Найпростіші речі складні

0
491

Те, що намагається зробити українська армія, важко навіть для американців

Колишній командувач Збройними силами США в Європі американський генерал у відставці Марк Гертлінг намагається пояснити експертам та західним ЗМІ, які пишуть про провальний контрнаступ чи його надто повільне просування, про складність подібних операцій навіть для досвідчених американських військ. Може, його почують…

CNN зазначило, що “повільний прогрес” українського контрнаступу “викрив складність перетворення українських військ на об’єднані механізовані бойові підрозділи, які іноді проходять лише восьмитижневу підготовку на танках та інших нових системах озброєння, що постачаються зі Заходу”. Так, без жартів. Загальновійськові операції – це важко, навіть для найкращих західних військових, і навіть тоді, коли ворог у вас не стріляє. Я знаю, я це робив, пише Марк Гертлінг у виданні The Bulwark.

Ситуація в Україні, звичайно, дуже відрізняється. На додаток до цілком реальних смертей, поранень і руйнувань, українці намагаються здійснювати цілеспрямовані атаки в набагато більших масштабах, причому всі їхні бригади є лише частинами загальної великої наступальної операції. Вони роблять це численними бойовими підрозділами (за різними оцінками, від дев’яти до 12 загальновійськових бригад), на дуже великому фронті (від 400 до 600 миль, це грубо – відстань між Вашингтоном і Бостоном), проти супротивника, який мав вісім місяців, щоб побудувати три широкі пояси загороджень і підготувати бойові позиції для підтримки цих загороджень (на НТС у супротивника є близько 24 годин, щоб побудувати один комплекс загороджень, що складається з дроту, мін і ровів).

Українські військові також не повністю поділяють американський/західний спосіб ведення війни – поки що. Працюючи з ними у 2010-2012 роках було очевидно, що деякі з їхніх командирів (особливо мій колега, генерал-полковник Геннадій Воробйов) відчайдушно намагаються позбутися пострадянського армійського, артилерійського, інституційного підходу до ведення війни. Тоді як навчання готували українські війська до виконання місії в Афганістані, в Яворівському навчальному центрі під Львовом було мало часу для того, щоб допомогти їм побудувати армію нового типу. Бойові дії з 2014 року, а особливо з лютого 2022-го, сприяли набуттю ними досвіду та усвідомленню необхідності подальшої трансформації своїх сил безпеки. Українські збройні сили ще не мають підготовлених і зрілих загальновійськових сил, а також підготовлених і підтримуваних військово-повітряних сил, які могли б зробити свій внесок у разі синхронізації з ефективними наземними операціями. Насправді, як і у випадку з підготовкою загальновійськових сил, для того, щоб мати ефект на полі бою, потрібно докласти значних зусиль, а не просто передати їм літаки F-16. Цей день настане.

Великий військовий теоретик Карл фон Клаузевіц якось написав, що на війні все просто, але найпростіші речі складні. Мільйони військових практиків, які мають бойовий досвід, погодяться з цим, а більшість мудреців, які не були на полі бою, рідко розуміють значення інших факторів війни: нова техніка, проведення складної місії вперше, “зелені” війська, погода. Нещодавно New York Times припустила, що українські війська, озброєні новою технікою і навчені західними військовими, “спіткнулися в бою”.

Існує припущення, що сили, які обороняються, зазвичай мають перевагу 3 до 1 над силами, що атакують. Тобто, сили, які обороняються, можуть стримувати втричі більшу кількість нападників, ніж ті, що атакують. Співвідношення 3 до 1 нібито ґрунтується на студіях у галузі оперативних досліджень і показало, що в той час, коли сили, які атакують, беруть на себе більший ризик, не маючи достатньої кількості солдатів для створення і використання пролому, сили в обороні можуть скористатися перевагами оборонної місцевості, підготовленості, а також меншого страху і втоми через статичну позицію. Більшість досвідчених практиків назвали б співвідношення 3 до 1 емпіричним правилом або навіть своєрідним військовим прислів’ям. Ефективність бою залежить не лише від кількісних показників, але й від лідерства, морального духу військ з обох сторін, систем озброєння і часу, виділеного на виконання місії. Всі ці фактори вступають у гру, коли дві сили вперше виконують різні місії. Українці вперше намагаються здійснити кілька цілеспрямованих комбінованих атак проти укріпленого противника з кілометрами складних перешкод на великій території, тоді як росіяни вперше намагаються вести цілеспрямовану оборону з місяцями підготовки численних смуг загороджень.

Не дивно, що українська армія, яка отримала значну кількість нового західного обладнання і мала відносно короткий час для тренувань на європейських базах, може не здійснити стрімкого наступу на кшталт “Бурі в пустелі”, як багато хто очікував. Особливо з огляду на те, що наступ спрямований проти значно укріплених російських сил, які, хоча все ще дещо дисфункціональні, засвоїли і застосовують важливі уроки з радіоелектронної боротьби, протиповітряної оборони, артилерійського прицілювання та інтеграції вогню на великі відстані з захищених оборонних позицій.

З огляду на бажання відновити територіальну цілісність України, завершити виведення російських військ і припинення бойових дій, а також задовольнити запит на створення спеціального трибуналу для переслідування російських воєнних злочинів – три центральні пункти мирного плану Володимира Зеленського – ця війна, швидше за все, не закінчиться до кінця 2023 року. Але я залишаюся переконаним, що українська армія продовжуватиме вчитися під час проведення своєї великої наступальної операції в Запорізькому регіоні, Херсонщині та на Донбасі. Терпіння, розуміння динаміки війни та постійна підтримка залишатимуться критично важливими для завершення цієї місії.

 

***

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 10.08.23 орієнтовно становлять:

 • особового складу ‒ 252200 (+580) осіб ліквідовано
 • танків ‒ 4278 (+16)
 • бойових броньованих машин ‒ 8303 (+13)
 • артилерійських систем ‒ 5028 (+15)
 • РСЗВ ‒ 711 (0)
 • засоби ППО ‒ 469 (0)
 • літаків ‒ 315 (0)
 • гелікоптерів ‒ 313 (+1)
 • БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒ 4179 (+4)
 • крилаті ракети ‒ 1377 (0)
 • кораблі / катери ‒ 18 (0)
 • автомобільної техніки та автоцистерн ‒ 7495 (+16)
 • спеціальна техніка ‒ 746 (+4)

Дані уточнюються…

Бий окупанта! Разом переможемо! Наша сила – в правді!

Джерело: Генеральний штаб Збройних Сил України станом на 10.08.23.