Древній Володимир – колиска християнства

0
649

У 988 році на землях Київської Русі князь Володимир запровадив християнство як державну релігію. Хрещення Київської Русі мало важливі наслідки для України, оскільки завершило початий у першому столітті та зміцнений працями слов’янських просвітителів Кирила і Мефодія багатовіковий процес становлення християнства в давній державі. Для Руської православної церкви хрещення Русі було початком її офіційного існування.
З огляду на роль християнства у духовному, політичному та соціально-економічному поступі нашої держави Президент України Віктор Янукович заявив, що 1025 річницю хрещення Київської Русі треба відсвяткувати на найвищому рівні, а для участі в заходах слід запросити глав та делегації церков вселенського православ’я та увесь християнський світ. «Християнізація Русі-України ознаменувала собою нову віху національної історії. Вона раз і назавжди окреслила цивілізаційну приналежність нашої держави. Фактично з часів великих князів київських Володимира Святославича, Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха Русь-Україна стала невід’ємною складовою європейського простору», – наголосив глава держави.
Древній Володимир-Волинський цьогоріч теж святкуватиме 1025-річний ювілей. За ініціативою депутата Верховної Ради України від Партії регіонів волинянки Катерини Ващук парламент більшістю голосів підтримав постанову про відзначення 1025-річчя Володимира-Волинського. Проект постанови Катерина Тимофіївна підготувала ще 5 лютого цього року. Вона вважає, що цю дату слід відзначити на державному рівні, оскільки «місто декілька століть було економічним і політичним центром південно-східної частини Київської Русі, столицею Галицько-Волинського князівства». Цю пропозицію підтримав і парламентський комітет з питань культури та духовності, про що зазначив народний депутат від фракції «Батьківщина» Володимир Яворівський. Політичні смаки відступають, коли мова заходить про наші історичні цінності.
До славних ювілеїв на Волині було презентоване факсимільне видання «Луцького Псалтиря» кінця XIV століття, який віднайшли у Флорентійській бібліотеці луцькі священики. Вихід у світ екзотичної книги Середньовіччя – визначна історична подія. Видання знаменує собою нове відкриття Псалтиря та його «повернення додому» – в місто, де він був написаний більш ніж шістсот років тому. На урочистому заході митрополит Волинський та Луцький Ніфонт висловив слова вдячності голові облдержадміністрації Борису Клімчуку за сприяння та фінансову підтримку у виданні рукопису. На знак подяки владика нагородив Бориса Клімчука та голову обласної ради Володимира Войтовича особливими відзнаками Волинської єпархії Української православної церкви – медалями Волинської ікони Богородиці та почесними грамотами. 
У рамках святкування 1025 річниці хрещення Русі відбулась знакова подія: вперше пройшов пісенний фестиваль хорів благочинь Волинської єпархії УПЦ, участь у якому взяли 15 колективів. За результатами рішення журі, перше місце посів хор селища Любешів, а гран-прі фестивалю отримав хор незрячих храму Всіх святих землі Волинської. «Все це свідчить, що край наш співочий і край наш – православний», – мовив митрополит Волинський і Луцький Ніфонт, який вручив переможцям грамоти, а усім регентам хорів – солодкі подарунки. Присутні на концерті жінки отримали також іконочки зі святого граду Єрусалима.
Волинська духовна семінарія провела ІІ етап Всеукраїнського конкурсу творчих робіт серед студентів вищих навчальних закладів УПЦ «Православ’я на Русі: історія, духовність, культура», участь у якому взяли 17 вихованців Київської, Волинської, Одеської, Харківської, Почаївської, Таврійської та Полтавської місіонерської духовних семінарій, Луганського богословського університету та навіть вихованка Володимир-Волинського регентського училища.
А у червні цього року у Волинському обласному академічному музично-драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка відбулась урочиста академія під головуванням Патріарха Київського та всієї Руси-України Філарета. У ній взяли участь голова облдержадміністрації Борис Клімчук, митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній, митрополит Луцький і Волинський Михаїл та єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк. Губернатор подякував Філарету за підтримку ініціативи Президента України Віктора Януковича про спільне та повсюдне відзначення ювілею хрещення Русі як державного свята. «Нині світ знову приходить до усвідомлення необхідності жити за законами тисячолітньої давності, за мудрим вченням Біблії, яка гармонійно поєднує національне та загальнолюдське. Лише за умови єдності і злагодженості з тисячолітнього коріння зможе вирости міцне квітуче дерево – українська нація», – сказав Борис Клімчук, який висловив побажання, аби відзначення 1025-річчя хрещення Русі було не лише пишним і урочистим святом, а й нагодою зміцнити християнські цінності у світогляді українців, особливо молоді.
Також у Луцьку вчетверте відбувся Всеукраїнський благодійний фестиваль духовної пісні «Волинський благовіст», мета якого – збір коштів для обездолених дітей Волині. Він щороку організовується стараннями митрополита Ніфонта та координаційної ради Волинської єпархії Української православної церкви. Минулого року було зібрано 260 тисяч гривень, за які придбали побутову техніку кризовим сім’ям. Упродовж року допомогу отримали більш ніж 100 сімей.
З нагоди 1025-річчя хрещення Київської Русі на Волині запланована низка культурних та наукових заходів – голова облдержадміністранції Борис Клімчук підписав відповідне розпорядження. Триває підготовка та видання каталогу зруйнованих храмів і монастирів України. Релігійні громади ініціюють ремонтно-реставраційні роботи пам’яток архітектури, об’єктів культурної спадщини, пов’язаних з історією християнства, упорядковують культові споруди, займаються благоустроєм прилеглих до них територій.
10 серпня у Луцьку пройде хресна хода. 3 вересня у Зимненському Святогірському Свято-Успенському ставропігійному жіночому монастирі відбудеться науково-краєзнавча конференція з нагоди 1025-річчя хрещення Київської Русі. На цю тему у жовтні – листопаді буде проведена державно-церковна наукова конференція. Також восени планується розглянути можливість закладання керівниками релігійних організацій Волинської ради церков алеї на честь ювілею у Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки, що у Луцьку.
Павло ПЕТРУК