НАТІЛЬНИЙ ХРЕСТ І ХРЕСНЕ ЗНАМЕННЯ

0
922

natiljnyjkhrest_300Великі старці радили завжди носити натільний хрест і не знімати його ніколи і ніде до самої смерти. «Християнин без хреста, – писав старець Савва, – це воїн без зброї, і ворог може легко здолати його».

Натільний хрест тому так і називається, що його носять на тілі, під одягом, ніколи не виставляючи назовні (зовні хрест носять тільки священики). Це не означає, що натільний хрест треба ховати за будь-яких обставин, та все ж навмисно виставляти його на загальне споглядання не годиться.

Церковним уставом встановлено цілувати натільний хрест після закінчення вечірніх молитов. У хвилину небезпеки чи коли на душі тривожно треба поцілувати свій хрестик і прочитати написані на звороті слова «Спаси і збережи».

«Не носіть хрестик як на вішалці, – часто повторював Псково-Печерський старець Савва, – Христос залишив на Хресті світло і любов. Від хрестика виходять промені благодатного світла і любови. Хрест відганяє злих духів. Цілуйте свій хрестик вранці і ввечері, не забувайте його цілувати, вдихайте промені благодаті, що з нього виходять, – вони невидимо проходять в душу, серце, совість, характер. Під дією цих благодатних променів нечестива людина стає благочестивою. Цілуючи свій хрестик, помоліться за близьких грішників: п’яниць, блудників і інших, кого знаєте. Через ваші молитви вони стануть добрими, бо серце серцю вістку подає. Господь всіх нас любить. Він за всіх постраждав заради любови, і ми повинні всіх любити заради Нього, навіть ворогів своїх.

Якщо ви так почнете день, осіняючись благодаттю від свого хрестика, то й весь день проведете свято. Не забуваймо так робити, краще не поїсти, ніж забути про хрестик!»