В ЯЛТІ ВІКТОРА ЯНУКОВИЧА ДВІЧІ ПРОІГНОРУВАЛА КОНДОЛІЗА РАЙС

0
963

У Криму завершилась 9-ї Ялтинська щорічна зустріч YES. Ялтинська європейська стратегія (YES) – найбільший на Сході Європи суспільний інститут публічної дипломатії, який підтримує відкритий і рівноправний діалог з глобальних проблем між Європейським Союзом, Україною, Росією та іншими країнами. Це незалежна організація, яка була заснована в 2004 році українським бізнесменом та громадським діячем Віктором Пінчуком.
Розвиток України YES розглядає в контексті сьогоднішніх глобальних викликів і можливостей, які відкриває динаміка сучасного світу. Пріоритетною метою для YES є сприяння розвитку України як сучасної, вільної та економічно сильної демократичної країни. Організація прагне сприяти ефективній інтеграції України в ключові міжнародні системи, діючи на рівні публічного діалогу та особистих контактів між людьми, які приймають рішення, провідними експертами, бізнесменами і журналістами.
Щорічні Зустрічі YES в Лівадійському палаці Ялти стали відкритим майданчиком для обговорення нових ідей і поглядів щодо шляхів розвитку Європи, України і всього світу. Ці форуми збирають більше 200 політиків, дипломатів, державних діячів, журналістів, аналітиків і бізнесменів з понад 20 країн світу. Діалог щодо глобальних викликів забезпечує ширше бачення внутрішньої ситуації в Україні, її розвитку і перспектив у сучасному світі. Він також є стимулом для пошуку точок дотику у відносинах між країнами, спільних інтересів і цінностей.
Провідні світові лідери думок представляють в Ялті своє бачення нинішніх і майбутніх процесів у всіх сферах життя суспільства.
У Віктора Януковича стало звичкою втрачати можливості, які щороку виникають для нього в ході зібрання Ялтинської європейської стратегії. Проект, заснований зятем Леоніда Кучми Віктором Пінчуком для реабілітації власного іміджу, за дев’ять років перетворився на майданчик дискусій про майбутнє України. Щороку сюди приїздить Віктор Янукович – і щороку він робить протилежне від того, що слід було би очікувати від президента великої європейської країни. Минулорічний YES, топ-гостем якого був президент Ізраїлю Шимон Перес, особливо яскраво показав прірву між цінностями та здібностями цих політиків. Цьогорічним візаві Януковича став прем’єр-міністр Туреччини Режеп Ердоган, на фоні якого український лідер виглядав провінційним бюрократом з повадками царя.
За останні роки всі гості YES достатньо добре вивчили Януковича. Ніхто не мав особливих очікувань, що він вразить ораторським мистецтвом або візіонерськими знахідками. Але при цьому залишався шанс, що Януковичу підготують правильний, наповнений меседжами виступ, який він хоча би зачитає без фірмових “імпровізацій”. Але дива не сталося і цього разу.
Учасники почули набір тез про “покращення”. Президент України порадив самій Європі спочатку впоратися з внутрішньою кризою, а потім уже повчати “українських реформаторів”. Насамкінець Віктор Янукович порадував екскурсом у грецьку міфологію та українським контекстом у подорожах Геракла.
І якщо раніше втрачені можливості президента в Ялті викликали розчарування, то тепер це сприймалося як даність – так само, як захмарна кількість охорони навколо Януковича, або заблоковані туалети Лівадійського палацу.
Головною ж відмінністю нинішньої конференції від минулорічної стала тотальна недовіра до сказаного Януковичем. Рівно рік тому ті самі люди почули від нього обіцянку знайти якийсь вихід із ситуації з Юлією Тимошенко – і за останні 364 дні процес не зрушився ані на міліметр. Тому все сказане Януковичем уже авансом сприймалося з недовірою.
Президент Віктор Янукович не відповів на питання про вибіркове правосуддя в Україні, та заявив, що в Україні немає інфляції.
