ЗАСТЕЛЯЙТЕ СТОЛИ, ТА ВСЕ КИЛИМАМИ…

0
778

РЕЦЕПТИ РІЗДВЯНИХ СТРАВ ВІД «УКРАЇНСЬКОГО СЛОВА»
Борщ з «вушками»
1,5 кг буряків, 100 г сухих грибів, 1 корінь петрушки, 1 морквина, 1 цибулина, сіль, перець.
Для “вушок”: тісто, замішане на воді, варені гриби, посічена і підсмажена цибулина, 2 ст. ложки тертої булки.
Сушені гриби замочити на 2 – 3 год. Потім зварити, додавши корінь петрушки, моркву і цибулю. Зварені гриби відцідити і пропустити через м’ясорубку. Посолити, поперчити, додати підсмажену цибулю і терту булку, вимішати.
Тісто на “вушка” нарізати на квадратики 4х4 см, накласти на них начинку, згорнути в трикутник і зліпити у вигляді “вушка”.
До юшки, в якій варилися гриби, влити буряковий квас, додати овочі й варити на слабкому вогні 20-30 хв. Окремо зварити цілими свіжі почищені буряки, нарізати їх дрібною соломкою і всипати в юшку, додавши воду, в якій вони варилися. Все разом продовжувати варити на слабкому вогні 3-5 хв., щоб зберігся яскравий буряковий колір. Можна додати трохи лимонної кислоти або оцту за смаком.
Короп з медом           
1 короп (близько 1 кг), 1 ст. ложка меду, 2 ст. ложки родзинок без кісточок, 1/2 цибулини, 10 г желатину, 1 склянка бульйону, 1 ст. ложка 9% оцту, сіль, перець, морквина, корінь петрушки, лимон – до смаку.
Рибу почистити, промити в холодній воді, нарізати порційними шматками, покласти в каструлю, додати почищені і нарізані моркву, петрушку, цибулю, перець, сіль, воду і варити 5-7 хвилин. Зварені шматки коропа викласти на блюдо, прикрасити шматочками лимона і зеленню петрушки.
Для соусу переціджений через сито відвар уварити до 2/3 обсягу, остудити, ще раз процідити, з’єднати з розмоченим у воді желатином, розмішати до повного його розчинення, влити оцет, довести до кипіння, знову процідити й остудити, а потім змішати зі звареним разом з родзинками медом. Короп залити соусом і поставити блюдо в холодне місце для застигання.
Риба з грибами
1 кг риби (короп, карась), 1 кг картоплі, 50 г сушених грибів, 2 цибулини, 10-15 маслин (без кісточок), 3/4 склянки грибного відвару, сіль, перець – до смаку.
З почищеної і промитої риби видалити кісти, нарізати її шматочками, змішати з нарізаною вареною картоплею, посіченими вареними грибами і злегка обсмаженою цибулею, викласти в каструлю, додати маслини і перець, залити грибним відваром, тушкувати на помірному вогні, посипати сухарями і поставити для запікання в духовку на 15-20 хвилин.
Вареники з капустою
1/2 кг квашеної капусти, 2-3 сушені грибочки, цибулина, 4 ст. ложки рослинної олії, сіль, перець, духмяний перець.
Гриби помити, залити холодною водою, залишити на годину. Посолити, додати кілька горошин духмяного перцю, чорний перець, відварити. Відцідити і посікти.
Капусту помити, відтиснути, дрібно посікти. Вимішати з грибами. Цибулю дрібно нарізати, присмажити. Все змішати і знову присмажити. Посолити, поперчити. Готовою начинкою наповнити вареники і відварити.
Голубці з картоплі і гречки
1 головка капусти, 2 кг картоплі, 250 г гречки, 3-4 цибулини, олія, сіль, перець, часник, лавровий лист – до смаку.
Гострим ножем вирізати качан з капустини і злегка відварити листочки в підсоленій воді, поступово знімаючи один за одним. Стовщені місця зрізати. Сиру картоплю помити і почистити. Натерти на тертці з великими отворами (чи змолоти на м’ясорубці) і добре відтиснути, щоб зайва рідина вийшла. Помиту гречку залити окропом і відварити. Цибулю почистити, дрібно нарізати, присмажити на олії до золотистого кольору. Вимішати з картоплею і гречкою. Посолити, поперчити, додати часник. Накладати фарш у капустяні листи і загортати. Скласти голубці в посудину, покласти лавровий лист, до половини налити води. Поставити у духовку на 1,5-2 години. Дно посуду можна викласти капустяними листами, зверху – теж.
Грибна юшка
100 г сушених грибів, 1,5 л води, цибулина, 1-2 ст. ложки борошна, рослинна олія, сіль, перець.
Гриби помити і замочити на 3-4 години. Відварити в тій же воді. Перецідити, дрібно нарізати. Цибулю дрібно посікти, посолити і присмажити, додати гриби, влити грибний відвар (150 мл залишити) і тушкувати. Приправити спеціями. У склянці холодного грибного відвару добре розмішати борошно і влити до тушкованих грибів наприкінці варіння. Коли почне густіти, добре розмішати і зняти з вогню.
Пампушки з маком
70 г вершкового масла, 70 г цукру, 6 жовтків, 1/2 чайної ложки солі, сік і цедра 1/2 лимона, 600 г борошна, 0,25 л молока, 50 г дріжджів, олія для обсмажування.
Начинка: 0,5 склянки маку, 0,5 склянки цукру-пудри.
Для начинки мак запарити (залити окропом, накрити покришкою і залишити до повного вистигання). Тоді розтерти в макітрі або двічі змолоти на м’ясорубці. Ретельно вимішати з цукром-пудрою.
Масло, цукор і жовтки, сіль, сік і цедру лимона розтерти, додати половину борошна. Окремо в теплому молоці розчинити дріжджі, додати борошно, що залишилося, вимішати дерев’яною ложкою і залишити для бродіння. Опару, яка добре піднялася, ретельно вимішати з тістом, яке замішували на початку, накрити серветкою і залишити у теплі, щоб воно збільшилося в обсязі вдвічі. Тоді розкачати на посипаній борошном дошці корж завтовшки 1 см, невеликою склянкою вирізати кружальця, у центр яких класти начинку з маку, прикрити такими ж кружальцями з тіста, добре стулити краї. Залишити на дошці, щоб пампушки підросли.
У глибокій каструлі розігріти олію і смажити пампушки, перевертаючи виделкою, щоб вони підрум’янилися з усіх боків. Готові пампушки викласти на паперові серветки, щоб вони увібрали зайвий жир, а потім перекласти на блюдо і притрусити цукровою пудрою з ванільним цукром.
Кутя
400 г пшениці, 1 склянка маку, 1/2 склянки горіхів, 1/2 склянки родзинок, 1 склянка меду, 1/2 склянки води.
Пшеницю промити, зварити до готовності. Мак залити окропом і залишити на годину під покришкою. Тоді відцідити, змолоти на м’ясорубці із дуже густим ситечком або перетерти в макітрі. Тоді вимішати із підсмаженими горіхами, промитими і підсушеними родзинками, медом і водою. Все це вимішати із вареною і охолодженою пшеницею.
Узвар
60 г сушених груш, 30 г вишень, 30 г яблук, 60 г слив, 30 г родзинок, 120 г меду, 1 л води.
Перебрані і добре промиті сушені фрукти залити окропом і варити до м’якості під покришкою (яблука і груші зварити окремо). Відварені фрукти змішати, заправити медом, довести до кипіння і поставити у холодне місце для настоювання.
Сторінку підготував Іван ДМИТРІВ