу нових російських друзів. Все це може підтверджувати старий афоризм про те, що міжнародні відносини мало впливають на внутрішню політику. Але не так давно асоціація з Кремлем була політично шкідливою в США. Таку позицію вважали слабкістю в національній безпеці. Й це шкодило виборчим перспективам. Варто пам’ятати, що республіканці в Конгресі, просуваючи історію, яка перенаправляє увагу з втручання Кремля в американські вибори на ворогів Путіна в Україні, не відходять далеко від своєї виборчої бази. Тож не виключено, що зсув у бік Кремля буде ще більшим.