Івано-Франківщина

0
142

Командира батальйону «Прикарпаття» засудили до двох місяців СІЗО
Схоже, радянські постулати «помри, а не здавайся», причому з наголосом саме на першому слові, досі тяжіють над Українською армією. Днями командира батальйону «Прикарпаття», який, усупереч наказу триматися до останнього, вивів своїх бійців із зони обстрілу під Іловайськом, чим зберіг не одне життя, засудили до двох місяців СІЗО. Віталія Комара затримали в Одесі, куди його викликала військова прокуратура Південного регіону України. Комбату інкримінують «відмову від несення обов’язків військової служби в бойовій обстановці» та «непокору» командуванню. Нагадаємо, що 26 серпня більш як 300 військовослужбовців відмовилися від несення військової служби під Іловайськом у бойовій обстановці й повернулися до місця постійної дислокації в Делятині Івано-Франківської області. По дорозі їх кілька разів перепиняли силовики, вимагаючи здати зброю, однак бійці наполягали, що автомати вони здадуть лише там, де отримали, — у Делятині. Після всього 28 серпня Генштаб ЗСУ прийняв рішення про «виведення 5-го батальйону територіальної оборони до місця відновлення боєздатності».
Сам комбат жодної миті не сумнівається у правильності прийнятого рішення. «Обстановка була така, що якби люди не були відведені з тих позицій, то дуже багато було б жертв, 200-х, 300-х. Проявити героїзм не в тому місці — це означало втратити людей. Із тiєї посадки, де ми ховалися, — там лишилися самі пеньки. Люди, які це все бачили потім, сказали, що якби ми не відійшли, то нас у тих бліндажах і поховали б», — розповів Віталій Комар в інтерв’ю каналу «112». За його словами, воювати «совковою зброєю» проти «Градів» та мінометів практично неможливо.
А от для прокуратури практична відсутність у батальйоні втрат і є головним аргументом звинувачення. Обережний у висновках і керівник центру «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук. «Якщо бійці без наказу залишили позиції — це однозначно злочин і за це треба нести покарання. Правда, можуть бути пом’якшуючі обставини — коли бійці доведуть, що в тих умовах вони справді не могли вирішувати своє бойове завдання. Але з цим повинна розібратися військова прокуратура. Поки що скажу одне: через відхід «Прикарпаття» інші батальйони зазнали великих втрат», — повідомив він у коментарі.
Цікаво, що перед повідомленням про арешт з’явилася інформація, що Віталія Комара, погрожуючи арештом, змушували підписати документ, згідно з яким він нібито отримав 14 БТРів і всі вони згоріли в зоні бойових дій. «Щоб ви розуміли, БТРів батальйон узагалі не бачив. Із техніки у них були лише шкільні автобуси. Судячи з того, що прес-служба військової прокуратури Південного регіону України вже повідомила про арешт комбата, — документи він таки не підписав», — зазначив на своїй сторінці у «Фейсбуці» правозахисник із Коломиї Юрій Палійчук.
Земляки ж здавати бойового командира на поталу не збираються. «Віталію Комару дали два місяці СІЗО, або заставу в розмірі 300 тис. грн. Для порівняння: одному з організаторів масових заворушень у Харкові, сепаратисту і члену координаційної ради руху «Юго-Восток» Юрію Апухтіну свого часу присудили заставу в розмірі 92 тис. гривень. За «народного губернатора Харківщини» застава була 365 тис. грн. Її вніс Царьов, і потім цей «губернатор» утік у Росію. Комбату Віталію Комару нічого не залишається, як iз його зарплатою просити ці гроші в людей, які й так останнє віддають на армію», — написав правозахисник. Він же повідомив, що коломийський міський голова Ігор Слюзар і депутати міськради готові взяти комбата Віталія Комара на поруки.
А тим часом військова прокуратура розпочала експертизу дій керівництва Міністерства оборони та Генерального штабу під час проведення операції біля Іловайська. Саме вона має дати відповідь на запитання: що ж там сталося і хто в цьому винен.
