І все-таки — святкували. Незважаючи на війну, на щоденні трагічні повідомлення зі сходу, на загрозу повномасштабної ворожої навали. Тільки цього разу врочистості були не розважальні, а героїко-патріотичні. Головна особливість 24-ї річниці незалежності України в тому, що ми практично вперше вшановуємо сучасних героїв — і тих, кого, на превеликий жаль, уже немає серед живих, і тих, хто продовжує боротьбу за Вітчизну.У День Незалежності України Президент Петро Порошенко разом з дружиною вшанував пам’ять великого українського поета, письменника та художника Тараса Шевченка.
Під виконання композиції «Реве та стогне Дніпр широкий» президентське подружжя поклало квіти у національних кольорах до пам’ятника Кобзарю у парку, названому на його честь. «Великому Кобзарю від Українського народу», – такими словами вшанували Т.Шевченка.
Разом з Главою держави у церемонії взяли участь волонтери, культурні та громадські діячі, голова Верховної Ради Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, голова Київської міської державної адміністрації Віталій Кличко, голова Київської обласної державної адміністрації Володимир Шандра.
У День незалежності України центральною вулицею столиці держави Хрещатиком пройшов урочистий Марш Незалежності, який прийняв Президент – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко.
День незалежності України 24 серпня з офіційної дати перетворюється на найбільше, головне свято країни, заявив Президент Петро Порошенко у виступі під час Маршу Незалежності в Києві.
«Російська агресія стала каталізатором нашого об’єднання. Ми остаточно сформувалися як єдина українська політична нація», – констатував глава держави.
Президент наголосив, що сьогодні ми сильніші, ніж учора. «Нас не можна поневолити чи зламати. Ми народжені вільними на своїй землі. І боронити її ми готові до кінця, чого б нам це не вартувало», – заявив Петро Порошенко.
«Двадцять п’ятий рік Незалежності мусимо пройти, як по крихкому льоду. Маємо розуміти: найменший необережний крок може стати фатальним. Війна за Незалежність все ще триває. І перемогти в ній можна, лише поєднуючи оборонні зусилля, дипломатичний хист, політичну відповідальність. І – залізну витримку», – наголосив Петро Порошенко.Президент відзначив, що агресія з боку сусідньої держави забрала життя майже двох тисяч ста наших воїнів. Звертаючись до українських військових, як присутніх на Марші, так і тих, хто зараз в окопах, Глава держави наголосив: «Від імені Українського народу низько вклоняємося славетному Українському воїнству за те, що відстояло і захистило свободу громадян та Незалежність країни».
Наші війська, сказав Президент, день за днем вдосконалюються, демонструють вміння налагоджувати ефективну систему управління, підготовки та взаємодії. Результатом умілих дій українських підрозділів став нещодавній провал наступів ворога в районах Мар’їнки, Старогнатівки та інших та повернення під наш контроль стратегічно важливих висот. «Коли треба, у відповідь негайно залучаємо артилерійські та інші підрозділи адекватної потужності для протидії противнику після повідомлення ОБСЄ», – зазначив Президент.
Глава держави відзначив роль волонтерів в укріпленні війська, а також української дипломатії – у створенні дієвої міжнародної коаліції на підтримку нашої держави. «Дякуючи зусиллям нашої армії та дипломатів, всього Українського народу, Росія не досягла мети. Україна й українці вистояли, витримали удар. Ми були, ми є і ми будемо. І хай ці мої слова загадають у далекому майбутті, коли святкуватимуть перші сто років Незалежності», – заявив Петро Порошенко.
«Військові звільнили більшу частину Донбасу. Ми захистили європейський вибір», – заявив Глава держави, зазначивши, що незабаром, всупереч протидії Москви, набуде чинності та буде виконуватися у повному обсязі Угода про асоціацію з ЄС, яку залишилося ратифікувати лише двом країнам ЄС.
Президент наголосив, що ворог не відмовився від ідеї прямого вторгнення чи наступу бойовиків вглиб України, російське збройне угрупування поблизу нашого кордону на Сході сьогодні вже складає більше 50 тисяч осіб. «Москва-воєнторг» поставив бойовикам до 500 танків, до 400 артилерійських систем, до 950 бойових броньованих машин. Лише за цей тиждень три великі колони перетнули наш кордон в напрямку Луганська. Донецька, Дебальцевого», – сказав він. Але, наголосив Петро Порошенко, «ворог знає, що ми готові дати відсіч, і ціна ескалації виявиться для Росії надто високою». Через це Росія має альтернативну стратегію – розхитати ситуацію всередині нашої країни, а Україну – розсварити з її ключовими партнерами, залишивши сам-на-сам з агресором.
Президент констатував, що цьому плану підігрує дехто з українського політикуму, «в силу короткозорості чи безвідповідальності; через небажання чи нездатність в умовах передвиборчої лихоманки усвідомити наслідки своїх небезпечних ініціатив». «Нам потрібна консолідація, – заявив Петро Порошенко та повторив свій заклик до всіх політичних сил, – Один-єдиний національно-державний стяг цінніший за сотні партійних знамен».
