…ЩЕ ТРОХИ ЄВРООПТИМІЗМУ

0
210

«Чекаємо від України гарних новин!», — сказав мені ранком посол ЄС в Україні Ян Томбінські.
…Віктор Янукович прибув до Європейської Ради на 15 хвилин раніше, ніж передбачалось. Його супроводжувала солідна делегація, у складі якої — майже 30 журналістів, більшість з яких приїхали прилетіли на цей захід в президентському пулі.
Серед підписаних документів можна виділити тільки Меморандум та кредитну угоду щодо надання Євросоюзом макрофінансової допомоги Україні. За цією угодою, Київ отримає 610 млн. євро, 60 млн. з цієї суми не потрібно повертати. Решта дається як позика.
Як розповів співрозмовник в ЄС, Меморандум було вирішено підписати в останню мить. Щоправда, про цю угоду згадали у своїй статті, опублікованій напередодні саміту президент Європейської Комісії Жозе Мануел Баррозу і глава Європейської Ради Херман Ван Ромпей.
Ця угода стане найбільшою операцією такого типу, яку ЄС коли-небудь проводив із країною-партнером. Утім, ще наприкінці 2009 року тодішній міністр закордонних справ Петро Порошенко обіцяв привезти цей «подарунок», оскільки ці кошти були зарезервовані для України в бюджеті ЄС ще з 2008 року. Нагадаємо, що тоді Київ так і не виконав низку умов Єврокомісії. Йшлося, зокрема, про реформу сфери управління державними фінансами. Цього разу отримання цих коштів, як відзначається у спільній заяві, обумовлено підписанням угоди між Україною та Міжнародним валютним фондом.
Як і передбачалося, на саміті було підписано і Меморандум про початок діалогу між Україною та ЄС із питань бізнес-клімату. Як повідомив журналістам міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов, товарообіг між Україною та ЄС склав за 2012 рік $50,7 млрд. Тож підписання цього документу, за його словами, має збільшити цю цифру і вирішити питання, пов’язані з торгівлею та інвестиціями. До слова, у рамках неформального діалогу будуть проводитися зустрічі, на яких обов’язково будуть присутні представники вітчизняного бізнесу та обговорюватися питання, які викликають інтерес як з боку України, так і з боку ЄС. За словами Прасолова, цю адміністративну угоду укладено на п’ять років із можливістю пролонгації на п’ять років.
Тим часом, міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький сказав, що підписавши спільний звіт щодо виконання Меморандуму між Україною і ЄС щодо взаєморозуміння та співпраці в енергетичній сфері, Україна відзвітувала про те, що зробила за останній рік. А ось інший документ, який було підписано разом із європейським комісаром Еттінгером раніше, є свідченням зацікавленості ЄС у модернізації газотранспортної системи України. За словами Ставицького, єврокомісар запропонував створити трьохсторонній консорціум. За чотири місяці, додав він, відбудеться круглий стіл у Києві із залученням провідних європейських компаній та країн Каспійського регіону і компаній США.
«ЄС, я це почув від єврокомісара, зацікавлений у тому, щоб Україна стала енергетичним центром безпеки всієї Європи, — сказав Ставицький, — ми — у створені трьохстороннього консорціуму і це буде відбуватися не під килимом, до цього процесу буде підключено фахівців, а також ЗМІ». Він також повідомив, що ЄС пообіцяв вирішити питання стосовно диверсифікації постачання природного газу, що безумовно вплине на ціноутворення між нашими російськими колегами та Україною.
За словами міністра, технічні можливості і домовленості з сусідами: Угорщиною, Словаччиною та Польщею, дозволять імпортувати до 30 млрд. куб. газу. І причому, наголосив Ставицький, це може бути реалізовано найближчим часом.
Як і передбачалось раніше, головною темою для обговорення під час нинішнього cаміту стала перспектива укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і кроки, які сторони планують здійснити з метою її підписання на Вільнюському саміті «Східного партнерства» наприкінці листопада цього року.
На прес-конференції Герман Ван Ромпей і Жозе Мануел Баррозу відзначили, що нинішній саміт відбувається в історичний момент відносин між Україною та ЄС. Зокрема, за словами Ромпея, зараз з’явилась «історична можливість» зробити стрибок у відносинах ЄС та України. Він також додав, що в ході майже двохгодинних переговорів з Українським лідером, більшу частини уваги було сфокусовано на трьох темах: ліквідації недоліків виборів і вибірковому правосудді, а також необхідності досягнення прогресу у реформах. Ромпей наголосив, що прогрес необхідно продемонструвати до травня цього року. Й хоча часу залишається мало, це реально — вважає президент Європейської Ради.
