Візит Президента з перервою… 9 років

0
620

Гела ДУМБАДЗЕ: «Для Грузії Україна завжди асоціюється з братерством і стратегічним партнерством»
18 липня Президент України Петро Порошенко розпочав триденний державний візит до Грузії. Це буде його перший візит до цієї країни після обрання 2014 року. А востаннє глава Української держави відвідував Грузію з робочим візитом у 12 серпні 2008 року, причому разом із президентами Естонії, Литви і Польщі, а також прем’єр-міністром Латвії для надання підтримки грузинській стороні в ході російсько-грузинського конфлікту.
Таку велику паузу у візитах незалежний журналіст Міша ТАВХЕЛІДЗЕ в коментарі пояснив тим, що з 2009 року президентом України був Віктор Янукович, який, із зрозумілих причин, не хотів дружити з Міхеілом Саакашвілі. Після Майдану у нового Президента Петра Порошенка було багато справ, по-перше, з Брюсселем, а по-друге, — зі США, і йому було не до Грузії. «Взагалі — це неподобство, тому що Грузія і Україна повинні бути дуже міцними союзниками. Їхні інтереси всюди збігаються», — підкреслив грузинський експерт.
На його думку, грузинський уряд проситиме Порошенка прямо позбавити громадянства Саакашвілі і видати його в Грузію, щоб посадити в тюрму. «Але, мені здається, неймовірним, що Порошенко на це не піде, бо його взагалі ніде не зрозуміють, якщо він це зробить. У нього виникнуть серйозні проблеми в США і в ЄС», — вважає Тавхелідзе.
Як повідомляється на Офіційному інтернет-представництві Президента, програмою візиту передбачено зустрічі глави держави з президентом Грузії Геогрієм Маргвелашвілі, прем’єр-міністром Грузії Георгієм Квірікашвілі, головою парламенту Грузії Іраклієм Кобахідзе.
Планується підписання низки двосторонніх документів, спрямованих на поглиблення стратегічної співпраці між Україною і Грузією. Глави двох держав відкриють роботу бізнес-форуму у Тбілісі. В рамках візиту Президент України також відвідає Автономну Республіку Аджарія, де зустрінеться з головою уряду Аджарії Зурабом Патардзе. Заплановано спільну участь Президента України і Президента Грузії в роботі інвестиційного круглого столу в Батумі.
«НАРОД ГРУЗІЇ ПОКЛАДАЄ ВЕЛИКІ НАДІЇ НА ЦЕЙ ВІЗИТ»
Гела ДУМБАДЗЕ, посол Грузії в Україні:
— Візиту Президента України до Грузії давно не було. На всіх офіційних рівнях спостерігається висока готовність, щоб забезпечити максимальну ефективність цього візиту. Цьому передували візити голови Верховної Ради України пана Андрія Парубія, міністра закордонних справ України пана Павла Клімкіна, міністра оборони пана Степана Полторака. З нашої сторони в Україні перебували прем’єр-міністр Грузії пан Георгій Квірікашвілі, міністр оборони Грузії пан Леван Ізорія.
Хотів би зазначити, що народ Грузії покладає великі надії на цей візит. Ви знаєте, що для Грузії Україна завжди асоціюється з братерством і стратегічним партнерством.
Такий високий рівень партнерських відносин підкреслюється складом української делегації, а також дуже насиченою програмою цього візиту. Зустрічі проходитимуть на всіх рівнях. Крім того, відбудеться два бізнес-форуми: один у Тбілісі, інший у Батумі. Такі бізнес-форуми, які проходять під час візиту офіційних делегацій високого рівня, є певним показником для бізнесу з обох сторін, оскільки це відкриває їм нові перспективи. Обговорюватимуться питання розвитку економічних відносин у різних напрямах — таких як транспорт, енергетика, туризм тощо. У наших країн величезний потенціал, який необхідно ефективно використовувати на благо наших народів.
Окрім цього, делегація відвідає різні регіони Грузії, зокрема Хурвалеті, де проходить окупаційна лінія. Треба зазначити, що ще зовсім недавно ця лінія вкотре була зміщена Російською Федерацією углиб території Грузії.
