У КИЄВІ ВІДБУВСЯ ПОМІСНИЙ СОБОР УПЦ КП

0
616

 

 

27 червня 2013 р. в Києві відбувся Помісний Собор УПЦ КП, в якому взяли участь 155 делегатів – архієреїв, представників від духовенства, чернецтва, духовних навчальних закладів і мирян усіх областей України та єпархій Київського Патріархату закордоном.
Помісний Собор є найвищим органом церковної влади, збирається періодично, один раз на 5 років. Попередній Собор проходив у липні 2008 р. Перед засіданням Помісного Собору та після нього (26 та 28 червня) згідно Статуту Церкви відбулися засідання Архієрейського Собору УПЦ КП.
Помісний Собор заслухав доповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, співдоповідь митрополита Львівського і Сокальського Димитрія, обговорив питання порядку денного та прийняв низку рішень і документів.
Зокрема, було схвалено нову редакцію Статуту про управління УПЦ КП. Серед інших змін було прийнято рішення про введення посади Патріаршого намісника, який допомагає Предстоятелю в церковному управлінні парафіями в Київській області (парафіями м. Києва керує безпосередньо Патріарх), а також виконує інші доручення Патріарха. У разі смерті Предстоятеля УПЦ КП Патріарший намісник в силу своєї посади стає Місцеблюстителем Патріаршого престолу, тобто виконує обов’язки Патріарха до скликання Помісного Собору і обрання нового глави Київського Патріархату.
Це рішення забезпечує неперервність керівництва Церквою – на відміну від попередньої редакції Статуту, за якою в часі від смерті Патріарха до обрання Синодом Місцеблюстителя Церква фактично залишалася без керівника. В умовах, коли зовнішні ворожі сили відкрито декларують прагнення зруйнувати та ліквідувати Київський Патріархат, така ситуація є небезпечною, що підтвердили прецеденти 1993 р. та 1995 р.
Також було скасовано норму, згідно до якої Собор для обрання нового Патріарха мав зібратися у строк від 3-х до 6-ти місяців. Підставою для цього стало сподівання, що можливо на час потреби скликання Собору виникне сприятлива ситуація для об’єднання українського православ’я і утворення єдиної Помісної Церкви. В разі, якщо така ситуація складеться і значна частина прихильників УПЦ МП буде готова до об’єднання, потрібно буде скликати Об’єднавчий Собор, на якому обрати Патріарха єдиної Помісної Церкви.
Дехто висловлював побоювання, чи такі зміни не порушують принципів соборності в управлінні Церквою. Ці побоювання не мають підстав. По-перше – рішення про такі зміни прийнято Помісним Собором після обговорення майже одноголосно, за відкритою і демократичною процедурою (зі 155 делегатів «проти» висловилося 6, «утрималися» 7). По-друге, Місцеблюститель керуватиме не одноособово, а зі Священним Синодом, до складу якого входять 10 ієрархів. Також, у разі потреби, за ініціативою 1/3 архієреїв скликається Архієрейський Собор. По-третє, в Статуті УПЦ КП, на відміну від Статуту Російської Церкви, визначена періодичність скликання Соборів: Помісного – раз на 5 років, Архієрейського – раз на 2 роки. Все це виключає можливість прийняття рішень про майбутнє Церкви Київського Патріархату без їх соборного обговорення і схвалення.
Згідно до нової редакції Статуту, в силу попередньо займаної посади керуючого Переслав-Хмельницькою єпархією, Патріаршим намісником з возведенням у сан митрополита став Епіфаній (Думенко) – митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський, ректор Київської православної богословської академії.
Помісний Собор у своїх постановах ще раз підкреслив, що об’єднання з УПЦ (МП) можливе лише в Помісну, тобто автокефальну, адміністративно незалежну від інших Патріархатів, Українську Церкву. Ніяка форма підпорядкування Московському Патріархату (автономія, самоуправління тощо) – для Київського Патріархату є неприйнятною.
Висловлені вже деякими коментаторами думки щодо можливого майбутнього входження Київського Патріархату до складу Московського Патріархату на  правах автономії чи самоуправління – необґрунтовані, помилкові та безпідставні.
Помісний Собор прийняв низку документів – Постанови; Послання до пастви «З Києва – по всій Русі», в якому розкривається бачення УПЦ КП святкування визначної дати 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України;  Декларацію «Про негативне ставлення до гріха содомії (гомосексуалізму), його пропаганди у суспільстві і так званих одностатевих шлюбів»; листи до Вселенського Патріарха Варфоломія та Предстоятелів інших Помісних Церков, а також до державного керівництва України – Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради та народних депутатів.
У листі до глав Православних Церков ще раз роз’яснюється, що Київський Патріархати не є ані «схизматичною групою», ані «політичним націоналістичним угрупуванням», а є Помісною Церквою всього українського народу, відкритою для православних віруючих в Україні будь-якої національності. Собор закликав глав Церков дивитися на ситуацію в Україні власними очима, а не слухати неправду і ворожу пропаганду, яку формують у Москві. Також Собор наголосив – вирішення «українського церковного питання» шляхом визнання помісного статусу Української Церкви вирішить ще одну глобальну проблему – покладе край претензіям Московського Патріархату на першість у світовому Православ’ї, через які виникають численні проблеми у відносинах між Православними Церквами.