Президент ще раз наголосив на безальтернативності мирного врегулювання за Мінськими домовленостями, які підтримані міжнародною спільнотою. «За час їхньої дії, з лютого, Росія мала можливість відчути вплив санкцій, а ми – кількісно і якісно покращити і посилити нашу обороноздатність», – відзначив Президент.
«Ми – за мир, але ми не пацифісти! Тому будемо нарощувати витрати на Збройні сили; збільшувати грошове забезпечення військовослужбовців, посилювати контрактну складову. Втім, пообіцяти скасування призову і відсутність нових хвиль мобілізації не можу. В умовах агресії стовідсотково контрактної армії бути не може в принципі. Історія не знає таких прикладів», – заявив Президент.
За словами глави держави, завдяки відсутності воєнної ескалації у найближчі місяці може відновитися економічне зростання: «Є обережні підстави вважати, що економіка подолала глибокий стрес, завданий війною. Бізнес адаптується, знаходить нові ринки на зміну повністю закритому для нас російському – економічну війну проти нас Росія теж не зупиняє, прагнучи нас виснажити».Говорячи про індексацію зарплат та пенсій, Президент повідомив: «Ми спільно з Урядом шукаємо і знайдемо найближчим часом можливість провести її якомога раніше».
«Будемо прискорювати реформи», – сказав глава держави про старт нової поліції у Києві, Львові та Одесі, незабаром – в Ужгороді Харкові та Дніпропетровську, завершення конкурсного набору детективів до Національного антикорупційного бюро, безпрецедентне очищення і оновлення прокуратури, підготовку поправок до Конституції, які змінять судову систему в Україні. За тиждень Верховна Рада розгляне у першому читанні конституційні зміни в частині децентралізації, коли левова частина повноважень і левова частина відповідальності перейде на місця, до територіальних громад і виконкомів.
«Надважливий обов’язок влади на осінь – забезпечити чесні місцеві вибори, на яких громадяни дадуть заслужену оцінку всім політикам», – наголосив Петро Порошенко.
Після урочистого підняття Державного Прапора та виконання Гімну Міністр оборони України генерал-полковник Степан Полторак прийняв рапорт командувача Маршу Незалежності – командувача Сухопутних військ ЗСУ генерал-лейтенанта Анатолія Пушнякова та здійснив об’їзд вишикуваних підрозділів.
Після цього Глава держави дав старт Маршу Незалежності на відзначення 24-ої річниці Незалежності України.
Під час виступу Президента присутні на Майдані хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв, що полягли в боях за вільну, незалежну Україну.
Під час Маршу Глава держави вручив бойові прапори з відзнакою Президента – стрічкою до бойового знамена «За мужність і відвагу» командирам 14 військових частин, які беруть участь та відзначилися в бойових діях на Сході України. Знамена також вручили секретар РНБО Олександр Турчинов, міністр оборони Степан Полторак, начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Віктор Муженко, виконуючий обов’язки командувача Національної гвардії генерал-лейтенант Микола Балан, голова Державної прикордонної служби України Віктор Назаренко.
Серед військових частин, які отримали бойові прапори, зокрема:
128-ма окрема гірсько-піхотна бригада, котра брала участь у боях за визволення Станиці Луганської та оборони Маріуполя, забезпечувала відхід українських військ з Дебальцевого. Більше 300 військовослужбовців бригади відзначено високими державними нагородами, а двоє – удостоєні звання Героя України. Відзнаку отримав командир бригади, Герой України полковник Сергій Шаптала;
80-та окрема десантно-штурмова бригада, яка відзначилася під час оборони Луганського та Донецького аеропортів, звільнення Слов’янська, Краматорська та інших населених пунктів Донбасу. 111 десантників відзначені державними нагородами. Бойовий прапор з рук Глави держави отримав командир бригади полковник Андрій Ковальчук;
55-та окрема артилерійська бригада, сформована у роки Другої світової війни. Героїчні традиції бригади сьогодні примножені в боях за Слов’янськ, Іловайськ, Волноваху, Дебальцеве, Маріуполь. 26 військовослужбовців частини удостоєні високих державних нагород. Прапор отримав командир бригади полковник Сергій Брусов;
Створена за часів незалежності України 16-та окрема бригада армійської авіації має великий досвід виконання миротворчих завдань у різних країнах світу. Авіаційна група бригади забезпечувала проведення операцій зі звільнення Слов’янська, Красного Лиману, Краматорську, Дружківки, Дебальцевого. Бойовий стяг та відзнаку отримав командир бригади, льотчик-снайпер полковник Ігор Яременко;
Бойовий прапор Східного оперативно-територіального об’єднання Нацгвардії отримав полковник Юрій Лебедь. Військовослужбовці об’єднання першими дали збройну відсіч сепаратистам у Маріуполі, Луганську та Донецьку. 96 її військовослужбовців нагороджені високими відзнаками, 25 з них – посмертно;
21-ша бригада Нацгвардії відзначилася під час АТО. Командир бригади Олександр Радієвський загинув під час звільнення Сєвєродонецька та Лисичанська, йому посмертно було присвоєно звання генерал-майора. 21 службовець бригади удостоєний державних нагород, 3 з них – посмертно. Бойовий прапор отримав командир бригади полковник В’ячеслав Мельник;
Територія виконання завдань 8-го полку оперативного призначення Нацгвардії України охоплює практично всі гарячі точки в районі проведення АТО. За мужність та відвагу 25 військових полку отримали високі нагороди, 5 з них – посмертно. Прапор одержав командир полковник Іван Міропольский;
Перша бригада оперативного призначення Нацгвардії також відзначилася в боях проти російсько-терористичних військ. На її базі відбувалася підготовка перших добровольчих батальйонів. 241 військовослужбовець бригади удостоєний нагород. Бойовий прапор отримав командир полковник Володимир Мусієнко;
Бойовий прапор Донецького прикордонного загону отримав його начальник – лицар ордена Богдана Хмельницького полковник Олег Бурда. Особовий склад загону одним з перших став на оборону державного кордону України. За мужність та героїзм під час виконання оперативно-бойових завдань 33 прикордонники нагороджені державними нагородами, 12 – посмертно;
окремий полк Президента України, особовий склад якого забезпечує охорону державних об’єктів та проведення важливих державних заходів. Прапор отримав командир полку полковник Сергій Клявлін.
