СВІЧКА ДЛЯ ДУШІ ПОКІЙНОГО

0
1721

Перед Великоднем українці прибирають і прикрашають до свят не тільки свою оселю, а й могили рідних. Упродовж свят на цвинтарях багато квітів і свічок. Але є особливий день, коли традиційно до могил з’їжджається-сходиться вся сім’я, а священики відправляють поминальні богослужіння. Це наступна неділя після Пасхи – Провідна неділя, яка в церковному календарі називається Томиною неділею.
Цю неділю назвали “Томиною” на згадку про одного з апостолів – Тому Невірного. Пригадуєте, це той, що спочатку не повірив у воскресіння Христа. А потім, коли побачив Ісуса на власні очі і зміг “вкласти руки в його рани”, навернувся до віри.
Кажуть, цього дня Бог відпускає померлих з неба провідати рідних. Якщо на могилі горить поминальна свічка, то душі легше відшукати дорогу додому. За народним повір’ям, якщо на Провідну неділю – дощ, це плаче душа небіжчика, якого з того світу не відпустили через минулі гріхи…
У деяких місцевостях на Провідну неділю дають за «поману». Вірять, що коли вимовити ім’я небіжчика і дати комусь хліб із запаленою свічкою, а той, хто візьме, вимовить «най Бог прийме», – душа не буде голодною на небесах. На Провідну неділю в кожній хаті світила свічка, на вікні стояла склянка води, а на столі щось з великоднього освяченого, а ще обов’язково писанка.
Ці всі речі, звичайно, – умовності. Але ми називаємо це словом “традиція” і намагаємося свято її дотримуватися. Як писав один великий чоловік, традиція дає право голосу найбільш пригнобленому класу – нашим предкам. Раз так робили наші бабці, діди й батьки, ми мусимо це зберегти й заповісти нашим дітям. Але, дбаючи про візуальні атрибути пам’яті про тих, хто не з нами, не забуваймо про головне. Душам померлих не потрібні ні вода, ні їжа. Думаю, їм байдуже те, як виглядає їхня могила, чи дорогий пам’ятник на ній, чи достатньо розкішні квіти та лампади.
Головне для померлих – наші молитви. Ми можемо молитися за те, щоб вони потрапили до раю. А вірячи у святість наших рідних, можемо звертатися до них з проханнями. Погодьтеся, що ваша бабця на небі скоріше заступиться за вас, аніж більш популярні святі, яким треба вислухати мільйони прохань…
Леся ФЕДІВ