Упевнений, що візит Президента України пана Петра Порошенка до Грузії, безперечно, сприятиме подальшому успішному просуванню наших країн до досягнення спільних цілей.
«ВІЗИТ ПОРОШЕНКА Є ПОТУЖНИМ СИГНАЛОМ ДЛЯ ТЕПЕРІШНЬОГО КЕРІВНИЦТВА ГРУЗІЇ»
Дарія ГАЙДАЙ, аналітик Iнституту світової політики, Київ:
Найвищий рівень візиту (державний), як і його тривалість (3 дні) чітко демонструє бажання Києва відкрити нову сторінку у відносинах з Грузією. Після Революції гідності і у Тбілісі, і у Києві неодноразово говорили про можливість візиту високого рівня, однак ці розмови постійно наштовхувалися на «фактор Саакашвілі» та загалом команди грузинських реформаторів. Є свідчення, з цієї ж причини довгий час Київ не міг визначитися з кандидатурою посла України в Грузію. Сьогодні ситуація змінилася. Саакашвілі більше не є подразником двосторонніх відносин. Понад те, Київ і Тбілісі тепер поєднує неприязнь до колишнього грузинського президента, а тепер активного українського політика. Однак, слід пам’ятати, що справа не лише у Саакашвілі, а загалом у тісних дружніх контактах Києва з представниками «Національного руху». Візит президента Порошенка, який є дуже насиченим, є потужним сигналом для теперішнього керівництва Грузії. Сигналом про те, що дві країни поєднує стратегічна дружба, незалежно від того, яка партія при владі. Це нагода для Петра Порошенка встановити персональні контакти з представниками «Грузинської мрії» і відновити дещо втрачену довіру. Програма візиту зосереджена навколо економіки і включає бізнес-форум, інвестиційний форум. Це те, чого постійно бракує українсько-грузинським відносинам, – потужної економічної основи. Для України Грузія може стати коридором в Азію, а Україна для Грузії – в Європу. Політично-безпекове партнерство є хорошою основою для економічного, і схоже саме це буде у фокусі візиту Порошенка.
Вважаю, що Грузія не була серед пріоритетів українського керівництва після Революції, тому про візит не йшлося. Були зустрічі на полях різних самітів, телефонні розмови між президентом Грузії та Порошенком. Крім того, у Києві зайняли вичікувальну позицію минулого року у зв’язку з парламентськими виборами у Грузії.+
Микола СІРУК
Про візит Порошенка і «фактор Саакашвілі»
Україна і Грузія домовились активізувати співпрацю з метою інтеграції в євроатлантичний простір
Другий день першого за останні дев’ять років офіційного візиту Президента України в Грузію почався з підписання Петром Порошенком і його візаві Георгієм Маргвелашвілі декларації про стратегічне партнерство між двома країнами.
«Ми підписали документ, який відображає реальний настрій народів двох країн. Ми домовилися, що будемо ще більш активними в питаннях інтеграції наших країн в європейський простір. Ми розмовляли про співробітництво в оборонній сфері, економічних проектах, з безпеки Чорного моря», — розповів журналістам Маргвелашвілі після завершення переговорів.
Зі свого боку, український президент назвав «історичним документом» підписану декларацію.  «Це найвища форма довіри між керівництвом держав і найвища форма довіри між нашими народами», — додав він, наголосивши, що стратегічне партнерство зумовлене також «спільними викликами і спільними загрозами».  Порошенко також розповів, що в ході переговорів з грузинським лідером обговорювалось те, як зміцнити це партнерство.
«Існує багато ідей, яким чином буде проводитися взаємна підготовка бійців наших збройних сил як на території Грузії, у тому числі й наших горно-стрілкових підрозділів, так і на території України, де ми відкриті до того, щоб передати переможний досвід Збройних сил України у гібридній війні», — сказав він.
