Полтавщина

0
102

75–річчя Чорновола відзначили «старі» рухівці, а влада «забула»

У будинку облпрофради зібралося близько 200 полтавців, щоб ушанувати пам’ять видатного борця за волю України, багаторічного політв’язня, дисидента–«шістдесятника» і, власне, одного з творців нашої незалежної держави В’ячеслава Чорновола. Прикметно, що до організації згаданого вечора пам’яті найвідомішого провідника Народного руху України нинішні очільники обласного осередку НРУ не мали жодного відношення. Вони ж бо «світяться» зараз тільки перед виборами, коли настає час безсоромного використання легендарного рухівського бренду. Тож і влаштовували захід під егідою обласної «Просвіти» за фінансової підтримки «Фронту змін», і були його учасниками переважно «старі», справжні рухівці.
Це, звісно, спонукало й ведучого — голову обласної організації товариства «Просвіта» Миколу Кульчинського, і його соратників згадувати недавні часи, коли на зустрічі з В’ячеславом Чорноволом не треба було звозити людей з усієї області, а по їх закінченні роздавати по 50 чи 100 гривень… Переповнені зали й майдани колишній «зеківський генерал», тодішній лідер НРУ збирав навіть у віддалених селах Полтавщини. Передовсім тому, що і Рух, і Україна ніколи не були для нього бізнес–політпроектами, якими вони є для більшості сучасних діячів. Останні ж, нарікаючи на «несвідомий» народ, і досі не засвоїли той головний урок Чорновола. Присутні на вечорі переглянули також документальну відеорозповідь про нього, створену побратимом Ярославом Кендзьором..
А от влада Полтавщини «забула» про ювілей. Та хіба тільки Полтавщини? Попри те, що постанова Верховної Ради від 21 березня рекомендувала владі в областях «провести у грудні… тематичні конференції, «круглі столи», присвячені життю та діяльності В’ячеслава Чорновола». Та не те що урочистостей — бодай згадок про нього на офіційних сайтах органів влади в ці дня земляки так і не дочекалися. Хоча, скажімо, 2012 року тільки на Полтавщині підготовка до помпезних заходів iз нагоди 90–річчя радянського космонавта Георгія Берегового, котрий допоміг Віктору Януковичу «вирішити проблеми» з судимістю, «потягла» з бю¬джетів різних рівнів майже 6,5 мільйона гривень!

Під «радянською» зіркою розгорнули «бандерівський» прапор

Націоналістична смолоскипна хода з нагоди чергової річниці від дня народження провідника ОУН відбулася в Полтаві вже вдруге. Близько двохсот чоловіків, переважно молодих, зі смолоскипами, синьо–жовтими, червоно–чорними і позначеними партійною символікою «Свободи» прапорами пройшли центром міста до пам’ятника українським загиблим козакам. Вони скандували традиційні речівки націоналістів, у тому числі й дратівливі на кшталт «Комуняку — на гілляку». Попереду колони несли портрет іменинника та, за словами організаторів, найбільший на Лівобережній Україні червоно–чорний «бандерівський» прапор Української повстанської армії розміром 9х6 метрів. З цим стягом націоналісти пройшли біля розташованої на Театральній площі головної міської ялинки з п’ятикутною червоною зіркою на маківці…
Хода завершилася коротким мітингом біля згаданого пам’ятника. Серед промовців був і новообраний народний депутат, «свободівець» Юрій Бублик. До речі, полтавські активісти Об’єднаної опозиції (в тому числі й ті, котрі ще вчора виголошували «супернаціоналістичні» гасла) ходу проігнорували.

Вогненний напій смерті

Першого січня, після тижневого перебування в реанімаційному відділенні обласної клінічної лікарні, померла 19–річна мешканка міста Гребінка, котру доправили сюди у стані коми. Два дні лікували у тамтешній Центральній районній лікарні після того, як дівчині стало зле й вона втратила свідомість на вечірці в одному з місцевих кафе, де сирота Вікторія разом зі старшим братом та подругою зустрічали так званий «кінець світу». Розважаючись, молоді люди брали участь у конкурсі на швидкісне поїдання бананів. Кажуть, саме за виграш у цьому жартівливому змаганні їй налили самбуки (цей напій бармени зазвичай підпалюють, а потім гасять, даючи можливість клієнтам насолодитися не лише смаком хмільної рідини, а й її випарами). Спочатку присутні в кафе подумали, що дівчина просто вдавилася бананом, тож відповідним був і попередній діагноз лікарів — асфіксія. Однак згодом з’ясувалося: після вдихання високотемпературних парів алкоголю Вікторія одержала тяжкі опіки дихальних шляхів та легенів, що вочевидь і спричинило смерть. Хоча остаточні висновки будуть зроблені після поглибленої судово–медичної експертизи.
Як повідомив начальник відділу зв’язків із громадськістю обласної міліції Юрій Сулаєв, за цим фактом було відкрито кримінальне провадження, зараз триває слідство. Причому йдеться про ч. 2 ст. 121 КК, яка передбачає відповідальність за умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть.
Не виключено, що тим, хто не створив умов для безпечного вживання напоїв у своєму питейно–розважальному закладі, доведеться відповідати. При цьому, за словами пана Юрія, з приводу порушень режиму роботи саме в цьому кафе міліція раніше 6 разів вносила подання до місцевих органів влади. У серпні минулого року його навіть пробували закривати, але після перереєстрації на інших осіб та зміни назви воно продовжувало працювати. Зрештою, 26 грудня минулого року, тобто вже після згаданої НП, реагуючи на ще одне міліцейське подання, сесія Гребінківської міськради ухвалила рішення про припинення його діяльності, зараз це кафе не працює.