ВРУЧЕННЯ ПРЕСТИЖНОЇ МІЖНАРОДНОЇ ПРЕМІЇ

0
837

28 червня 2011 року в приміщенні Київської православної богословської академії відбулась церемонія вручення Міжнародної премії в галузі мемуари-біографічної літератури. Премія заснована Олексієм та Галиною Воскобійниками – громадянами США українського походження. Засновники Фонду передбачили, щоб претенденти на премію висвітлили у своїх працях визначні факти державницького будівництва в Україні, діячів національно-визвольного руху, спогади про боротьбу українців за незалежність своєї держави.
Мета фонду – піднести в українській літературі, науці найменш розвинений жанр мемуарів, а також життєписів славних діячів українського народу. В недавньому минулому лауреатами Фонду родини Воскобійників стали письменник Василь Фольварочний, учений Микола Тимошик, мистецтвознавець і мисткиня Ніна Саєнко, мистець із США Рем Багаутдин, учений Дмитро Степовик та інші відомі в Україні і світі автори.
Нинішнього року журі Фонду родини Воскобійників, яке очолює митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, постійний член Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату, запропонувало для нагороди дві кандидатури: протоієрея Віталія Клоса – автора фундаментального мемуарно-бібліографіного дослідження «Історія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря» (Київ, 2007), Тараса Миронюка – автора дослідження про одного з діячів української музичної культури, який прославив наш національний хоровий спів за океаном, «Василь Завітневич – український церковний диригент США» (Київ, 2011). Обидві книги дістали високу оцінку громадськості – як свідчень світових стандартів української духовної культури в галузях сакральної архітектури та музично-хорового мистецтва. Владика Димитрій, вручаючи дипломи й нагороди цьогорічним лауреатам, підкреслив наукову глибину обох книг, талант їхніх авторів, щедре використання у працях спогадів сучасників та невідомі факти життєписів діячів культури й духовності. Лауреати прот. Віталій Клос та Тарас Миронюк подякували Олексієві та Галині Воскобійникам за премію, та журі Фонду за його працю.
Андрій ГОЛОВКОВ

 

Довідка «УС»

Нагорода встановлена 2000-го року родиною Олексія та Галини Воскобійників – громадян США  українського походження. З відновленням Незалежності України 1991 року Олексій та Галина  разом зі своїми дітьми та онуками  беруть активну участь у здійсненні кількох дуже важливих проектів в Україні. Олексій Григорович – уродженець Полтавщини, Галина Іванівна – із Січеславщини (Дніпропетровщини).
В Україні вони фінансували в основному господарські проекти, зокрема у сфері сільського господарства та окремі проекти в сфері освіти, охорони здоров’я і культури. Тісні взаємини є у Воскобійників з Національною Академією аграрних наук. Олексій Григорович є почесним професором цієї академії.
Воскобійники – прихильники Української Православної Церкви Київського Патріархату. Вони в себе дома, у місті Бока Ратон у штаті Флорида, не раз приймали церковні делегації, очолювані Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом. Воскобійники нагороджені орденами Української Держави та церковними відзнаками.
В США пані Галина Воскобійник є багаторічним президентом Фундації визначного письменника й публіциста Івана Багряного. Детальніше про цю славну родину можна довідатись з мемуарів Олексія Воскобійника «Повість моїх літ» (Київ, 2010, 3-тє видання).
Заснувавши Міжнародну премію Фундації родини Воскобійників, Олексій та Галина поставили за мету заохотити людей до написання своїх спогадів, а також життєписів славних людей України  різних історичних періодів – тих, хто наближав день Української Незалежності, будував Українську Державу, плекав християнську духовність українського народу.
Щороку Фундація, діючи через відбіркову комісію-журі, яке очолює митрополит Львівський і Сокальський УПЦ КП Димитрій (Рудюк), присуджує дві премії.
Лауреатами премії Фундації родини Воскобійників  2011 року стали священик, кандидат богословських наук Віталій Клос за книгу «Історія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря» (2007) та хоровий диригент, магістр богослов’я Тарас Миронюк – за книгу «Василь Завітневич – український диригент США» (2011). В обох глибоких за змістом   і гарно оформлених книгах виразно розкривається як давнє минуле нашої духовної культури, так і  її сучасний стан. Отець Віталій Клос використав численні свідчення, як будувався, руйнувався безбожниками й  у новітній час відновлювався Свято-Михайлівський Золотоверхий собор. Тарас Миронюк на основі спогадів, матеріалів архівів і друкованих видань України, Німеччини, США  реконструював дивовижну біографію уродженця Чернігівщини Василя Прокоповича Завітневича, який понад 30 років був диригентом славного хору в українському православному кафедральному соборі св. Володимира в Нью-Йорку, США.