Богонатхненний проповідник

0
252

Українці православної парафії святого апостола Андрія Первозваного ПЦУ в м. Блумінгдейл (Іллінойс, США) відзначили храмове свято 

13 грудня (30 листопада за ст. ст.) — день святого Андрія Первозванного (17—62 (або 77) рр.), першого апостола Христового згідно з Євангеліями від Матфея, Марка, Луки та Діяннями Апостолів.

Разом із братом Симоном (згодом — Першоверховний апостол Петро) Андрій заробляв на життя риболовлею в рідній Галілеї. Був учнем Іоанна Предтечі, бачив хрещення Спасителя, однак спочатку не збирався залишати домівку. Коли ж Христос Сам закликав Андрія та Симона стати «ловцями людей», брати відчули довіру до себе, зголосились і були найвідданішими учнями. Вони пройшли з Учителем увесь Його земний шлях, були свідками Воскресіння й Вознесіння.

Відомості про долю Андрія після сходження Святого Духа суперечливі, адже проповідувати йому довелося в дуже віддалених, нерідко диких місцевостях Близького Сходу та Східної Європи. Там він цілком виправдав значення свого імені — «мужній», адже гідно зносив усі образи, вигнання й побиття, котрих завдавали язичники, тлумачив Слово Боже різними мовами, навчав любові до ближніх на власному прикладі. Весь цей час за його молитвами здійснювалися численні чудеса. Ті, хто слухав Андрія, тисячами наверталися до віри. Тривалі мандри угодника завершились у місті Патри Ахейські (нині — Патра, Греція). За наказом володаря-язичника Егеата вартові розп’яли апостола на хресті, проте не прибили, а прив’язали, щоб посилити муки. Ще два дні засуджений не припиняв проповідувати. Натовп пройнявся співчуттям і вимагав припинити страту. Наляканий Егеат погодився, однак сам Андрій помолився, щоб Господь удостоїв його хресної смерті. Так і сталося.

За одним із переказів, який увійшов до «Повісті минулих літ», Андрій Первозванний побував на горах, де через кілька століть звели Київ, і провістив, що тут постане велике місто з багатьма християнськими святинями. На Русі на честь святого зводили численні церкви й монастирі. В Києво-Печерській лаврі зберігалася часточка його мощей.

У народі склалася традиція творити на Андрія якомога більше добрих справ, натомість від суто хатньої роботи намагались утримуватись. Господарі прислухалися до води в колодязях і на річках під льодом: якщо вона тиха, то зима буде спокійною, якщо шумить, то з бурями. Холодний і ясний день віщував хороший урожай наступного року.

Молитов святого просять передусім про зміцнення в християнській вірі, про єднання народу, родини, про допомогу в морських подорожах і під час вивчення чи викладання іноземних мов.

Про це йшлося  у проповіді настоятеля катедри святого апостола Андрія Первозваного в м. Блумінгдейл митрофорного протоієрея Віктора Полярного, секретаря вікаріату Православної Церкви України в США, Канаді, Австралії та Японії.

У неділю, 11 грудня, громада православної парафії святого апостола Андрія Первозваного ПЦУ в м. Блумінгдейл відзначила храмове свято.

З митрофорним протоієреєм  Віктором Полярним співслужили  ієрей Михайло Лещишин (парафія св. Андрія), протоієрей Ярослав Марикот (настоятель парафії св. Андрія), протоієрей Микола Липко (настоятель парафії св. Софії), протоієрей Анатолій Басараб (настоятель парафії св. Покрови) і протоієрей Микола Соловей (настоятель парафії св. Покрови м. Городище, Черкаська область).  Співав церковний хор катедри св. Андрія під орудою Тараса Руденка.

Після Божественної Літургії о. Віктор Полярний звершив подячний молебень до Пресвятої Богородиці.

Після Богослужіння парафіяни, прихожани та гості перейшли до парафіяльного культурного центру на святковий бенкет і мистецьку програму.

Бенкет розпочався молитвою у виконанні хору катедри св. Андрія.

З привітаннями виступили Генеральний консул України у Чикаго Сергій Коледов, настоятелі та представники інших церков, фінансових та громадських організацій Чикаго та околиць.

У виступі секретар вікаріату Православної Церкви України в США, Канаді, Австралії та Японії о. Віктор Полярний привітав присутніх з храмовим святом. Він подякував сестрицям за працю на кухні, храмі, братчикам, які тримають парафію в найкращому стані, спасибі й хористам, які своїми голосами збагачують Богослужіння. Митрофорний протоієрей Віктор Полярний подякував управлінню і вчителям  Школи українознавства при катедрі, які виховують дітей  в українськім дусі. Віктор Полярний подякував членам парафіяльного уряду на чолі з Іваном Яреськом за його довголітню відданість ПЦУ, сердечне спасибі всім тим, хто надіслали привітання і пожертви.

У програмі взяли участь Анастасія Чорній, учні Школи українознавства (директор Тетяна Чорній) Віктор, Анастасія та Богуслав Луценко; Евеліна Чорній; танцювальний колектив «Гайдамаки» (хореографи Таїса та Валентина Ампульські); Уляна Базів та Віталій Доскочинський.

Присутніх також привітав зі святом голова парафії Іван Яресько та розповів про діяльність парафії,  про численні проекти, які були завершені протягом року.

Іван Яресько зазначив, що наш проект іконописання у храмі унікальний.  Проект зображає українських святих, гетьманів і князів.  Наш храм однозначно є традиційно українським. Висловив Іван Яресько сердечну подяку всім жертводавцям громади св. Андрія – парафіянам та прихожанам парафії.   Особлива подяка Кредитівці «Самопоміч» та Фундації «Спадщина» за фінансову підтримку протягом багатьох років.  Щиро подяка за невтомлену підтримку членам  сестрицтва св. княгині Ольги, братству св. Андрія, погребного комітету, хору св. Андрія, комітету винаймання зал, організації «Християнська молодь парафії св. Андрія»;  парафіянам Тарасу та Оксані Римарук (власники ресторану «Вареничок»), які забезпечили обід.

Від імені сестрицтва св. Софії при парафії св. Андрія виступила Марія Слобідська.

Вона розповіла про солідарність жінок, які об’єднані спільним досвідом або інтересами, котрі надають силу та надихання одна одній до співпраці на благо своєї громади на різних рівнях.  Протягом багатьох років сестрицтво св. Софії фінансово підтримувало багато проектів.  Попереднім головам сестрицтва Марії Яресько, Ніні Ґлавтчев, Надії Тищенко, довголітнім сестрицям Валентині Полярній, Олександрі Братків, Неллі Гавриленко, Анні Шемків і Люсі Покотило, а також Анні Возняк (приїжджає з Індіани на допомогу нашим сестрицям) та молодому поколінню жінок-сестриць належеться  шана і подяка.

Марія Слобідська від імені сестрицтва, передала фінансовий внесок на численні потреби парафії.

Із молитвою та заключним словом виступив ієрей Михайло Лещишин,.  висловивши подяку всім за участь, підтримку парафіяльної громади та успішне відзначення храмового свята св. Андрія.

Марія Коркач-Грошко
м. Блумінгдейл, Іллінойс, США