«Втрачений рік» – розкрита сімейна таємниця Голодомору

0
120

«Втрачений рік», мабуть, одна з перших книжок про Голодомор, написана англійською мовою для дітей середньо-шкільного віку (10-14 років), автор  – Katherine Marsh (Катя).  Презентація книжки  відбулась   25 січня 2023 року в книгарні Anderson’s Bookshop, в передмісті Чикаґо .

Тему книжки надихнула власна  історія родини авторки, а саме виживання та страждання під час Голодомору-геноциду – штучного голоду в 1932-19332 роках, під час якого загинули  мільйони невинних чоловіків, жінок і дітей, заподіяного Україні та прикритий сталінським тоталітарним режимом, і досі запереченим Російською Федерацією.

Бабуся Каті емігрувала до Сполучених Штатів Америки у 1928 році, залишивши на Хмельниччині двоє сестер і брата. Про звірства, заподіяні українцям під час Голодомору-геноциду, у Сполучених Штатах родини дізналася з листів, написаних членами свояками в Україні та від сусідів, які отримували подібну інформацію. Однак саме в 1933 році двоюрідний брат матері Каті зміг привезти доньку до США, і тоді стала відома вся історія.

Катя розповіла, що після того, як дізналася про історію своєї родини під час Голодомору, вона відчула, що важливо поділитися цією історією, оскільки вона усвідомила, як мало американців знають цю історію. Вона написала «Втрачений рік», щоб змінити це. Авторка також зазначила, що хотіла розповісти цю історію, тому що Голодомор є потужним прикладом дезінформації та того, як вона формує наше розуміння історії.

Навчання американської молоді правдивої історії настільки важливе для Каті, що раніше, у день представлення книжки, вона викладала історію Голодомору 600 дітям середньої школи в цьому районі. Вона робила це також на східному побережжі США (1400 студентів) перед подібними заходами там.

Під час написання цієї книжки Катя провела значну кількість досліджень. Вона звернула увагу на дезінформацію, написану журналістом New York Times Волтером Дюранті, який писав, що відвідав Москву та повторював радянську брехню про те, що голоду не було. Катя також відзначила кількох інших журналістів, зокрема, Ґерета Джонса, який дійсно відвідав Україну і дуже докладно написав про голод, свідком якого він особисто був.

Катя зазначила, що вона — журналістка та письменниця, яка любить писати містичні романи. «Втрачений рік» — це історичний фантастичний роман, написаний як таємниця, що спонукає молодого Метью розгадати правду про таємницю, яку його бабуся приховувала від родини. Коли він знаходить стару чорно-білу фотографію в речах своєї бабусі, це викликає його цікавість. Небажання його бабусі навіть говорити про фотографію спонукає Метью розпочинати його місію відкриття.

Книжка поєднює читачів із життям родини Каті під час Голодомору, а особливо нащадки тих, які пережили Голодомор, можуть побачити в книжці про те, що розповідали наші родини про свої пережиття.   Мільйони нащадків Голодомору в усьому світі можуть легко зрозуміти те, що вони прочитають у «Втраченому році».

Катя написала цю книжку у 2021 році, перед нинішнім вторгненням Росії в Україну. Вона стала ще більш переконливою через подібність геноциду, який Росія вчинила проти України під час Голодомору, та геноциду, який вона здійснює сьогодні.  Автор також розповіла про деякі діяння, які можуть здатися дивними випадковому спостерігачеві, але тепер відомо, що вони є частиною травматичних наслідків для людей, які пережили Голодомор-геноцид і для їхніх нащадків.

«Втрачений рік» чудово проілюстрований Марією Скляровою (https://www.mariaskliarova.com), молодою українською художницею з Харкова, а обкладинка книги була розроблена для зображення “Від Печерської Лаври в Києві до Брукліна” (де її бабуся спочатку оселилася в США).

Книгарня Anderson’s Bookshop – це сімейний бізнес, який бере початок у 1875 році в Непервіллі, Іллінойс.  Андерсон співпрацює з тисячами шкіл, щоб уможливити доступ книжок в руки юних читачів.   Вони планують зробити це з «Втраченим роком», щоб діти зрозуміли, що таке Голодомор.

Випуск книжки «Втрачений рік» підтримують Український конґресовий комітет Америки – Відділ Іллінойс, Мережа нащадків Голодомору та Фундація Голодомору в Україні – США, представники яких були присутні на презентації книжки.

Оля Сорока,
голова Мережі нащадків Голодомору

Досьє: Кетрин Марш — авторка «Нічного туриста», лауреата премії Едгара, «Сутінковий в’язень, «Джепп, Хто кинув виклик зіркам», «Двері біля сходів». Кетрин виросла в Нью-Йорку, а зараз живе у Вашинґтоні, округ Колумбія, з чоловіком і двома дітьми. «Втрачений рік» доступний у книгарні Anderson’s Bookshop (і онлайн https://www.andersonsbookshop.com ) у Даунерс-Гроув і Нейпервіллі, Іллінойс та Амазон.