ВЕРБОВА ГІЛОЧКА – СИМВОЛ ТРІУМФУ

0
620

Минулої неділі, 8 квітня, християни східного обряду святкували Вхід Господній в Єрусалим або Вербну неділю. Надто урочисто й людно було того дня  в катедрі святого Андрія Первозванного Української Православної Церкви Київського Патріархату у Блумінгдейлі. З напрочуд змістовної й мудрої проповіді секретаря Вікаріату УПЦ КП в США та Канаді, настоятеля катедрального храму святого Андрія Первозванного митрофорного протоієрея о. Віктора Полярного у той день ми вкотре намагались збагнути християнську науку.
«…І коли Він увійшов у Єрусалим, заметушилося місто, запитуючи: “Хто це такий?”. Народ же казав: “Це пророк, Ісус із Назарета в Галілеї”, – пише про цю подію євангеліст Матвій. Справді, такого тріумфального входу Єрусалим уже давно не бачив. Люди стелили йому під ноги пальмові гілки, свій одяг й вигукували: “Осанна!”.
Пальмова гілка стала символом Христового тріумфу, а потім – символом воскресіння. Адже після приїзду в Єрусалим Христова слава тривала недовго. Вже незабаром на нього чекала зрада Юди, суд Понтія Пилата, Хресна дорога, фізичні муки і розп’яття…»
Наша вербова гілочка, яка першою розпускається навесні, увібрала в себе всю символічність біблійних подій. З освяченою лозою в українців пов’язано чимало звичаїв і традицій. Їй приписували чудодійну силу й ніколи не викидали. Її ставили в хаті за образи або садили на городі. Освяченою вербою благословляли худобу, коли вперше у році виганяли її на пасовище. Із посвяченою вербою господар обходив своє обійстя, щоб до нього не могла наблизитися нечиста сила. 
…Виходячи з церкви святого Андрія, люди жартома били одне одного вербою, примовляючи: «Не я б’ю, верба б’є, за тиждень – Великдень, недалечко – червоне яєчко».
Оксана КУШІЦЬКА-МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»,
Блумінгдейл