БАЛАНСУВАННЯ НАД ПРІРВОЮ

0
599

Сталося те, чого усі так довго боялися, — гривня покотилася донизу. Минулого тижня курс національної грошової одиниці опустився до рівня 8,2 гривні за долар. Для фінансової системи держави запахло смаленим. Адже востаннє гривня так сильно «просідала» ще у вересні 2009 року.
Хоча насправді нічого дивного тут немає. Останнім часом вітчизняна економіка, образно кажучи, зірок із неба не хапала. Експерти очікували послаблення гривні з дня на день. Питання лише в тому, коли це відбудеться: до чи після виборів? Були сподівання, що нинішня влада за будь-яку ціну втримає курс, аби не втратити залишки своїх прихильників напередодні «судного дня». Утім, схоже, економічна ситуація виходить з-під контролю.
Чому? Пояснимо трохи далі. Спочатку нагадаємо, що саме впливає на стосунки пари «гривня—долар». Як відомо, вартість будь-якого товару, в тому числі й грошей, визначають прості закони економіки. Тобто чим менше доларів на фінансовому ринку, тим більший на них попит. Відповідно, долар дорожчає, а місцева валюта девальвує.
Тож для стабільності курсу національної одиниці треба, щоб гривень на ринку було не більше, ніж доларів. Утім, гривню Нацбанк завжди може надрукувати, а от випускати долар — це вже функція не наша. Таким чином, долар може потрапляти в Україну лише у вигляді виручки вітчизняних експортерів, інвестицій або іноземних кредитів.
Із цими каналами у нас останнім часом проблеми, тож Нацбанк всіляко намагається «сушити» ринок за рахунок витягування із нього вільної гривні або вливання доларів із золотовалютних резервів. У такий спосіб регулятору вдається штучно підтримувати курс на потрібному рівні. Але вічно це тривати не може. Вочевидь, сили Нацбанку у боротьбі за виживання національної валюти стали вичерпуватися. Тому можна з упевненістю сказати, що гривня почала падати або через її надлишок на ринку, або через дефіцит доларів. Мабуть-таки, проблема в першому. Адже Нацбанк напередодні «підживив» на загальну суму 3,8 мільярда гривень кілька банків, які, у свою чергу, викинули цю масу грошей на валютний ринок. Цим не проминули скористатися фінансові спекулянти, які «розкрутили» курс долара до 8,2 гривні. Причому на готівковому ринку у перші дні істерії можна було купити долари лише по 8,22-8,25 долара, а в деяких місцях — і по 8,35.
Чому Нацбанк дав маху? Невже забув, що 2008 року банки перед девальвацією гривні також отримували значні обсяги рефінансування, які вони одразу ж кидали на закупівлю американської валюти? Але, схоже, цей урок для НБУ минув даремно. «Вони просто примітивно друкують гривню, яку пускають у безготівковий обіг, а потім вона перетворюється на готівку. У липні Нацбанк збільшив емісію гривні на 10 мільярдів гривень, у серпні вони знову вдалися до цього заходу», — зазначає директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.
За його словами, чиновники просто не здатні знайти інші засоби латання дірок вітчизняної фінансової системи. «Це лише початок катастрофи», — каже експерт. Із цим важко не погодитися — гривня зараз під прицілом багатьох небезпек, які загрожують останнім часом економіці України. По-перше, скорочуються золотовалютні резерви, частину яких Нацбанк витрачає на утримання курсу гривні. За останніми даними регулятора, їх розмір становить трохи більше 30 мільярдів доларів. Хоча, за підрахунками О. Соскіна, з урахуванням витрат серпня, резерв «схуднув» ще на 3 мільярди доларів і зараз становить 27 мільярдів. У 2008 році НБУ мав значніший ресурс стабільності, проте курс гривні не втримав. По-друге, чверть нинішнього обсягу резервів — це кредити МВФ, які також треба буде повернути найближчими роками. До кінця року НБУ та уряд мають віддати частину боргів МВФ, ЄБРР, Світовому банку та іншим іноземним кредиторам держави. А зробити це в іноземній валюті Україна може лише із власних золотовалютних резервів. По-третє, в країні падають обсяги виробництва, орієнтованого на експорт. Як відомо, основні покупці українського металу і хімічної продукції — країни Євросоюзу — продовжують затягувати паски. З іншого боку, Україна також почала вивозити менше своїх товарів до країн СНД через постійні торгові війни. Внаслідок цього загальний дефіцит у торговому балансі нашої країни становить 1,6 мільярда доларів.
По-четверте, український уряд так і не зміг домовитися з Москвою про зниження ціни на газ, що становить чверть всього імпорту України. За перше півріччя держава витратила на його закупівлі майже 10 мільярдів доларів. «Економіка валиться. Єдина надія влади на кредит Китаю обсягом 6,6 мільярда доларів. Проте Піднебесна просто так гроші не позичає, вочевидь, вона вимагатиме відкрити наш трудовий ринок. Це буде справжня окупація, від якої неможливо буде звільнитися», — вважає О. Соскін.
Враховуючи те, що в Нацбанку немає додаткових важелів для утримання курсу, експерт вважає, що десь на початку жовтня станеться черговий обвал гривні, який буде масштабнішим від нинішнього. Національна грошова одиниця, за його словами, може упасти до рівня 12 гривень за долар. Чи збудеться цей прогноз — дізнаємося вже незабаром. Однак у будь-якому разі девальвація гривні невідворотна. Це розуміє й уряд, проте з політичних міркувань намагається стримати її падіння до закінчення парламентських виборів. У підсумку, вочевидь, повториться ситуація 2008 року, коли у всіх негараздах на валютному ринку звинуватили рядових українців. Мовляв, не треба було панікувати…
Дмитро МАРКОВ