У листі до державного керівництва, окрім інших питань, висловлена думка про невчасність і шкідливість в умовах розділення українського православ’я надавати Церкві в цілому статус юридичної особи, на чому наполягають представники УПЦ (МП). Також Собор закликає не дозволяти приватизацію структурами Московського Патріархату всеукраїнських святинь – Києво-Печерської і Почаївської Лавр.
Окремими Діяннями Помісний Собор причислив до лику святих київського князя-мученика Оскольда-Миколая, за правління якого відбулося перше хрещення русичів, – для загального церковного шанування, благовірного князя Володимира Васильковича і мученика Данила Братковського, волинського страстотерпця, – як місцевошанованих святих Волинського краю.
Помісний Собор і Архієрейський Собор висловили занепокоєння ситуацією, яка складається в УПЦ (Московського Патріархату). «Ми бачимо, як, користуючись ослабленням здоров’я митрополита Володимира (Сабодана) і боротьбою між деякими архієреями за право стати його наступником, внутрішні та зовнішні сили знову прагнуть у будь-який спосіб фактично ліквідувати незалежність і самостійність УПЦ (МП) в управлінні, щоби міцніше прив’язати її до Московської патріархії, ширше і без всяких перешкод використовувати вашу Церкву в агітації за приєднання України до Росії та не допустити подолання існуючого церковного розділення» – сказано у зверненні Архієрейського Собору до УПЦ (МП). До братів і сестер з УПЦ (Московського Патріархату) пролунав заклик не допустити згортання прав незалежності і самостійності в управлінні, які вона має, а також продовжити підготовку до діалогу про подолання існуючого розділення, яка була успішно розпочата у 2009 р., але відразу припинена через тиск Московської патріархії.
Символічною подією, яка сталася під час проведення Собору, було задоволення прохання архієпископа УАПЦ Іоана (Модзалевського) про прийняття його до складу Київського Патріархату. Він став третім, після єпископів Адріана (Кулика) та Іоана (Швеця) архієреєм Української Автокефальної Православної Церкви, який в цьому році приєднався до УПЦ КП.
Помісний Собор УПЦ КП відбувся в рамках заходів, присвячених відзначенню 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України. На думку Київського Патріархату окрім інших важливих аспектів це  святкування має два завдання. По-перше – нагадати, що проповідь Євангелія і світло православної християнської віри рознесені були в інші землі Руси саме з Києва, а тому саме Київ, а не інші закордонні столиці, є тим духовним центром, навколо якого має єднатися український народ і Українська Церква.
По-друге – підкреслити понад тисячолітню належність українського народу до християнської європейської цивілізації, що нині обумовлює вибір на користь європейського напрямку розвитку України.
На жаль, ми бачимо, що певні закордонні сили та особи намагаються змінити суть свята на користь утвердження ідей єдності українського і білоруського народів з Москвою, ідей «русского мира», які є осучасненою формою традиційної російської імперської ідеї, що за визначенням ставиться вороже до української державності та незалежності українського народу.
Вже зараз можна передбачати, що під час святкових заходів відбуватиметься боротьба двох ідей – української та імперсько-російської у обгортці «русского мира». Москва через РПЦ хоче нав’язати нам викривлене бачення власної історії, продемонструвати власну зверхність над Україною. Саме тому заходи, які організовують Кремль і РПЦ, розпочнуться у Москві 24 липня, а потім продовжаться у Києві та Мінську. Таким чином хочуть показати провідне значення Москви і другорядне значення Києва, хоча на момент Хрещення Руси Москви не існувало, а виникла вона, як село, на 150 років пізніше.
Тому, окрім участі у державних святкових заходах, які плануються 25-26 липня 2013 р., Київський Патріархат, як і кожного року, планує провести власні святкові заходи на честь Хрещення Київської Руси-України. 28 липня, в неділю зранку, у Володимирському кафедральному соборі Києва відбудеться літургія, після якої (приблизно об 11. 30) розпочнеться традиційний Хресний хід до пам’ятника св. Володимиру. Хід пройде бульваром Тараса Шевченка, вулицею Володимирською через Софіївську та Михайлівську площі, та вулицею Трьохсвятительською до парку Володимирська гірка. Запрошуємо всіх небайдужих взяти участь у цьому ході, щоб помолитися за Україну, за рідну Церкву і достойно відзначити 1025 років розповсюдження світла Христового Євангелія – із Києва по всій Русі.
Прес-центр Київської Патріархії

ПОСЛАННЯ

Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату
до пастви та всього українського народу з нагоди 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України

Дорогі брати і сестри!
Шановні співгромадяни!