Зі свого боку, Баррозу назвав цей саміт позитивним, оскільки відбувся відкрий обмін думками з Віктором Януковичем. Він також сказав: «Я радий, що пан Янукович заявив про відданість в реалізації реформ». Український Президент теж назвав цей день знаковим для відносин України і ЄС. Зокрема, він заявив, що Україна докладе зусиль, щоби виконати поставлені в ході цього саміту цілі.
У червні має відбутися чергове засідання Ради з питань співробітництва Україна — ЄС, на якій буде дано оцінку виконання українською стороною зобов’язань, а також на цей час буде підготовлено доповідь про реалізацію схваленого ще три роки тому «Порядку денного асоціації Україна — ЄС», для підготовки та сприяння імплеметації Угоди про асоціацію. Як відзначають джерела в ЄС, якщо до цього часу Україна не зробить рішучих кроків із виконання рекомендацій грудневого засідання Ради міністрів закордонних справ, то не може бути ніякої мови про підписання Угоди про асоціацію у Вільнюсі.
Особливу увагу під час зустрічі було присвячено мобільності громадян і підтверджено намір просуватися до безвізового режиму, за умови запровадження добре керованої та безпечної мобільності. При цьому, було відзначено прогрес України в реалізації першого етапу Плану дій щодо лібералізації безвізового режиму. Але, як зазначимо джерело, в європейських структурах, повного скасування візового режиму буде непросто досягти навіть за виконання українською стороною всіх умов. На цьому шляху можуть виникнути перепони з боку Нідерландів, а також з боку скандинавських країн. Тому, як наголосив співрозмовник «Дня», Києву потрібно звернути увагу на це і працювати з цими країнами, а не лише слухати поляків чи литовців…
«ВІКНО МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ УКРАЇНИ ЗАЛИШАЄТЬСЯ»
Валерій ЧАЛИЙ, заступник генерального директора Центру Разумкова:
— Перш за все, я хочу нагадати, що це відкладений саміт, який мав відбутися ще минулого року відповідно до угоди щодо партнерства і співробітництва. Сам факт його проведення свідчить про те, що вікно можливостей для України залишається — Європейський Союз готовий дати певний час (десь до травня-червня цього року) для того, щоб в ключових питаннях Україна продемонструвала прогрес. А це такі індикатори і критерії: припинення вибіркового правосуддя, вирішення питань по справам Тимошенко і Луценка, прийняття виборчого кодексу, в цілому питання реформ, а не їх імітація.
Другий етап — безпосередні зобов’язання, висловлені Віктором Януковичем і очільниками ЄС паном Ромпеєм і Баррозу (підтверджені на прес-конференції публічно) про бажання чи згоду якісно і в належні терміни виконувати взяті на себе зобов’язання.
Третє — це остаточна крапка, яка прозвучала від Президента Януковича, про те, що всі в Україні діятимуть відповідно до закону «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», тобто виконуватимуть пріоритети європейської, а не євразійської інтеграції. Хотілося б, щоб чиновники і політична сила, яка підтримає Президента Януковича, діяла відповідним чином.
Європейський союз демонструє не тільки те, що він зацікавлений в інтеграції з Україною, зокрема, підписанні Угоди про асоціацію, він декларує, що може допомогти в цьому. Свідченням є розблокування кредитних коштів в понад 600 млн. євро для підтримання макростабільності в Україні. Але ключовим є не саміт і декларації (віри словам вже дуже мало), а які будуть реальні кроки. Ясно, що ЄС не хотів би, щоб Україна розвернулася в іншому напрямі — Митного союзу, Євразійського союзу, але він ще раз підтвердив, що питання цінностей, загальних правил, які вже містяться в угоді про асоціацію, мають виконуватися. Інакше угода не зможе стати тим надійним інструментом, який забезпечить перехід України на першу інтеграційну стадію
Останній момент. Нинішній саміт — не ключовий саміт, а проміжний. Ключове рішення — це підписання угоди про асоціацію, яке планується на листопад цього року. Проте, рішуче кроки в Україні мають бути зроблені вже найближчі роки.
Микола СІРУК,
Брюссель