ГОЛОВІ ДЕЛЕГАЦІЇ СПОСТЕРІГАЧІВ ПАРЄ ПРИГРОЗИЛИ ВІДСТАВКОЮ

0
135

Голова делегації спостерігачів Парламентської Асамблеї Ради Європи Андреас Ґросс висловив занепокоєння тим, що відбувається в Україні. І наразився на жорстку критику. Ні, не з владних кабінетів на Печерських пагорбах, а від своїх же колег. Дійшло навіть до заяв про покарання Ґросса відставкою.
Приводом для критики стали висловлювання голови делегації спостерігачів ПАРЄ в інтерв’ю виданню «Тиждень». Коментуючи ситуацію в Україні, Андреас Ґросс не перевів розмову на сухий дипломатичний офіціоз, а висловив свої зауваження доволі жорстко. Розкритикував і політику за її абсолютну керованість великим капіталом, і наступи на свободу слова, і деградацію української демократії загалом.
«Найгірше – великі гроші, що визначають українську політику, внаслідок чого всі передвиборчі обіцянки та програми партій нівелюються, і люди не довіряють політикам. Це катастрофічна ситуація в розвитку демократичного суспільства», – зауважив Андреас Ґросс. Каже, за тенденціями демократичного розвитку Україна сьогодні виглядає навіть гірше за Росію. «Передусім тому, – пояснює, – що у вас немає великих демонстрацій. Починаючи з грудня минулого року протести у Росії стали індикатором пробудження громадянського суспільства. І зараз там можна спостерігати чимало позитивних тенденцій розвитку, у той час як в Україні цього не відбувається». Згадавши про помаранчевий Майдан, Андреас Ґрос заявив, що, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні, можуть виникати думки про необхідність нової демократичної революції. «Але, – додав представник ПАРЄ, – щоб зробити це, потрібно почекати років 25, аби відбулася зміна поколінь. Адже ви не можете робити революцію щодесять років».
Ця «революційна» репліка і спровокувала критику на адресу Ґросса. Представник делегації спостерігачів ПАРЄ Роджер Ґейл звинуватив колегу в упередженості. «Керівник місії в Україні сформував свою думку заздалегідь, ще до того, як у країні пройшли вибори. Фактично він закликав українців до нової революції. Сподіваюся, бюро (ПАРЄ) відреагує на це і замінить керівника делегації», – заявив Роджер Ґейл.
Різка реакція на інтерв’ю ґросса викликала неоднозначні оцінки. Одні підтримують позицію Ґейла, вважаючи, що висловлювання керівника місії ПАРЄ підривають імідж учасників делегації як неупереджених спостерігачів за виборчим процесом в Україні. Інші ж називають твердження про заклик до революції перебільшенням і не виключають, що причиною публічного з’ясування стосунків між представниками місії могли стати особистісні конфлікти.
Інна ПУКІШ-ЮНКО