Вінниччина

0
121

Богдан Хмельницький потіснив Леніна
Пам’ятник Богдану Хмельницькому встановили у прикордонному райцентрі Ямпіль на Вінниччині. Понад 3-метрова скульптура гетьмана постала на площі перед місцевою районною держадміністрацією. На тому самому місці, де ще донедавна упродовж багатьох десятків років стояла закарбована у бронзі постать Леніна. Згідно з рішенням місцевої влади, вождя пролетаріату перенесли на сусідню площу.
– Ямпільщина це район  козацької слави, – каже голова місцевої райдержадміністрації Анатолій Комар. – На нашій території, біля села Буша, відбулася одна з найбільших битв визвольної війни під орудою Богдана Хмельницького проти польських поневолювачів. Нині це місце є державним історико-культурним заповідником. В’їзди у кожен населений пункт району обладнуємо символами козацької слави і звитяги. Їх виготовляють з каменю-пісковику, на який багатий наш Придністрянський край, професійні скульптори під час щорічних пленерів. Каменотеси з різних регіонів держави традиційно збираються в історичній Буші.
Як стверджують місцеві історики, Богдан Хмельницький у 1652 році був на березі Дністра.  У наддністрянському селі Рашків (нині це територія невизнаної Придністровської республіки) брав шлюб його син Тимош з красунею Розандою, дочкою тодішнього молдавського господаря Василія Лупу. Саме тому в Ямполі вирішили віддати данину шани  великому гетьману. Автор роботи, київський скульптор Андрій Никитюк, зобразив Богдана Хмельницького із традиційною булавою в руках.
На Вінниччині є погруддя гетьмана  у Могилів-Подільському, Немирівському та Іллінецькому районах.  Монументальну постать  Богдана можна побачити також у курортному місті Хмільник.
Як зробити Вінницю європейським містом
Швейцарські спеціалісти допоможуть вінничанам напрацювати комплексну стратегію міського транспорту та просторового планування. Під час першого спільного семінару наприкінці минулого року вони представили досвід різних європейських країн щодо планування розвитку територій, надали свій аналіз теперішньої ситуації у місті та обмінялися думками з подолянами. На вирішення питання збалансованого просторового розвитку Вінниця отримала грантові кошти від уряду Швейцарії розміром 150 тисяч швейцарських франків (майже півтора мільйона гривень).
У стратегії розвитку Вінниці до 2020 року, яку депутати міської ради ухвалили влітку минулого року, зазначено, що місто спрямовує свій просторовий розвиток на забезпечення балансу між візуальною якістю та можливостями гнучкого використання простору для різноманітних потреб (житло, торгівля, промисловість), між щільністю міської забудови та розвитком місць для відпочинку, між ефективною інфраструктурою та екологічними вимогами. Чітке планування і розуміння завдань та перспектив сприятиме стійкому розвитку території міста. У свою чергу просторовий розвиток великою мірою залежить від транспортної інфраструктури.
«Завдяки уряду Швейцарії ми розпочинаємо серйозну роботу з розробки фактично нової основи для нового генерального плану. Цей документ надзвичайно важливий для нас, і дуже приємно, що з нами будуть працювати швейцарські партнери, — зауважив міський голова Володимир Гройсман. —  Ця робота фундаментальна і за обсягом, і за змістом. Наше завдання — перетворення пострадянського міста у сучасне європейське динамічне місто».
Випікають йодований хліб
Проблему йододефіциту на Вінниччині мають вирішити за допомогою хліба. На місцевому підприємстві змінили традиційну рецептуру двох видів чорного та білого. Замість звичайної, в опару додають йодовану сіль. У смакових якостях йодований хліб звичайному нічим не поступається. Досвід йодування продуктів перейняли з Швейцарії. Ще 90 років тому йододефіцит був нормою для цієї країни. Крім використання солі, у державі вважають важливим збагачення йодом і продуктів харчування, що пройшли технологічну обробку. Лікарі ж кажуть: для боротьби з проблемою всі способи підходять. Головне – правильно розрахувати вміст корисного йоду в продукті, термін придатності, і шкідливість калорій, які можуть уже призвести до проблеми ожиріння.