Ангел тілесний, твердиня пророків

0
809

2 серпня (20 липня за ст. ст.) — православні та греко-католики відзначають день святого пророка Іллі. Він жив за 900 років до Різдва Христового і присвятив усе життя служінню Єдиному Господові та боротьбі з безчестям влади, розпустою, ідолопоклонством. У богослужбовій пісні святого названо «Ангел тілесний, твердиня пророків…». Під час Преображення Господнього на горі Фавор він разом із Мойсеєм розмовляв із Богом.
З юних літ угодник часто усамітнювався для молитви в пустельних місцинах. Господь побачив таку палку любов до Нього й усіляко віддячував за неї. Так, коли володарі Ізраїлю цар Ахав і цариця Єзавель, живучи в розпусті й беззаконні, закликали народ приносити жертви ідолам, зокрема й людські, Ілля отримав Боже благословення покарати відступників. У країні на три роки встановилася посуха. Весь цей час Ілля жив там, де вказав Бог: над струмком Хораф біля підніжжя гори Карміл, а ворони приносили йому поїсти. Припинилися нещастя лише тоді, коли пророк побачив, що багато людей уже готові розкаятись, і помолився про дощ.
Пророк Ілля був узятий на небеса живим. Єлисей, котрий бачив, як його друга піднімає вогняна колісниця, набув дару зцілення. За церковним переданням, Друге Пришестя Христове провіщатиме саме Ілля.
На Русі святого шанували здавна. В «Повісті минулих літ» збереглася згадка про церкву Іллі Пророка в Києві. В ній іще до Володимирового хрещення складали присягу воїни-християни. Відтоді Іллінських церков було зведено дуже багато. Одна з них — у Чорнобилі, це єдиний храм, котрий діє в зоні відчуження.
На Іллі й протягом наступного тижня проводять хресні ходи з молебнями про сприятливу погоду. В народі побутує уявлення, що цього дня «до обіду літо, а після обіду — осінь». Господині напередодні празника печуть хліб із борошна нового врожаю. Пасічники підчищають вулики. На Галичині вважають: «Тільки до Іллі добрий рій, а після Іллі повісь рій на гіллі». В полі працювати не годиться. Новий хліб чи зерно на свято освячують у церкві. В давнину після служби чоловіки влаштовували врочисту трапезу з піснями — «братчину», на Поліссі для цього варили пиво зі спільного зерна.
Забобони про заборону купатись у водоймах після 2 серпня, коли «Ілля охолодив воду», збереглися попри те, що ніякого церковного обмеження щодо цього немає. Понад те, нині спека не минає ще довго після свята.
З 1999 р., відповідно до Указу президента України, 2 серпня щороку відзначається День аеромобільних військ, небесним заступником яких є пророк Ілля.