З милості Божої зібравшись 27 червня 2013 р. у Золотоверхому Києві, в рік, коли відзначаємо 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України, Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату найперше закликає всіх до молитви про мир і єдність для Церкви і для українського народу.

Хрещення Руси-України – виняткова подія, що визначила історичну долю нашого народу. Як таїнство Хрещення оновлює людину, очищає від гріхів та відроджує до вічного життя, так і хрещення княжої Київської держави оновило її, збагатило численними духовними скарбами, відвернуло предків наших від злочестя і служіння неправдивим богам, а навернуло до служіння єдиному істинному Богові.

І. Християнство проповідувалося в наших історичних землях ще від апостольських часів. «Святий Апостол Андрій Первозваний – перший архієпископ Константинопольський, Патріарх Вселенський і апостол Руський. На Київських горах стояли ноги його і очі його Русь бачили, а вуста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Свята Русь обрана серед інших східних народів, бо в ній проповідував Апостол», – проголошує постанова Собору, що відбувався у Києві під головуванням святителя Іова (Борецького) в 1621 році, в час важкої боротьби за право українців бути православними.

Християнином був прославлений нинішнім Собором у лику святих Київський князь Оскольд, у час правління якого, за історичними свідченнями, відбулося перше хрещення. У своєму посланні святитель Фотій, патріарх Константинопольський (у 858 – 867 та 877 – 886 роках), пише: «Не лише болгари звернулися до Христа (це сталося 865 року), а й руси. Вони підняли руку на Ромейську імперію, але тепер і вони змінили еллінську й безбожну віру, у якій раніше перебували, на чисте життя у Христі. І в них запалала така спрага віри й наснага на праведне життя, що вони прийняли пастиря і з великим сумлінням приступають до Христових таїнств».

Християнкою стала дружина великого Київського князя Ігоря, рівноапостольна Ольга, яка і сама багато зробила для розповсюдження віри християнської, і онука свого, Володимира, виховала так, що після тривалих роздумів він не лише сам охрестився, але й державу свою зробив християнською.

Тому Хрещення Руси-України за рівноапостольного князя Володимира, 1025-ліття якого всі ми цього року відзначаємо, є не початком розповсюдження віри Христової в наших землях, а ключовою подією в її утвердженні. З Києва, з берегів Дніпра через проповідь та хрещення віра християнська православна поширилася по всіх навколишніх землях великої держави Руської: на північ до земель Новгородських, на захід у Галицькі та Волинські землі й на схід – до Приволзького краю.

Відтак, Київ є не лише давньою столицею княжої держави, але й духовною матір’ю у хрещенні всіх міст Руси. Київська Церква – матір для Церкви Московської та інших, що згодом постали на землях Київської держави. А Київський архіпастирський престол і кафедральна велика церква Софії, Премудрості Божої, довершена святим благовірним князем Ярославом Мудрим – єдиний історичний духовний центр для єднання всіх вірних дітей Київської Церкви.

Тому Помісний Собор підкреслює історичну правду, яку ніхто не може змінити, не повинен забувати або намагатися спотворити: світло Христової віри розійшлося саме з Києва по всій Русі!

Щоби звеличити себе, а значення Києва применшити, Московський Патріархат цього року вирішив розпочати власне святкування 1025-ліття з російської столиці, щоби продовжити його в Києві ніби як у другорядному місці та підкреслити, що нібито весь історичний спадок Руси належить Московському престолові.

Так перекручували історію вже не раз. У XVIІ столітті в Московії іноземцям розповідали, нібито за князя Володимира спочатку був охрещений Київ, а потім відразу – Москва, і в Москві був утверджений митрополичий престол. Із XVI століття там же говорили, що нібито головний убір московських царів – золота шапка азіатського походження, ймовірно подарована московському князю татарським ханом за віддану службу, як про це пишуть російські історики – насправді є подарунком візантійського імператора Костянтина Мономаха його онукові, київському князю Володимиру Мономаху, від якого потім «перейшла» у Московію. Збудоване для московських царів за наказом Івана Грозного і відтворене для Романових місце в Успенському соборі у Кремлі також називали «Мономаховим троном», який нібито був подарований із Візантії, як символ передачі влади. І таких прикладів московської неправди можна наводити десятки.

