Моя подруга щоразу пригадує цю історію, коли натрапляє у газеті на оголошення про знайомства.
Навчалася Валерія на історико-філологічному факультеті одного з університетів Казахстану. У групі гризли граніт науки переважно дівчата. Від сесії до сесії, як відомо, жили студенти весело, а під час іспитів мобілізувалися і успішно їх складали.
Так тривало аж до четвертого курсу, доки майбутні філологи та історики не зустрілися з відомою в університеті «залізною леді». Сусанна Ігорівна Буряк, родом з України, викладала філософію. Завжди гладко зачесана, без тіні посмішки, у сірому діловому костюмі. 34-річний доцент наводила на дівчат якщо не жах, то серйозний переляк. Не одна студентка, заплутавшись на екзамені у вченнях Вольтера чи Канта, гірко плакала під дверима кафедри філософії. Однак незаміжня «Синя Панчоха» була невблаганною. Ніщо не зворушувало черству душу Сусанни: ні букети найдорожчих квітів, ні згадки про її рідну Полтавщину, ні вивчені назубок притчі Григорія Сковороди. Розповіді про Україну сприймала з тим само зосередженим, непроникним виразом обличчя. Хіба що її темно-сині очі світлішали. Проте це тривало мить, а на другу – доцент Буряк сухим і рівним голосом повідомляла, що студент чи студентка незадовільно підготувалися до іспиту і… І якщо знову провал, то попереду найстрашніше – виключення з університету…
Така загроза нависла над Сонею – одногрупницею Валерії. «Сонечко», як називали цю дівчину, привітна, весела, співуча, притягувала до себе всіх. Не один хлопець освідчувався Соні в коханні. Та вона обрала мовчазного і серйозного Василя. На четвертому курсі вони побралися і чекали первістка. Більшість викладачів, зважаючи на «цікаве» становище Соні Берестової, заплющували очі на її знання і ставили у заліковку «задовільно». Однак серед тієї благородної більшості, ясна річ, не було Сусанни Ігорівни. Соня тричі складала «Спінозу і Платона» і тричі ридала після «моральної екзекуції» на Василевому плечі.
Однокурсники всі як один обурилися бездушністю жінки-викладача. Навіть ректорові жалілися. Проте той лиш посміхався. Тоді студенти вирішили самі присадити «цербера у спідниці». Помсту, як на їхню думку, обрали витончену. Щоб принизити і висміяти «олов'яну» Сусанну, вирішили від її імені дати в газету оголошення. Мовляв, тиха, замріяна дівчина з України шукає собі земляка, щоб зав'язати з ним дружні стосунки.
…У вісімдесятих роках, коли навчалася Валерія в університеті, знайомства через газету були новинкою. Тому надісланий до Алма-Ати текст дуже швидко надрукували у республіканському виданні. Ще через тиждень перед гуртожитком, де мешкали неодружені викладачі, з'явився високий чоловік у військовій формі, котрий запитував про Сусанну Буряк. Звістка про те, що до «безсердечної філософині» приїхав «наречений», миттю облетіла студентські гуртожитки. З вікон повисовувалися десятки голів, готові дивитися на «залицяльну комедію».
…Сусанна Ігорівна вийшла до незнайомця. Молодий чорнявий полковник простягнув «нареченій» газету… Пробігши по оголошенню очима, «несхитна леді» була б знепритомніла, якби новий знайомий не підтримав її за руку. Після хвилинної слабкості і розгубленості (а для студентів, мов бальзам на їх «змучені» душі) доцент Буряк щось швидко сказала військовому, розвернулася і пішла геть.
Наступного дня завжди педантична Сусанна Ігорівна на лекцію не з'явилась. У деканаті пояснили, що викладач захворіла. Однак Валерія з однокурсниками побачили-таки свою «мучительку» ввечері. До її гуртожитку знову прийшов той стрункий, підтягнутий полковник. І знов їхня «зануда» кілька хвилин поспілкувавшись з ним, попрощалася і повернулася у своє «стародівоцьке гніздо». Так тривало шість вечорів поспіль. На сьомий «спостерігачі» з Валеріїної групи мало не випали з вікна. До військового, котрий, немов вартовий, стояв перед входом до викладацької «обителі», спустилася доцент Буряк. Вони насилу її впізнали – у білому пальті і білих чобітках, а на плечі густими блискучими хвилями спадало її розкішне каштанове волосся. Зазвичай Сусанна Ігорівна збирала його в тугий вузол… У той самий момент під'їхала біла «Волга», полковник вручив «філософині» букет червоних троянд, і вони разом поїхали.
Минуло ще кілька днів. На першу свою лекцію після лікарняного доцент Буряк зайшла у студентську аудиторію у красивій бордовій сукні, яка їй дуже пасувала. В очах горіли веселі вогники, на щоках – рум'янець. Група оторопіло витріщилася на сліпучу красуню. А вона, ніби нічого й не сталося, підійшла до Соні Берестової і попросила у неї заліковку. Розгорнула і в графі «філософія» акуратним, чітким почерком вивела «добре». Потім дістала із саквояжа торт і поклала його на стіл. «Хочу всім вам подякувати, – промовила вона з чарівною посмішкою, – а особливо тому кмітливому студенту, котрий придумав написати оголошення до газети… Я безмежно вдячна за те, що допомогли мені знайти чудову людину, в яку закохалася з першого погляду…»
Лекції того дня у доцента Сусанни Буряк-Соколенко так і не було. Вона прощалася перед від'їздом зі студентами, котрі своєю «помстою» змінили її життя. Через багато років Валерія дізналася, що Сусанна разом з чоловіком повернулися в Україну. У їхній щасливій сім'ї – двоє синів і одна донька.
Лідія ТИТАРЕНКО,
Черкаська область