Субсидійний зашморг від МВФ

0
358

19 жовтня уряд на своєму екстреному засіданні ухвалив рішення про підвищення з 1 листопада на 23,5% ціни на газ для населення. Тобто кубометр коштуватиме 8,5582 гривні замість нинішніх 6,9579. Із чим пов’язаний такий поспішний крок? Адже перед цим урядовці неодноразово заявляли, що не допустять підвищення і так непосильних для народу тарифів на блакитне паливо…
УЛЬТИМАТИВНІ ТАРИФИ
Пояснення Кабміну було залізобетонне: якби не переглянули побутові газові тарифи, то МВФ не дав би Україні кредиту, якого вона конче потребує. Без нього на країну чекає дефолт, адже наступного року доведеться віддавати чимало боргів за зовнішніми запозиченнями, взятими раніше, а в держскарбниці на це немає достатньо коштів.
Отже, було прийняте політичне рішення підвищувати тариф. Уряд таки поступився народними інтересами, вдавшись до здорожчання газу на 23,5%. Бо вже буквально через кілька годин після екстреного засідання Кабміну МВФ оприлюднив заяву про те, що між ним і Україною «на пільгових умовах» досягнута угода про нову 14-місячну кредитну програму підтримки економічної політики stand-by на 3,9 млрд доларів. Перший її транш буде наданий у грудні після ухвалення збалансованого держбюджету, чого вимагає МВФ, та перерахунку тарифів на теплопостачання для населення.
Виправдовуючись (чи то радше втішаючи народ?), Прем’єр-міністр розповів, як понад рік тривали «важкі перемовини» з МВФ. Якими непоступливими були кредитори, які вимагали прирівняти ціни на газ для населення до ринкових. У такому разі кубометр блакитного палива міг здорожчати до 11,47 грн, через що у нинішньому опалювальному сезоні платіжка пересічного українця за опалення мала б зрости пересічно на 63%… Якщо послухати урядовців, то виходить, що вони і державу від дефолту врятували, і народ від нищівного збільшення тарифів захистили.
Втім, радіти рано. Адже програму співпраці з кредитором укладено, зверніть увагу, «на пільгових умовах». А вони, кажуть економісти, якраз і передбачають доведення ціни на газ до… ринкової. Україна все ж узяла на себе таке зобов’язання: після отримання першого траншу ціна на блакитне паливо повинна зрости ще, як мінімум, на 40%! Але у кілька етапів. На це кредитори відвели Україні рівно рік. На чергове підвищення МВФ чекає вже за півроку — наступного року навесні, а за ним — осіннє… Якими у відсотковому відношенні вони будуть, залежатиме від ситуації на світових сировинних ринках.
Тим часом 23 жовтня прем’єр-міністр Володимир Гройсман учергове пообіцяв народу, що надалі підвищення тарифів на блакитне паливо для населення… не буде. «Питання про те, що треба робити ще одне підвищення на 35%, не стоїть і не може стояти. Цього не станеться, тому що це неприйнятно для українських громадян. І я тут виступаю на боці людей», — наголосив Гройсман. Як ці слова узгоджуються із підписаною угодою про співпрацю з МВФ, не зрозуміло.
РОЗКРИВАЙТЕ ШИРШЕ ГАМАНЦІ
Поза сумнівом, іще більше українських родин потребуватимуть субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. А тим часом видатки на них із держбюджету почали стрімко танути. Так, якщо нинішнього року на ці потреби передбачено 71 млрд грн, то у проекті держкошторису-2019 уже закладено 55,1 млрд. За різними оцінками, до двох мільйонів родин, котрі раніше оформили субсидії, вже не отримають знижки при оплаті послуг ЖКГ.
Щоправда, Петро Порошенко вже заявив, що поставив перед урядом «дуже жорстку вимогу — захистити людей і розширити програму субсидій». Зважаючи на ці фактори, видатки на субсидії з великою ймовірністю можуть бути збільшені. Але, кажуть урядовці, неможливо спрогнозувати, якою буде кількість субсидіантів після 1 листопада. Тому називати якісь цифри передчасно.
Водночас уряд тихою «сапою» нових постанов та директив щодо вимог до доходів та майнового стану субсидіантів продовжує «прополювати» їхні лави. Подекуди, у, м’яко кажучи, незвичайний спосіб…
СУСІДСЬКЕ ОКО — НАЙПИЛЬНІШЕ?
Днями запрацювала нова урядова гаряча телефонна лінія — для скарг про незаконне отримання іншими громадянами субсидій або іншої державної соціальної допомоги. Відтепер за телефоном 0800-50-27-57 у будні дні з 9:00 до 18:00 будь-хто з громадян може повідомити про осіб, які з корисливою метою «прибіднили» свої статки і отримують допомогу, що нараховується їм із коштів платників податків усієї країни. «Впровадження такої лінії дає можливість кожному співвітчизникові, що має таку інформацію, донести її до правоохоронних та фіскальних органів», — заявив генеральний директор директорату сім’ї та соціальної підтримки Мінсоцполітики Віталій Музиченко. За його словами, після отримання такого повідомлення «обов’язково проводитимуться перевірки відповідних даних». А якщо ті підтвердяться, то недобросовісним отримувачам призначених державних соціальних виплат «доведеться відповісти».
Звичайно, можна по-різному оцінювати нову урядову ініціативу, яка, по суті, є субсидійним закуліссям нового кредиту від МВФ. «Донос» це на сусіда чи «повідомлення про порушення ним закону», кожний вирішуватиме для себе сам. Усе залежить від суспільної ментальності і, зрештою, рівня громадянської культури. Адже аналогічні гарячі лінії — аж ніяк не суто український винахід. Вони давно діють у більшості країн Європи і вважаються одним із найефективніших засобів боротьби з розкрадачами коштів держскарбниці та ухилянням від сплати податків. Світова практика доводить, що зазвичай саме у сусіда око найпильніше. Водночас, за даними соціологічного дослідження, яке проводив в Україні Світовий банк, приблизно 70% громадян нетерпимо ставляться до тих, хто отримує соціальну допомогу незаконно.
Ніде правди діти — такі у країні трапляються. Що засвідчив нещодавно упроваджений загальнонаціональний онлайн-реєстр отримувачів субсидії — subsidii.ioc.gov.ua. Завдяки йому стало відомо про численні випадки одночасного отримання однією людиною двох або більше субсидій — за різними адресами і областями. Траплялося, не гребували нею навіть мери великих міст або власники елітних будинків, успішні бізнесмени. Отримували допомогу від держави навіть… давно померлі душі.
За задумом уряду, новостворена гаряча телефонна лінія допоможе виявити чимало «липових» (з точки зору закону) субсидіантів. Щоби соціальна допомога, гроші платників податків, потрапляли до тих громадян, які цього реально потребують. Кожний із цим погодиться. Втім… Експерти мають усе ж і чимало застережень до цієї урядової ініціативи. Щоб у запалі боротьби за гроші платників податків під урядову «сапу» не потрапили громадяни, які аж ніяк не жирують (як комусь ізбоку може здатися, як-от на ґрунті неприязних стосунків), а виживають за рахунок субсидії. Не можна заплющувати очі на те, що через серйозні прорахунки в економічній політиці уряду народ сьогодні здебільшого живе у злиднях і потерпає від безробіття, захмарних цін та непосильних комунальних тарифів.
Олена КОЩЕНКО