Відзначаючи все це, Помісний Собор стверджує: Київська Церква є Церквою-Матір’ю для Московської, а претензії останньої духовно панувати в Києві та в Україні, переписуючи під себе історію – приречені на поразку, як і всяка неправда.

Святкування ж 1025-ліття Хрещення Київської Руси покликане нагадати і утвердити історичну правду, до вивчення і розуміння якої ми закликаємо і віруючих, і весь український народ.

ІІ. Ще одна, важлива для українського суспільства і держави мета, яку Собор відзначає у цьогорічному святкуванні, – нагадати всім про історичний вибір нашого народу на користь християнської європейської цивілізації.

Зараз Україна стоїть на роздоріжжі, обираючи своє майбутнє, визначаючи, у якому напрямку має відбуватися її розвиток. Святі князі Оскольд, Володимир, Ярослав Мудрий, свята княгиня Ольга понад 1000 років тому ясно вказали нам цей напрямок – до християнської Європи.

Ми не просимося бути прийнятими до Європи, адже понад тисячу років є її невід’ємною частиною, – нині як народ, у переважній більшості, ми прагнемо сучасного оновлення нашої країни на європейських і християнських засадах. Нам самим багато треба для цього зробити, але і Європа не має права відмовляти Україні в історичному праві бути визнаною її рівноправною частиною.

Хочемо наголосити: як не все у духовному, суспільному, державному житті України може бути схвалене Церквою, так не все, що є в сучасній Європі, повинно прийматися за зразок для зміни.

Європейська цивілізація також переживає духовну кризу. Войовничий секуляризм веде наступ на Церкву і християнство, на традиційні духовні та моральні цінності. Яскравим виявом цього наступу є пропаганда содомії та узаконення в окремих країнах під іменем «шлюбу» протиприродного блудного одностатевого співжиття.

Але наявність цих проблем має сприйматися нами як заклик до єднання зусиль із християнами Європи в боротьбі за євангельську мораль, традиційні християнські сімейні цінності, а не як привід відмовлятися від європейського майбутнього України.

ІІІ. Завершуючи це Послання, хочемо підкреслити: ніяких проблем ми, як Церква і як народ, не зможемо вирішити, ніякі труднощі не зможемо подолати без допомоги Божої. Тому відродження церковного життя, оновлення у суспільстві та державі ми повинні починати з власного духовного оновлення, з очищення від гріхів, подолання спокус. Саме завдяки такому особистому духовному відродженню наші предки, святі князі Київські, змогли збудувати велику та шановану сусідами державу.

Слова князя Київського Володимира Мономаха нехай нагадають нам про цей християнський обов’язок набувати чесноти, а гріх – викорінювати: «Усього ж паче – убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте і подавайте сироті, і за вдовицю вступітесь самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні винного не вбивайте і не повелівайте вбити його; якщо хто буде достоїн навіть смерті, то не погубляйте ніякої душі християнської», – повчає князь.

«Якщо вам Бог зм’якшить серце, – наставляє князь Володимир нащадків, – то сльози свої пролийте за гріхи свої, кажучи: “Як ото блудницю, і розбійника, і митаря Ти помилував єси, Господи, так і нас, грішних, помилуй”. І в церкві се дійте, і спати лягаючи. Не пропустіте ж ні одної ночі. Якщо ви при силі, хоч раз поклонітесь до землі, а коли вам стане немічно – то тричі. І сього не забувайте, не лінуйтеся, бо тим нічним поклоном і співом молитви чоловік перемагає диявола, – і що за день людина согрішить, то сим ізбавляється від гріха. Навіть і на коні їздячи, коли не буде у вас ні з ким діла і якщо інших молитов не вмієте ви мовити, то “Господи, помилуй” благайте безперестану потай, – бо ця молитва є краща від усіх. Молітеся краще, ніж думати нісенітницю, їздячи».

Помісний Собор від імені Київського Патріархату сердечно вітає зі святом 1025-ліття Хрещення Київської Руси всеукраїнську православну паству, православних українців у діаспорі, всіх християн України і весь український народ, а також сусідні з нами народи, які від Київської Церкви прийняли проповідь Євангелія і дар Святого Хрещення. Нехай це свято послужить нашому духовному оновленню, нагадає про наше правдиве історичне коріння та допоможе утвердити правильний вибір для майбутнього.

Разом зі святим рівноапостольним князем Володимиром проголошуємо: «Русь свята! Бережи віру Православну, в якій твоє утвердження!»

Закликаємо на всіх вас, на державу і український народ Боже благословення!

Від імені Помісного Собору
Української Православної Церкви
Київського Патріархату

+Філарет,
Патріарх Київський і всієї Руси-України