ЧИ ВБЕРЕЖЕ ОДЕСА ТОЛЕРАНТНІСТЬ?

0
431

КУДИ ДОЛЕТИТЬ ОДЕСА НА ОДНОМУ «КРИЛІ»? ПРОТИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА КУЛЬТУРИ ПРАЦЮЄ НЕ РОСІЙСЬКА, А БЕЗКУЛЬТУР’Я. ЯК АКТИВНА ЧАСТИНА СУСПІЛЬСТВА ВИБУДОВУЄ ПРОТИДІЮ?
Можна не сумніватися, що «парад» імплементування «мовного» закону, як і обіцяв один із його апологетів із дуету Ка-Ка, продовжиться. Після Одеської міськради, яка в понеділок на позачерговій сесії надала російській мові статусу регіональної, вже завтра з тією ж метою на позачергові сесії зберуться Донецька обласна рада та ВР Криму. Відкриття цього «мовного параду» в ефірі «5 каналу» оголосив сяючий Вадим Колесниченко. На жаль, транслюючи одіозного регіонала, — чи то через недогляд, чи то за браком часу, чи то розраховуючи на те, що аудиторія сама прекрасно розуміє, хто є хто, — «5 канал» не здобувся на альтернативну думку одеситів. І це вже схоже навіть не на брак громадянської позиції, а на елементарне недотримання професійних стандартів.
Характерні темпи та молодечий запал, з якою депутати Одеської міськради взялися виконувати свої державницькі функції. Характерно також і те, що першою стала саме Одеса, — легендарне місто з багатою історією, багатим культурним та етнічним ландшафтом, з якого наполегливо намагаються зробити відстійник позавчорашніх імперських ідей і чорносотенства. У той час, як справжнє обличчя міста залишається малознаним як серед самих одеситів, так і серед українців. У екскурсійних бюро вам розкажуть про місто Катерини ІІ, але жодного слова не скажуть про місто, де бурхливо обговорювали ідеї самостійної України тоді, коли в, здавалося б, більш українізованих містах таких сміливців не було. Якщо про Бабеля — то неодмінно про колорит Молдаванки та «воровської» культури і ніколи — про те, а як, власне, скінчив Бабель, про арешт, допити, тортури і, врешті-решт, розстріл — як тоді велося, — за підписом Сталіна.
Такої Одеси не знають. Або не хочуть знати. І на цьому тлі вчорашні заяви Миколи Азарова про «модернізацію» міста звучать, як мінімум, надто претензійно, а по факту — недолуго. «Уряд України має намір зайнятися реконструкцією і модернізацією Одеси та Одеської області й вкласти в цей процес значні кошти (звідкіля, між іншим, ці значні кошти саме на реконструкцію Одеси? — Ред.), — заявив журналістам у ході прес-конференції в Одесі у вівторок прем’єр-міністр України Микола Азаров, передає Інтерфакс. Процес реконструкції та модернізації буде вестися в рамках підготовки Одеси до проведення чемпіонату Європи з баскетболу 2015 року.
Аеропорти, дороги, водоканал — це важливо, але покласти новий асфальт — ще не означає модернізувати країну. Це лише фасад, декоративна частина. Модернізація не може ѓрунтуватися на світогляді позаминулого століття, який активно впроваджується в цьому приморському місті. Тоді це зовсім не модернізація, а зворотний процес — тільки в «сиропі» інфраструктурної реконструкції. Власне, — те, що ми спостерігаємо сьогодні в Росії. Відновлення імперії відбувається на тих самих принципах, на тих самих «глиняних ногах», тільки «костюм» — новий. Модернізація — виключно в засобах.
Попри все, як мінімум, два моменти повинні завадити розгулу апокаліптичних настроїв та пафосу приреченості серед українців.
Здається, у східних та південних регіонах вже з’явилися та зміцніли «здорові сили», які готові чинити моральний та етичний спротив деградації. Це по-перше.
По-друге, у спробах відновити імперію вже проглядається її майбутній розвал. А чи можуть взагалі спроби обдурити історію привести до чогось іншого? Питання тільки в тому, коли саме це станеться та якою ціною — зокрема для України.