Так, головуючий Олександр Кваснєвський на конференції в ході Ялтинської європейської стратегії задав Януковичу наступне питання: “Цього року ми маємо суперечливі почуття. З одного боку, треба привітати Угоду про асоціацію, але ми маємо проблеми з політичними обставинами – це вибіркове правосуддя, справа Тимошенко… Питання до вас ось яке – як ви думаєте впоратися з цими проблемами і відкрити новий розділ перемовин з ЄС після виборів?”
У відповідь на це, Янукович зазначив: “Ми будемо продовжувати той шлях, який ми обрали і проголосили, – шлях реформ, модернізації країни. Ми цим шляхом йдемо 2,5 роки, і  ми бачимо, що цей шлях йде на користь українському народу”.
Після цього Кваснєвський попросив його продовжити відповідь. “Може, якісь конкретні деталі вашої стратегії?”, – спитав Кваснєвський.
Після цього Янукович перерахував, що під час його президентства було прийнято податковий, бюджетний та кримінально-процесуальний кодекси
“Продовжувати?” – перепитав Янукович, який, задалося, намагався скоріше закінчити свій виступ. Після цього він заговорив про економічну ситуацію.
“Сьогодні стабільна гривня. Інфляція сьогодні відсутня. Є невеличка дефляція”, – заявив Янукович.
“Дякую, пане президенте, після вашого виступу я зрозумів, що для всіх країн, не лише для України, є дві проблеми – це скорочення бюджетного дефіциту та дефіциту демократії”, – зазначив Кваснєвський.
Під час всієї конференції на задньому плані стояв охоронець Віктора Януковича з парасолькою при тому, що погода у Ялті сонячна. В охорони Ердогана ніяких парасольок не було.
Після закінчення конференції з Януковичем стався невеличкий конфуз. Так, після останніх слів Кваснєвського,  Янукович, прем’єр Туреччини Ердоган та ведучий підвелися. До Ердогана одразу підійшли кілька людей, серед них була  екс-Держсекретар США Кондоліза Райс. Янукович проводив її поглядом, але вона навіть не привіталась з ним. Крім того, незрозуміло з яких причин Кондоліза Райс не прийшла на групове фотографування учасників нинішньої конференції. У зв’язку з відсутністю Райс організатори декілька разів просили фотографів зачекати з початком фотографування.
Коли всі вишукувалися в ряд, присутні почали запитувати “Де Кондоліза Райс?” На це організатор заходу Віктор Пінчук пожартував: “Вона приєднається до нас після виборів”.
Зрештою, фотографування учасників цьогорічного форуму відбулося без Райс.
В Ялті Кондоліза Райс заявила, що чинна влада України повинна розуміти неможливість розвитку демократії без сильної опозиції та справедливої судової системи.
“Світ спостерігає за справою Юлії Тимошенко і за тим, як пройдуть вибори в Україні. Багато що залежить від самого українського народу, голос якого має бути почутий. Я сподіваюся, керівники України зрозуміють, що демократія неможлива без сильної опозиції”, – сказала Кондоліза Райс на щорічному форумі “Ялтинська економічна стратегія”.
“Країна має обережно ставитися до того, щоб переслідування не виглядало політично мотивованим. Сьогодні може бути один лідер, завтра – інший, але при цьому в державі обов’язково має бути справедливе правосуддя”, – наголосила вона.
До речі, екс-Державний секретар США Кондоліза Райс передала лист підтримки екс-Прем’єр-міністру України Юлії Тимошенко, яка незаконно перебуває за гратами понад рік.
“Сьогодні (14 вересня – «УС») я мав зустріч з Кондолізою Райс. Вона передала мені листа для Юлії Тимошенко та висловила їй свою підтримку та солідарність”, – повідомив Григорій Немиря. Лист Кондолізи Райс буде передано Юлії Тимошенко через її захисників.
Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ
(За матеріалами «УП»)
Фонд Віктора Пінчука © 2012. Фотографи: Сергій Іллін, Олександр Індичий