Журно: відійшов у вічність Лук'яненко

0
1016

У селі Хотів під Києвом у понеділок попрощалися з українським дисидентом і політиком, автором Акта проголошення незалежності України Левком Лук’яненком.
7 липня стало відомо, що Левко Лук’яненко потрапив до реанімації клінічної лікарні “Феофанія”. Того ж дня він помер.
У будинок покійного несли квіти  його родичі, друзі, односельці і політики.
Дружина Лук’яненка Надія Іванівна розповіла, що він мав плани видати 13-томник усіх своїх книжок, але підвело здоров’я.
“Левко був великим трудоголіком. Хоча в останні роки він і відійшов від керування Республіканською партією, але іще очолював Асоціацію дослідників Голодомору. За останні 20 років він написав 16 книг, які потім зібрали у 13-томник. Зараз ми розповсюджуємо його книги. Багато подарували інститутам. Майже всі книжки ми видавали своїм коштом”, –  розказала вона.
Впродовж останніх  декількох років Левко Лук’яненко лікувався від лейкозу. А 1,5 року тому проблем зі здоров’ям побільшало – він зламав ногу і йому поставили штучний суглоб. “В останній місяць у нього утворився тромб на цій нозі, який також не давав спокою. Нога посиніла і “давала” температуру. Цей весь “букет” і спричинив його кінець”,-  зазначила Надія Лук’яненко.
За її словами, Левко Григорович дуже хотів дочекатися свого 90-річчя, яке мало відбутися 24 серпня.
Попрощатися з Левком Лук’яненком прийшов і його друг-дисидент Іван Фещук, з яким вони у 1961 році деякий час разом відбували покарання у Мордовському таборі №7.
“Він був дуже уважною людиною. Розумів усіх. Міг знайти спільну мову з любим. Якщо у когось були якісь проблеми, то йшли до нього. Левко був юристом і допомагав”, – пригадує колишній в’язень.
“Ми зустрілися у  Мордовському таборі у 1961 році, коли його туди привезли. На той час я там уже був три роки, а потім мене етапували в інший табір, а він лишився там”, – додав Фещук.
Своїми спогадами про Левка Лук’яненка поділилася і його внучка Ганна: “У нього голова завжди працювала на сто відсотків. Якщо його запитати про минуле, то він усе пам’ятав… Мені здається, дідусь іще був не готовий іти з життя. У нього були плани.  Він якраз склав у 13-томник всі свої книжки. Після здобуття Україною незалежності, його хвилювало, що люди, які сидять у Верховній Раді, не є духовно українськими”.
***
У вівторок, 10 липня, відбулася офіційна церемонія прощання у приміщенні клубу Кабінету міністрів. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман також взяв участь у жалобних заходах в пам’ять видатного українця, політика і громадського діяча Левка Лук’яненка. Глава Уряду наголосив, що Левко Григорович пройшов непростий життєвий шлях і став взірцем боротьби, незламності духу й захисту своїх переконань.
«Сьогодні зранку читав його книгу. Він великий борець і прожив життя борця. Він народився у день, який потім став Днем Незалежності України, і це також знак. Він пройшов великий шлях, – сказав Володимир Гройсман. – Він поставив собі за мету створення Незалежної України. За це відсидів у тюрмі більше 26 років… Шалено важкий шлях. Але він незламний лідер, приклад для наслідування».
А Президент Петро Порошенко разом з дружиною Мариною Порошенко взяв учать у панахиді за українським дисидентом, політиком, Героєм України і автором Акту проголошення незалежності України Левком Лук’яненком. Панахиду у Володимирському соборі відправив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
«Це велика трагедія і велике горе, коли Українська держава і український народ втрачають таких особистостей як Левко Григорович Лук’яненко, який усім своїм життям продемонстрував незламність духу і патріотизм українського народу», – сказав Петро Порошенко після церемонії прощання.
Президент загадав діяльність політика, коли «ще у шістдесяті роки минулого століття московські кати засудили його до смертної кари». «Але життя Левка Григоровича як раз яскраво демонструє, що усе в руках Божих.  І Господь дарував йому довгі роки життя. Я вважаю зовсім невипадковим, що день народження Левка Григоровича, 24 серпня, співпав із Днем відродження української державності», – додав Президент.
«І зовсім не випадково, коли на примірнику (Акту проголошення незалежності України – ред.), який був у Левка Григоровича, Верховна Рада прийняла Декларацію про наш український суверенітет», – зазначив він.
Петро Порошенко підкреслив: «І сьогодні, коли  держава відроджується, коли нація розуміє своє історичне коріння, коли українці в усьому світі один з одним вітаються: «Слава Україні!», і не лише українці вітаються так, відповідають на це: «Героям слава!».
«Слава таким Героям, як Левко Григорович Лук’яненко», – наголосив Президент.
«Я прошу Господа, щоб  він дарував йому Царство небесне. Вічна пам’ять тобі, дорогий Левко Григорович», – зазначив Глава держави.
Глава держави з дружиною висловили співчуття рідним Левка Лук’яненка.
Після цього небіжчика поховали на Байковому кладовищі.
***
Лук’яненко був співзасновником Української гельсінської групи і автором Акту проголошення незалежності України. Цей документ Верховна Рада ухвалила у день народження Лук’яненка – 24 серпня 1991 року.
Лук’яненко був першим послом України в Канаді, а потім народним депутатом Верховної Ради чотирьох скликань. Ушанований званням Герой України.
Лук’яненко народився 24 серпня 1928 року в селі Хрипівка Чернігівської області. Через підпільну антирадянську діяльність у травні 1961 року Львівський обласний суд засудив його до розстрілу, проте через 72 доби Верховний суд замінив розстріл 15-ма роками позбавлення волі. Покарання відбував у Мордовії.
У 1976 Левко Лук’яненко вийшов на свободу і став одним із засновників Української гельсінської групи. У наступному році він був знову заарештований і засуджений до 10 років тюремного ув’язнення і 5 років заслання. У 1988 Левко Лук’яненко вийшов на свободу. Таким чином він провів 26 років свого життя в ув’язненні. У 1988 році Левко Лук’яненко був  помилуваний, звільнений із заслання.
Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»