НАША КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА

0
672

vustavka_270Недавно у приміщенні Українського Національного музею була відкрита виставка української графіки. На відкриття виставки прийшло багато любителів і шанувальників мистецтва. Серед почесних гостей був присутній  Генеральний Консул України в Чикаго Василь Корзаченко з дружиною п.Олею і виступив з привітальним словом. З великим інтересом і захопленням присутні знайомились з експозицією виставки.

Серед інших, широко були представлені роботи народного художника, Лауреата Державної премії ім. Тараса Шевченка  Михайла Дерегуса, заслуженого діяча мистецтв України Олександра Данченко, народного художника, Лауреата Державної премії ім. Тараса Шевченка Василя Касьяна, заслужених діячів мистецтв України-Надії Лопухової і Анатолія Базилевича  та інших відомих художників. Багато картин представляло  тему творчості  Шевченка, Лесі Українки, Івана Котляревського, Миколи Гоголя. В багатьох роботах відображено природу України, її історію, народних героїв.  Можна сказати, що кожна картина заставляла відновити в пам’яті сторінки нашої української історії. Дуже професійно зробив огляд картин всім відомий художник- Володимир Монастирецький.

     – Пане Володимире, Ви дуже гарно представили роботи художників для тих, хто був присутній на відкритті виставки. Зробіть це, будь ласка, хоч коротенько, для тих, хто не зміг бути присутнім на відкритті, для читачів “Українського Слова.”

     Володимир Монастирецький:

     – Цю виставку загалом характеризує високий мистецький рівень. Широкий діапазон тематичного спрямування і стилістичного рішення. Особливо важливим є те, що представлені твори нашої української історії – це надзвичайно талановита праця майстрів образотворчого мистецтва. На превеликий жаль, тема історії нашої держави мало висвітлена взагалі і зокрема, творами різних видів мистецтва-живописом, скульптурою, графікою.

     Винятком є короткий період між 50-60 роками, коли митці виконали цікаві твори з часів козацької доби, але цей натхненний порив був подавлений шляхом заборон, утисків та ігнорації. Тільки дехто з надзвичайно талановитих свідомих українців – художників, маючи беззаперечно вироблену позицію, могли на власний розсуд щось робити в цьому напрямку.

     Подивімося на праці Олександра Данченко:

      “УКРАЇНСЬКІ  ПЕРЕСЕЛЕНЦІ”. На мій погляд для цієї картини більше підходить назва – “вигнанці з рідної землі”. Скільки тут драматизму! Люди стоять серед безкрайого зимового простору і радяться, що робити далі, як жити. Міцно збудована композиція. В постатях мистець утверджує силу духу українського народу.

     “ ПОДВИГ ПІД БЕРЕСТЕЧКОМ”- це трагічна сторінка нашої історії. В постатях козаків –сила, енергійність, готовність віддати життя за волю.

     “ПЕРЕД СТРАТОЮ”, Майстер з великою силою виразу розкриває психологічну дуель двох людей, того, що йде на страту (а ним є козак) і того, що прирік до страти (зайда). В одній постаті- погорда, в другій- нескореність. Вдало вибрано сюжет, тональне світлове рішення акцентує увагу на цих двох постатях. Всі засоби пластичної мови талановито спрямовані на розкриття теми.

      “БАТАЛЬНА СЦЕНА”. Один з най більш складних жанрів в образотворчому мистецтві. Щоб успішно працювати в цій темі, потрібно  віртуозно володіти  рисунком, композицією, розуміти та вміти передати людські емоції через складні  рухи. Саме цю майстерність в повній мірі і проявляє мистець, показуючи воїнів- козаків в русі. Динамізм та експресія наближає до творів Пітера Пауля Рубенса- великого голандського і світового класу майстра.

       “ПІСЛЯ БОЮ ПІД КОРСУНЕМ”. Монументалізм, величність взяті за основу у відтворенні козацьких характерів. Те ж саме і в картині “КИЄВО-РУСЬКІ ВОЇНИ” М. Родіна.

      -Пане Володимире: що Ви можете сказати про стиль виконання робіт?

      -Хочеться підкреслити, що кожна робота характеризується стилістичним завершенням. Це не тільки пошуки, де творча індивідуальність проявляє себе настільки, наскільки може, це є абсолютно знайдені і утверджені стилі в українському мистецтві графіки.

    – Яка техніка була використана у цих картинах?

     -Тут використана техніка: Офорт- гравюра, лінорит, лінографський камінь, акватинта.

     -Дуже дякую вам, пане Володимире за цікавий  і глибокий аналіз картин, а нашим читачам радимо обов’язково подивитись на все своїми очима. Виставка буде працювати тільки  до першого травня. Подивіться і придбайте чудовий твір мистецтва – маленьку частинку нашої багатої української історії, для себе і для нащадків.

Розмову  вела Іванна ЯКОВЕНКО
“Українське Слово”