За його словами, сторони запланували широкий порядок денний двосторонніх відносин і координацію дій у міжнародних організаціях — зокрема, у Раді безпеки і Генасамблеї ООН.  «У нас схожі проблеми — у Грузії Абхазія і Південна Осетія, в Україні — це Крим і окремі райони Донбасу. Тому нам необхідно активізувати співпрацю в ООН, насамперед в Раді Безпеки», — цитують ЗМІ слова Порошенко.
Він також повідомив, що Україна, Грузія і Молдова спільно з європейськими партнерами починають роботу з формування наступного етапу порядку денного програми Європейського Союзу «Східне партнерство».
Пізніше у ході переговорів із  прем’єр-міністром Грузії Гіоргі Квірікашвілі глава української держави обговорив співпрацю в торговельно-економічній сфері, відзначивши прагнення до збільшення товарообігу між двома країнами в найближчій перспективі мінімум до $1 млрд.
Порошенко подякував грузинській стороні за «тверду і всебічну підтримку України та надання гуманітарної допомоги в реабілітації українських військовослужбовців і оздоровленні дітей, які постраждали в результаті бойових дій на Донбасі».
Як повідомляє прес-служба глави української держави, Порошенко і Квірікашвілі підкреслили важливість поглиблення співпраці в багатосторонніх форматах з метою деокупації територій України та Грузії. Співрозмовники домовились започаткувати діяльність новоствореної Українсько-Грузинської стратегічної ради високого рівня.
Слід зазначити, що візит українського питання відбувається на тлі досить дивної заяви члена політичної партії ДемАльянс, нардепа Сергія Лещенка, який сказав на  прес-конференції у готелі «Буковина», що Україні неабияк пощастило, що зараз на її території перебуває колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі. «Це політик пострадянського простору, який зумів перетворити пострадянську республіку на сучасну державу, цитує Лещенка портал http://myinforms.com. Але ще більше здивування викликають його слова, що «частина вітчизняного політикуму намагається перетворити Саакашвілі на «токсичного політика», маргіналізувати його вплив на політичні процеси в Україні».
Але ж, як відомо, в Грузії проти екс-президента Саакашвілі порушено кілька кримінальних справ за звинуваченням у розтраті державних коштів і перевищенні службових повноважень. Згідно з рішенням суду, в разі появи Саакашвілі в Грузії, він повинен бути арештований.
Постає питання, навіщо народному депутатові потрібно було робити таку заяву, коли наш Президент перебував з офіційним візитом у Тбілісі.  Адже, як відомо, це питання — чинник Саакашвілі — і так ускладнювало підготовку до здійснення цього візиту. На прес-конференції у Тбілісі Порошенка запитували, чи порушувала грузинська сторона питання про видачу Саакашвілі. Український Президент відповів: «У нас ефективна комунікація з грузинським урядом, але ми не отримували вимоги про екстрадицію Міхеїла Саакашвілі, тому це питання ми не розглядаємо».
«ВІДНОСИНИ МІЖ ГРУЗІЄЮ І УКРАЇНОЮ МАЮТЬ РЕАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН»
Лаша ТУГУШ, головний редактор газети «Резонанс», Тбілісі:
— Це дуже важливий момент для відносин між нашими країнами. У Грузії всі позитивно ставляться до візиту Президента України. А підписана декларація свідчить про те, що наші відносини стають міцнішими. Ми обидві дуже важливі країни на Чорному морі, в яких багато спільного, як у минулому, сьогоденні, так і в майбутньому. Це стосується безпеки, а також ефективнішого використання економічних потенціалів наших країн. І стратегічні відносини між Грузією і Україною мають конкретне і реальне значення для громадян.
Добре, що нарешті, після такої великої перерви, візит Президента України відбувся. Сподіваюся, що всі складнощі, які були між нашими країнами, залишаться в минулому. На мою думку, різні люди, бізнесмени, політики робили багато для нашого спільного майбутнього.
Щодо можливості порушення грузинською владою питання про екстрадицію колишнього президента Міхеїла Саакашвілі, нині громадянина України. Для нас є настільки важливими наші державні відносини, що між Грузією і Україною не повинно бути жодних перешкод. І сподіваюся, що це питання залишиться в минулому.
Микола СІРУК