Президент привітав командирів підрозділів з Днем Незалежності та подякував їм за службу.
По завершенні церемонії вручення прапорів, військові підрозділи пройшли урочистим Маршем по Хрещатику.
Петро Порошенко також коротко поспілкувався з жителями Києва, котрі прийшли на Майдан Незалежності та Хрещатик, аби особисто привітати учасників Маршу зі святом.
В Україні практично щодня від рук бандитів, найманців і російських військових продовжують гинути українці, заявив Президент Петро Порошенко під час прийняття з нагоди Дня незалежності України, зазначивши, що для нього, як для Президента, це є найбільш болючим.
Глава держави повідомив, що щойно мав розмову з главами Луганської і Донецької обласних державних адміністрацій та отримав інформацію, що сьогодні постраждали чотири дитини, одна з них, 3-х років, загинула, троє – важко поранені, і зараз лікарі борються за їх життя. «Це є наслідки цієї агресії, від якої Україна потерпає кожного дня», – сказав Петро Порошенко.
Зазначивши, що російська агресія є надзвичайно виснажливою для України – з безпекової, економічної, фінансової, ресурсної точок зору, Президент наголосив: «Маємо пам’ятати, що ми захищаємо не лише Україну, але й цивілізаційні цінності демократичного світу». «Я наголошую – те, що відбувається в Україні – це продовження творення Європи», – заявив глава держави.
Президент висловив переконання, що «тільки разом, тільки солідарно з усім світом Україна може зупинити зухвале й цинічне знущання над міжнародним правом, державним суверенітетом та територіальною цілісністю, всією архітектурою міжнародної безпеки».
Президент звернувся до представників іноземних дипломатичних місій зі словами подяки «за потужну підтримку та неоціненну допомогу, яку наші партнери надають Україні у ці важкі часи». При цьому глава держави закликав лідерів держав світу «підтримати Україну і приєднатися до нашої боротьби за цінності, за безпеку, за правду і за мир! Адже саме про це сьогодні йдеться на Донбасі та в Криму».
Для України не існує розумної альтернативи мирному врегулюванню кризи на Донбасі. Рівно, як і не існує іншого альтернативного інструменту для досягнення миру, ніж Мінські угоди, заявив Президент Петро Порошенко під час прийняття з нагоди Дня незалежності.
Глава держави наголосив, що Україна виконала ключові положення мирних домовленостей. «Те саме і Україна, і наші європейські партнери, і весь світ очікують й від російської сторони та їх поплічників: не гратися з угодами, а виконувати їх», – заявив Петро Порошенко.
За словами Президента, у противному разі реакція міжнародного співтовариства повинна бути рішучою та безкомпромісною.
Глава держави відзначив, що саме з такими установками він відбуває до Берліну на зустріч з Федеральним канцлером Ангелою Меркель та Президентом Франції Франсуа Олландом.
Президент нагадав, що Україна першою у світі в 1994 році відмовилася від третього найбільшого ядерного арсеналу в світі, отримавши від усіх тодішніх ядерних держав гарантії безпеки і територіальної цілісності.
«Попри те, що ці гарантії, на жаль, так і залишилися на папері після незаконної анексії з боку Російської Федерації нашого Криму і окупації Донбасу, Україна продовжує бути в авангарді тих, хто виступає за повну заборону і ліквідацію ядерної зброї», – зазначив Петро Порошенко.
…Певна річ, відзначали День Незалежності не лише в Києві, святкувала-гомоніла вся Україна. Були привітання від лідерів багатьох держав. А головне, повторюю, панувала неповторна атмосфера єдності, згуртованості й беззастережної впевненості у кращому майбутньому. Ми — переможемо. Неодмінно переможемо. За нами Правда і з нами Бог.
Іван ДМИТРІВ,
«Українське Слово»