ЯК У ФЛОРИДІ ГОТУЮТЬСЯ ДО ВИБОРІВ

0
580

Флорида є одним з кількох критичних для перемоги на президентських виборах штатів, за який активно змагаються демократ, нинішній глава Білого дому Барак Обама, і республіканець — екс-губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні. Згідно з американським законодавством, переможець забирає всі 29 голосів виборців цього штату, незважаючи на те, що його перевага за результатами голосування може становити один голос. Штат Флорида відомий тим, що 2000 року тут перераховували голоси. Спочатку перемогу у цьому штаті віддали Алу Гору, а після перерахунку штат у свою скарбничку взяв Джордж Буш-молодший, який завдяки цьому і став президентом США.
З того часу (а за проведення виборів відповідає безпосередньо влада штату, тому говорять, що у Сполучених Штатах відбуваються не одні загальні президентські вибори, а 51 вибори по числу штатів і плюс округ Колумбія) випробували три різні варіанти голосування і зупинилися на тому, що виборець власноруч заповнює бюлетень у кабіні для голосування. Електронне голосування за допомогою touch screen використовується для людей з вадами зору.
Як пояснили у виборчій комісії округу Маямі-Дейд, люди хочуть побачити, що вони власне заповнили, чи не зробили якихось помилок, а якщо і зробили щось неправильно, то їм видають інший бюлетень, а попередній знищують.
До слова, на окружній виборчій дільниці Маямі-Дейд 1,3 млн виборців. Штат виборчої комісії — 91 особа, а на період виборів наймають майже тисячу тимчасових працівників. І на проведення цих виборів планують витратити у цьому окрузі 11,5 млн дол.
Коли групу українських журналістів запросили на цю дільницю, то склалося враження, що тут уже тривають вибори. Бо в усіх кімнатах біля кабінок голосування було повно народу. Насправді, як пояснили нам, за кілька тижнів до самого голосування тут проводять випробування техніки заповнення бюлетенів і самої системи підрахунку голосів. Деякі виборці прийшли сюди, щоб уточнити дані, бо час реєстрації вже закінчився. До речі, знімати під час виборів процес голосування заборонено, бо це порушує приватність особи. Так само не можна фотографувати те, як добровольці відповідно від Демократичної чи Республіканської партії агітують виборців зареєструватися, а потім приходять нагадати, щоб ті прийшли на вибори і проголосували. Це нам пояснили у виборчому штабі Обами у кварталі Форт-Лаудердейл.
У США дуже поширено заочне і дострокове голосування. За деякими оцінками, кількість виборців, які скористаються такою можливістю, може становити чверть від загальної кількості людей, що візьмуть участь у голосуванні.
Існує можливість проголосували і не за місцем проживання. Для цього треба перш за все зареєструватися і відправити по і-мейлу чи поштою відповідну заявку на ім’я керівника окружної виборчої дільниці; їх перевіряють, чи вони є мешканцями штату, і тоді їм висилають бюлетень, який друкується в окружній комісії.
Виборцю надішлють бюлетень, який він має заповнити і повернути не пізніше 7-ї вечора у день голосування. Дострокове голосування у Флориді почнеться 27 жовтня. В окрузі є 20 місць для дострокового голосування.
Отримані до дня голосування заповнені бюлетені зберігаються на складі виборчої дільниці і їх почнуть підраховувати у понеділок напередодні виборів.
Рахують бюлетені і відповідно подані голоси за кандидатів за допомогою спеціальних машин. Тому зрозуміло, чому так швидко стають відомі результати голосування попри таку величезну кількість виборців та кількість питань, винесених на голосування.
Фактично це сканер, який зчитує бюлетень і передає дані на сервер, що знаходиться у зовсім іншому і дуже захищеному місці. На всяк випадок є резервний сервер.
До речі, в бюлетені, окрім Обами-Байдена і Ромні-Райана, внесено 11 пар осіб, які балотуються в президенти. Також у бюлетені округу Маямі-Дейд штату Флорида внесено прізвища претендентів на посади одного сенатора США, чотирьох конгресменів, претендентів у сенат штату (2 місця), палату представників штату (14 місць). Виборці мають вирішити, чи залишати на посадах трьох суддів Верховного суду, 6 суддів окружного суду та інших урядовців місцевого рівня. Окрім того, виборців запитують, чи вони згодні на внесення 12 поправок у конституцію штату, а також на суд громадськості винесено 8 питань, які є важливими для місцевого населення.
Бюлетень у Флориді друкують в окружній комісії на спеціальному обладнанні і на спеціальному папері трьома мовами: англійською, іспанською та креольською. Це зроблено, щоб заохотити меншини, які розмовляють цими двома мовами, брати участь у голосуванні.
На місцевих виборах кандидати, в основному, покладаються на особисті контакти, ходять від будинку до будинку, щоб потиснути руку виборцям і дарують їм свою візитку.
Також використовують телевізійну рекламу, а, за словами двох кандидатів на посаду радників у муніципалітет Маямі-Дейд (один з яких є республіканцем, а інший демократом), реклама в газеті чи соціальних мережах не є ефективною. Водночас вони вважають, що дуже важливо, щоб люди знали про них. Для цього один із них використовував метод розміщення стрічки зі своїм зображенням на спинках крісел у громадському транспорті. Обидва кандидати зазначили: що більше ви потисли рук, то більша ймовірність, що виборці проголосують за вас. Окрім того, агітація від дверей до дверей допомагає краще зрозуміти, хто з виборців проголосує за вас, ніж, наприклад, участь у якійсь вечірці.
За словами кандидатів у мерію Маямі-Дейд, максимальний «підкуп» виборців, який вони можуть дозволити собі — це візитівка та частування кавою.
До речі, досить цікавим є те, як на місцевому рівні спілкуються з населенням на щоденному рівні. У Маямі-Дейд нещодавно збудували мерію. О п’ятій вечора в п’ятницю там нікого не було в холі: ні традиційної охорони, ні поліції, як це можна побачити в наших меріях.
Ця сучасна установа є центром вирішення проблем для громадян міста. Так і написано англійською мовою на поверсі, де вони приходять до мерії зі своїми проблемами. Їх зустрічає клерк, саджає на стілець і викликає спеціалістів. Тобто людина не бігає по кабінетах у різних частинах міста, як це переважно відбувається у нас…
Микола СІРУК,
Форт-Лаудердейл, штат Флорида