Київ

0
130

«18 травня ми всі — кримські татари»
З ініціативи МЗС стартувала соціальна кампанія «18 травня ми всі — кримські татари», що є продовженням кампанії «Крим — це Україна». Також у Києві відкрилися дві виставки-інсталяції: «Зинджир: ланки пам’яті» у музеї Івана Гончара, де представлені вцілілі під час переселення речі, предмети побуту з приватних колекцій, і виставка Hatira albomi («Альбом спогадів») у Музеї історії України, де на тлі дерев’яного вагона як символу трагічної долі кримськотатарського народу розміщені фотознімки із сімейних альбомів депортованих. Учора ввечері в Національній опері відбувся вечір-реквієм за участю представників влади, членів Меджлісу та громадськості, а на Майдані пройшов Всеукраїнський траурний мітинг.
Не лишилася осторонь і світова спільнота. У Берліні на Постдамській площі активісти провели поминальну акцію «Запали вогник у своєму серці», виклали зі свічок контур півострова, дату 1944, символ Тамгу і напис Crimea is Ukraine. Скорботний мітинг зібрав небайдужих і в Туреччині, на одній iз центральних площ Анкари, повідомив голова Меджлісу Рефат Чубаров. Також пам’ятні акції відбулися у Польщі, Румунії, Чехії та Росії.
Чи витримає Труханів півроку фестивалів?
У березні цього року мер Києва Віталій Кличко під час прибирання Труханового острова пообіцяв, що ця зелена зона перетвориться на одне з улюблених місць відпочинку киян. Схоже, ця заява знайшла продовження у перетворенні острова на місце для фестивалів. З 1 травня до кінця жовтня за ініціативи міської влади та громадської спілки «Труханів острів» тут триватиме «Фестиваль на Трухановому острові». Його мета — популяризувати звичаї та обряди українського народу. І ця популяризація полягає у масових культурних та спортивних заходах: заплановано велопробіги, концерт для ветеранів до 9 травня, до Дня міста відкриють мотузковий парк, дитяче казкове містечко, а для дорослих почнуть працювати майстерні митців, де вчитимуть гончарству, бойовому мистецтву тощо. І, звісно ж, не обійдеться без музики та концертів.
Саме останній пункт такого затяжного фестивалю тривожить екологів. Адже шум — перший ворог для птахів, що мешкають на острові. «Достатньо одного такого концерту, щоб птахи покинули свої гнізда у радіусі кілометра», — каже еколог Олександр Соколенко. І пояснює: якби острів отримав заповідний статус, а наразі він вважається лише зеленою зоною, його територія була б захищеною від подібних заходів. — Єдине обмеження, що стосується Труханового острова, — заборона щодо пошкодження гніздування, коли створюються шумові ефекти. Це порушення міжнародного зобов’язання України щодо збереження місць гніздування птахів та їхнього спокою. Якщо планують якісь концерти, салюти, то робити цього не можна. Просто прогулянки чи велопробіги — не будуть порушенням природоохоронного законодавства».
У розпорядженні КМДА розписано, хто з організаторів та департаментів міської влади відповідатиме за благоустрій, монтаж та демонтаж тимчасових модульних конструкцій, а от про убезпечення птахів від шуму саме не згадується. Тому екологи вкотре нагадують, що давно слід надати острову хоча б найпростіший, за їхніми визначеннями, статус — природно-ландшафтного парку. За словами Соколенка, так само у КМДА давно б мало з’явитися розпорядження щодо шумових обмежень на Трухановому острові та подібних природних об’єктах до того часу, коли завершиться період гніздування та виведення пташенят. Бо часто різні фестивалі чи концерти проводять на природі саме у цей період.