Надвірна неодмінно прийматиме Гуцульський фестиваль
Торік на ХХI Міжнародному гуцульському фестивалі, що проходив на Буковині, його організатори передали естафету цього авторитетного форуму делегації Надвірнянського району. І ще 18 червня ц. р. на виїзному засіданні Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщина, що відбулося в Надвірні, господарі і гості були твердо впевнені, що XXII Гуцульський фестиваль неодмінно відбудеться восени в Надвірні. Адже і місто, і район можуть показати автентику Гуцульщини, а громада до нього активно готувалася.
Але, зважаючи на останні події в Україні, коли гинуть наші військові, які відстоюють незалежність держави, депутати Надвірнянської міської ради на останній сесії ухвалили звернення до Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщина про те, щоб перенести дату проведення фестивалю. «Жителі Надвірнянщини вірять у стабілізацію ситуації в країні і  щиро бажають, щоб гуцули нашого краю і з-поза його меж з радістю прийняли фестиваль у їхньому рідному місті. Ми, депутати Надвірнянської міської ради, з вірою у перемогу народу і краще майбутнє нашої держави просимо зберегти за Надвірнянщиною право на проведення ХХII Гуцульського фестивалю у 2015 році, врахувавши об’єктивні обставини неможливості його проведення в нинішньому році», — зазначається зокрема в ухвалі ради, підписаній міським головою Надвірни Зіновієм Андрійовичем.
«Ні! — російській інформаційній інтервенції»
Під таким закликом на офіційному сайті Івано-Франківська з’явилося звернення до жителів міста відключити мовлення російських телеканалів: «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», Россия 24, НТВ-Мир, TVCI (ТВ Центр), Россия 1, НТВ, ТНТ, «Петербург 5», «Звезда», РЕН-ТВ; Life News; Russia Today. івано-Франківська міська рада та виконавчий комітет закликають жителів міста, директорів державних та комунальних установ, власників готелів, розважальних закладів відключити мовлення в своїх внутрішніх мережах (телевізійних, кабельних та/або супутникових) заборонених в установленому законом порядку російських телеканалів. Відповідно до рішень Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення й ухвал Окружного адміністративного суду Києва під заборону ретрансляції підпадають російські телеканали, в яких звучать заклики до насильницької зміни конституційного ладу в Україні, агресивних дій проти України та які поширюють інформацію, що порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь та гідність українців.
Дітям біженців — безплатне харчування
Безплатно у школах харчуються учні 1—4 класів та деякі учні пільгових категорій. Цього року всіх учнів, які прибули на навчання із АР Крим та південно-східних областей України, також годуватимуть безплатно. «Діти-біженці, які навчаються в Івано-франківських школах з 1 по 11 клас, матимуть безплатне одноразове гаряче харчування. Також діти-біженці дошкільного віку безплатно перебуватимуть у дитсадках», — сказала начальник управління освіти і науки Івано-Франківського міськвиконкому Наталія Микула. За її словами, списки пільговиків, можливо, розширяться за рахунок дітей, чиї батьки — учасники АТО. Але це рішення прийматимуть на рівні ОДА.
Верховинщина запускає «Довбушеву воду»
У Білоберізці Верховинського району на міні-заводі підприємця Миколи Дудидри відбувся пробний розлив питної води «Довбушева вода».
Відкрити міні-завод з розливу мінеральних вод — давня мрія М. Дудидри, яку підприємець нарешті зумів здійснити. Джерелом для «Довбушевої води» стане шахтний колодязь, що в урочищі «Чорна Поточіна». Дослідження, які провели фахівці Київського інституту гігієни та медичної екології ім. О. Марзєєва АМН України, засвідчили, що вода має добрий смак і рідкісний навіть для карпатського краю мінеральний склад. З виведенням лінії на повну потужність на міні-заводі створять 15 робочих місць. «Довбушеву воду» розливатимуть у пет-тару та у скляні пляшки. А також планують випускати не лише столову воду, а й зі смаками «Дюшес», «Груша», «Малина».