Мати Істини і Життя

0
582

28 серпня (15 серпня за ст. ст.) — свято Успіння Пресвятої Богородиці, останнє дванадесяте перед початком нового церковного року — 14 вересня (1 вересня за ст. ст.).
Саме на 28 серпня Успіння поставив візантійський імператор Маврикій (592—602 рр.). Утім, празник відомий іще з V ст. під назвою «Пам’ять Блаженної». Видатні богослови Косма Маюмський та Іоанн Дамаскин, які у VIII ст. написали канони для святкової служби, нерідко постають на іконі Успіння.
Також іконописці іноді звертаються до образів Мойсея, інших пророків, котрі провіщали долю Богородиці, а також зображують, як ангел відрубує руки іудеєві, що хотів осквернити Її чесне тіло.
Втім, головний сенс ікони й самого празника в тому, що Пречиста після того, як померла, була взята на небеса до загального воскресіння в Її прославленій плоті як Заступниця й Покровителька християн.
Під час богослужіння наголошується, що тілесна смерть не заважає стосункам між вірянами, що праведники отримують вічне життя, що Пресвята — Мати Істини й Життя, що смерть не має влади над людиною, що материнська молитва Богородиці надзвичайно сильна. Згадується й про чудо дівоцтва Марії після Різдва. На Успіння, за церковним статутом, не відправляють заупокійні служби.
Діва Марія після Вознесіння Ісуса Христа весь час молилася, щоб Господь забрав Її до Себе. Аж якось архангел Гавриїл провістив, що це станеться через три дні. За молитвами Богородиці сталося диво: хмари принесли до Неї з різних кінців світу всіх апостолів (крім Фоми). Сам Спаситель зійшов з небес забрати душу Своєї Матері. Пречиста встигла подякувати Богові й попросити в Нього благословіння для всіх, хто Її шануватиме.
Тіло Чеснішої від Херувимів і незрівнянно славнішої від Серафимів за Її заповітом апостоли поховали в Гефсиманії. Коли через три дні вони відкрили гробницю для Фоми, котрий спізнився на похорон, виявилося, що його там немає. Увечері Богородиця явилася Христовим учням і мовила: «Радійте! Я з вами на всі дні». Звідси — католицьке твердження про те, що Діва Марія воскресла й вознеслася. Втім, православні богослови наголошують: воно суперечить апостольському вченню про єдиного посередника між людьми та Богом — Христа.
В українських землях храми до празника прикрашають квітами, зеленню, кетягами калини. Плащаницю Богоматері посипають пелюстками. Там, де є Успенські церкви, влаштовують храмові свята з трапезою для парафіян і прочан. Найбільші урочистості проходять у Києво-Печерській Успенській лаврі, де з ХІ ст. перебував чудотворний образ Успіння — головна святиня обителі. На жаль, сама ікона загинула, коли Успенський собор підірвали під час Другої світової війни. Проте зберігся список, який віряни вшановують нині.
Після Успіння — Першої Пречистої — дівчата колись готувалися до весіль. Працювати на саме свято можна лише тоді, коли треба терміново закінчити важливу справу або комусь допомогти. А ось наступного дня господарі починають заготовлювати на зиму овочі та фрукти.