ЗАПОРОЗЬКІ КОЗАКИ ГАСТРОЛЮВАЛИ НА ПРИКАРПАТТІ

0
1482

Перший день травня для Івано-Франківська, присвячений святкуванню його 350-річниці, відзначився приїздом народного хору «Запорозькі козаки» та делегації Запорізької «Просвіти» на чолі з Олегом Ткаченко. Запорожців зустрів художній керівник знаного хору Івано-Франківська «Червона калина» Володимир Зварун. Вже ввечері першого дня на хор чекав концерт в Народному домі Івано-франківського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Просвітяни Запоріжжя були дуже задоволені теплим прийомом своїх західних однодумців-побратимів. Було виконано ряд пісень, які викликали захоплення та приємно вразили глядачів.
Наступний день почався з приїзду до Коломиї, де на просвітян чекали екскурсії в музей Писанки та Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського. Біля пам’ятника Тарасу Шевченку «Запорозькі козаки» заспівали пісні на вірші Великого Кобзаря. Далі просвітяни відвідали філіал Музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери в м. Косів, продовживши відтак свій шлях по запланованому графіку в село Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області.
Запорожців вразила природа Гуцульського краю: мальовничий Буковецький перевал (810 м) так і звивистий берег гірської річки Чорний Черемош. Нас радо зустрічали у селі Криворівня. Знайомство почалось з екскурсії до Літературно-меморіального музею Івана Франка. У Криворівні довгий час жив Великий Каменяр. У гості до нього приїздили Леся Українка, Василь Стефаник, Ольга Кобилянська, Осип Маковей. Тут по кілька років жили Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич. Ці та інші цікаві факти нам розповідав голова сільської ради та голова районної організації «Просвіта» Василь Зеленчук. Після ознайомлення з місцевими пам’ятками, відбувся концерт народного хору, на який після вечірньої служби в церкві Різдва Богородиці завітали прихожани місцевої громади на чолі зі панотцем Іваном. Криворівняни дуже гарно зустрічали своїх запорозьких гостей та з захопленням вслуховувалися у кожну пісню.
Третього дня мали концерт у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Студентів позитивно вразила програма концерту та майстерність виконання народного хору «Запорозькі козаки». Тому всі підтримали ініціативу народного хору «Запорозькі козаки» щодо збору коштів на виготовлення та встановлення пам’ятника в м. Запоріжжя до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Адміністрація університету в особі проректору з науково-педагогічної роботи Степана Чеховського та професор, голова профкому університету Мирослав Дранчук  привітали запорожців теплими словами та підтримали у їх благородній справі.
Далі на нас чекав древній  Галич. У Народному домі привітав генеральний директор заповідника, голова Галицького райміськоб’єднання ВУТ «Просвіта» Олександр Береговський.  А голова запорізьких просвітян  Олег Ткаченко подякував галичанам за гостинність і розповів про  щире вболівання спадкоємців запорізьких козаків за долю української держави та її мови. «Ми – просвітяни, як і ви, свято бережемо наші звичаї і обряди, – сказав Олег Ткаченко. – Та на жаль, у Запоріжжі ще й досі немає пам’ятника Т. Г. Шевченку». У виконанні учасників хорового колективу звучали українські народні, козацькі, стрілецькі пісні, гуморески Павла Глазового та Павла Чубенка. Учасники зустрічі зробили благодійні внески для спорудження пам’ятника Тарасу Шевченку в Запоріжжі.
Гості відвідали також Національний заповідник «Давній Галич», зокрема, картинну галерею, музеї, з цікавістю послухали розповідь  про історію краю.
Наступний день почався з концерту в Івано-Франківському коледжі Львівського національного аграрного університету, де запорожців з хлібом-сіллю зустрічав колектив коледжу на чолі з директором Б.А. Костюком. Теплий та щирий прийом дуже сподобався запорозьким просвітянам. Зі вступним словом виступив голова прикарпатської «Просвіти» Степан Волковецький, який зазначив вчасність та доречність обміну культурними здобутками та досвідом між східними та західними регіонами України та наголосив на важливості концертної діяльності народного хору «Запорозькі козаки».
Відтак «Запорозькі козаки» мали шлях в місто Болехів, де їх тепло зустрічало міське об’єднання «Просвіти» на чолі з головою Богданом Мельником, з успіхом пройшов концерт. Також Івано-Франківською «Просвітою» для «Запорозьких козаків» була організована екскурсія до Гошівського монастирю. Після відвідання монастиря, натхненні хористи мали концерт у селі Тяпче Долинського району. Захід відбувся в рамках співпраці обласних організацій ВУТ «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка  Івано-Франківська та Запоріжжя. «Запорожців» вітали керівник апарату районної державної адміністрації Катерина Олійник, Тяпчанський сільський голова Юрій Щеглюк, начальник відділу культури районної державної адміністрації Володимир Гібчинський та Долинської районної організацій ВУТ «Просвіта» ім.Т.Г. Шевченка Василь Олійник.
П’ятого травня делегація Запорізької «Просвіти» взяла участь у святкуванні 350-річниці Івано-Франківська, а народний хор «Запорозькі козаки» ЗОО ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка став учасником міжнародного етнографічно-фольклорного фестивалю «Родослав», який був присвячений  350-річчю міста Івано-Франківська.
Фестиваль, який відбувається раз у три роки, пройшов вшосте. Він проводиться за підтримки Міністерства культури і туризму та з ініціативи Всеукраїнських асоціацій і об’єднаних товариств етнографічних регіонів України з метою відродження та збереження традицій і обрядів, виявлення спільних джерел їх виникнення і розвитку, сприяння успішному втіленню в життя та популяризації народної творчості шляхом ознайомлення з творчими колективами, окремими виконавцями і майстрами декоративно-ужиткового мистецтва. На Вічевому майдані і на площі Ринок усі бажаючі мали змогу насолоджуватись виступами хору «Запорозькі козаки» та багатьох інших колективів з усіх куточках України та світу. В цей же день запорожці мали концерт у місті Калуш. Концерт відбувався в Народному домі, і незважаючи на невелику кількість людей, пройшов у теплій дружній атмосфері.
В останній день перебування на Прикарпатті «Запорозькі козаки» виступили на гала-концерті міжнародного етнографічно-фольклорного фестивалі «Родослав», а після відбувся останній концерт концертного туру по Івано-Франківській області в стародавньому селі Старий Лисець. Слухачам прийшлись до вподоби і східна манера виконання, їм добре знайомих пісень так і пісень нових для їхнього краю, кожну пісню зал зустрічав оплесками та загальним захватом. «Запорозьких козаків» привітав сільський голова Анатолій Лущак, подарувавши по примірнику місцевою газети та передав книжки для бібліотеки ЗОО ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка.
На цьому і закінчилося, вражаюче насичене різнобарвними враженнями перебування делегації запорізької «Просвіти» і народного хору «Запорозькі козака», присвячене святкуванню 350-річниці Івано-Франківська, участі у міжнародному етнографічно-фольклорному фестивалі «Родослав» та збору коштів  на встановлення та виготовлення пам’ятника Т. Шевченку в місті Запоріжжя.
А.ЄГОРОВА,
прес-центр Запорізького обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка