Донеччина готується до виборів

0
553

За даними Центрвиборчкому, у більшості областей України підготовка до виборів 26 жовтня відбувається за планом. А яка ситуація на Донеччині? Про це ми попросили розповісти учасника Канадської урядової місії зі спостереження за парламентськими виборами в Україні Ігоря Бокія. Він громадянин Канади українського походження, родом із Кіровоградщини. Був спостерігачем на парламентських виборах 2012-го та на президентських 2014-го. Останню місію у травні цього року виконував у Донецьку, який практично перебував під контролем сепаратистів. Попри це знову попросився на Донеччину.

— Ігорю, розкажіть про вашу місію.
— За дорученням уряду Канади в Україну прибуло 40 довгострокових і 150 короткострокових спостерігачів. Щоб потрапити до складу місії, кожному довелося витримати серйозний іспит. Головні критерії відбору — досвід, володіння українською та російською мовами, професіоналізм, знання українських політичних традицій, вміння орієнтуватись у складних ситуаціях. Загалом було подано близько півтори тисячі заяв, тобто на одне місце претендувало 30 чоловік. Працюємо на волонтерських засадах, нам оплачено тільки дорожні витрати. Наше завдання полягає лише в спостеріганні, не втручаючись у будь-що. Працюю разом із досвідченим юристом Тімоті Реєм. На Донеччині перебуваємо вже два тижні…
— Які враження? Чи готовий регіон до участі у виборах?
— Донеччина поступово оговтується від війни, у звільнених районах налагоджується нормальне життя, проте населення все ще в депресії і у тривозі через певну невизначеність і безліч соціально-побутових проблем. Людям, відверто кажучи, не до виборів. Це позначається і на ході їх підготовки. Найкраще підготовлений Краматорськ, найгірша ситуація в Красноармійську, трошки ліпше щодо цього в Артемівську. Минулої п’ятниці ми побували в Костянтинівці. В окружній комісії нам сказали, що там мають працювати всі дільничні комісії. Однак приміщення кількох із них навіть не відкривалися. Хоча вже час, щоб були виконані бодай елементарні заходи: складено списки виборців, визначено чергових, розставлено столи, відремонтовано телефони і таке інше. Незрозумілі речі відбуваються зі списками членів виборчих комісій. У їхньому складі багато людей із Дніпропетровщини, інших регіонів. Створюється враження, що вони прислані сюди для виконання якихось завдань: чи не для фальсифікацій на користь певних політичних сил?
— Якою, за вашими прогнозами, буде явка виборців?
— Досить невисокою — 25-30%. Це пояснюється кількома причинами. Люди не почуваються цілком у безпеці, багато хто боїться якихось силових провокацій у день виборів, остерігається, що їхня участь в українських виборах буде зафіксована терористами, котрі у якийсь спосіб можуть помститися. Не додає впевненості й велика кількість озброєних людей без жодних розпізнавальних знаків на вулицях. Спостерігається загальна розчарованість переважної частини електорату, котрому відкрилася справжня сутність «регіоналів», за яких тут постійно голосували. Проте нових політичних сил вони також не сприймають.
— Чи помітили ви якісь порушення виборчого законодавства під час агітаційної роботи кандидатів?
— Найпоширеніше явище — підкуп виборців. Місцеві магнати, які ведуть боротьбу за депутатські мандати, користуючись із того, що люди потерпають від безробіття, безгрошів’я, створюють благодійні фонди, з яких виплачують виборцям по 200-300 гривень, роздають продовольчі пайки з гречкою та олією. У Слов’янську, наприклад, один багатій, окрім того, що виплачує готівку і вручає продуктові набори, відкрив магазин, в якому продає хліб, масло, крупи та інші харчі за зниженими цінами. Елементарні підрахунки показують, що суми, витрачені на оплату бігбордів, рекламу в місцевих ЗМІ і так звану матеріальну допомогу виборцям, набагато перевищують ліміти, дозволені законом на передвиборну агітацію. В програмах кандидатів переважає банальний популізм. Зазвичай обіцяють мир, зниження пенсійного віку, підвищення зарплат і пенсій, розв’язання геть усіх проблем міст, сіл і селищ регіону. Одне добре — не чути антиукраїнських заяв. Наскільки це щиро, незабаром побачимо.
Звісно, ми можемо говорити тільки про територію, підконтрольну українській владі. На жаль, вибори відбудуться лише у 18 мажоритарних округах Донеччини з 32. Але, сподіваюсь, недалекий той час, коли вся область житиме за українськими законами.
Олександр КАРПЕНКО