ЗАЯВА ОПОЗИЦІЙНИХ ПАРТІЙ ЩОДО РІШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ

0
781

Рішення Конституційного суду України про повернення в дію редакції Конституції від 1996 р., ухвалене 1 жовтня 2010 р., привело країну до політичної кризи. Чинну Конституцію в Україні визнали недійсною після того, як вона була Основним Законом протягом шести років. Приймаючи це політично вмотивоване непрофесійне рішення, Конституційний суд явно грубо вийшов за межі своїх повноважень і сам порушив Основний Закон держави.
Саме Конституцією чітко передбачено спеціальний порядок внесення змін до її тексту — з обов’язковою участю Верховної Ради як органу народовладдя. Конституційний суд покликаний оберігати недоторканність Конституції, має право тлумачити її. Але він не може змінювати Основний Закон та визначати замість народу і його законних представників, якому органу влади які повноваження надати.
Проте Конституційний суд, у якому попередньо було проведено заміну частини суддів на політично лояльних до Президента Януковича осіб, без врахування думки народу та позиції Парламенту незаконно наділив Президента таким обсягом повноважень, яких на виборах народ йому не надавав.
Президент Янукович і до рішення Конституційного суду мав достатньо влади. Повна підтримка Уряду, більшість у Верховній Раді, підкорена судова система надали йому максимально широкі можливості для виконання передвиборних обіцянок. Але за сім місяців не розпочато жодної структурної реформи. Це дає привід замислитись, для чого чинному Президентові така велика влада: для реформ, яких нема, чи для задоволення власних політичних амбіцій та безконтрольного перерозподілу фінансово-матеріальних потоків.
Серед нас є прибічники як парламентської, так і президентської форм правління, але ми єдині у тому, що рішення Конституційного суду було ухвалене з грубим порушенням Конституції та законів України під очевидним тиском Президента.
Для врегулювання спровокованої рішенням Конституційного суду політичної кризи вимагаємо:
1. Відправити у відставку нинішній склад Конституційного суду. Його судді ухвалили цілу низку відверто неправосудних політичних рішень, порушили присягу судді, зганьбили себе особисто та дискредитували конституційне правосуддя в Україні.
2. Невідкладно скликати парламентську Конституційну комісію для врегулювання проблем, пов’язаних із оголошенням рішення Конституційного суду. Не допустити прийняття жодних змін до Конституції без передбачених Основним Законом рішень Верховної Ради України.
3. Конституція 1996 р. має не менше недоліків, ніж текст зразка 2004 р., і так само не відповідає сучасним інтересам українського суспільства. Ми засвідчуємо потребу провести у визначений законом спосіб конституційну реформу, яка надасть більше повноважень місцевому самоврядуванню та зменшить обсяг повноважень центральних органів виконавчої влади.
4. Зважаючи на те, що рішення Конституційного суду значно посилює вплив адміністративного ресурсу на місцевих виборах, терміново внести запропоновані нами зміни до виборчого закону щодо забезпечення всім партіям рівних можливостей для участі у виборах та контролю за чесністю їх проведення. Ми зобов’язані зупинити запущену владою машину тотальних фальсифікацій.
5. Закликаємо кандидатів від наших партій проводити скоординовані дії на рівні кожної області, району, села та міста для захисту реальних результатів виборів від фальсифікацій. Ми засвідчуємо готовність до співпраці наших членів виборчих комісій та спостерігачів для дотримання політичного плюралізму у складі комісій, забезпечення таємниці голосування та збору оригіналів первинних протоколів результатів виборів.
6. Оскільки Президент та парламент обиралися на основі іншої Конституції, на інші терміни, під інші повноваження, провести 27 березня 2011 р. дострокові вибори Президента та Верховної Ради. На президентських виборах у лютому ц.р. громадяни України не надавали Віктору Януковичу той суттєво більший обсяг владних повноважень, який він розраховує отримати шляхом відновлення дії Конституції у редакції 1996 р.
Заявляємо, що будемо діяти спільно з метою недопущення узурпації влади і правового хаосу. Закликаємо парламентські опозиційні партії зайняти консолідовану позицію під час розгляду Верховною Радою питань, пов’язаних із рішенням Конституційного суду від 1 жовтня 2010 року.
Європейська партія України
Народний Рух України
Партія «Громадянська позиція»
Партія «Народна Самооборона»
Партія «Реформи і порядок»
Партія «Українська платформа»
Партія ВО «Батьківщина»
Партія ВО «Свобода»
Партія захисників Вітчизни
Українська республіканська партія «Собор»