Українські безглютенові продукти на полицях американських маркетів

0
191

Зазвичай український бізнес вважають суперадаптивним — хоч би якими були нові умови, він зміниться і пристосується. Що ж, не всі такі, є підприємці, які йдуть до своєї мети попри все, навіть якщо нинішній форс-мажор — це війна. Ми поговорили із двома дуже різними українськими виробниками, яких об’єднує лише одне: незважаючи на війну, вони не відмовилися від планів вивести свою продукцію на зовнішні ринки і за допомогою сервісу МЗС із просування експорту NAZOVNI успішно впоралися з цим. О, так, впертість — це теж типова українська риса.

Є сміливці, які готові боротися за свою нішу на світовому ринку. Підприємство «Будьмо здорові» (Львівська область), яке виготовляє дієтичні продукти без лактози та глютену під торговою маркою Smakuli, освоює ринок США. Виробник уже має перший контракт у Штатах і веде переговори із глобальними торговельними мережами.

Розмовляємо з директоркою підприємства Русланою Римарською.

— У цей непростий для країни час ви вирішили рухатися проти течії — просуваєте український продукт у США. Як і коли ви зрозуміли, що ваша продукція гідна світового та, зокрема, американського ринку?

— Наше підприємство засноване 2009 року. Спочатку займалися випіканням хліба. Потім у 2016-му в сім’ї виникла потреба у безглютеновій дієті. На полицях магазинів був дуже маленький вибір імпортних безглютенових продуктів. З’явилася ідея виробляти продукти без глютену на нашому підприємстві. Основний акцент зробили на печивах та інших солодощах.

— Ви одразу планували експортувати вашу продукцію?

— Так. Ми планували відразу просувати продукцію на експорт. У нас багато хто навіть і не знає, що їхній дитині необхідна безглютенова дієта. Натомість за кордоном цей ринок є досить потужним. Але потрапити на полиці великих магазинів досить складно. Умови жорсткі, і це дорого. Окрім того, треба було показати, що твій продукт добре продається в Україні. Перші контракти в Україні уклали із мережами Антошка, Мегамаркет, Новус, далі вийшли на полиці гіпермаркетів Ашан та Сільпо.

— Коли впритул зайнялися виходом на експорт?

— Ще 2018-го. Спочатку були торгові місії за сприяння Export promotion office, що був створений Міністерством економіки. Співробітники офісу знаходили в країні — потенційному імпортері — консультанта, який уже виводив на покупців. Це дуже потрібна бізнесу структура, і було б чудово, якби , якби офіси з просування експорту були у кожній країні, котра є у стратегії експорту країни. Так колись зробила Польща. Згодом ми почали працювати також із платформою Nazovni міністерства закордонних справ.

— У яку країну була перша місія?

— В Австрію. Там добре розвинена безглютенова культура та хороша купівельна спроможність населення. Потім були Велика Британія, Німеччина, ОАЕ. У 2019 році ми виграли грант від японської організації зовнішньої торгівлі Jetro. Jetro профінансувала виставку в Японії.

— Чим допомогли торгові місії?

— Ми зрозуміли вимоги європейського покупця і вимоги до якості й безпеки продуктів харчування. Привели підприємство у відповідність до їхніх вимог. Спочатку ми отримали сертифікат, що дозволяє продавати наші продукти в ОАЕ. Потім поїхали на виставку до Канади і там зрозуміли, що сертифікат ISO для Північної Америки є занадто низьким стандартом якості. Стало зрозуміло, що контроль якості потрібно підвищувати. І ще одна проблема: як збільшити термін придатності продукту за такої далекої доставки без використання консервантів, стабілізаторів та іншої хімії. Вирішили заповнювати герметичну упаковку вуглекислим газом. Це безпечний природний консервант. Ми привели свою продукцію у відповідність до стандартів безпеки GFSI, і вже після цього почали активно просувати свою продукцію на ринок США. Перший контракт ми отримали завдяки розміщенню свого профайлу на платформі Nazovni та співпраці з Генеральним консульством України у м.Чикаго під час попередньої торговій місії до США на початку 2023 року, котра відбулась за підтримки програми «Конкурентоспроможна економіка України» USAID. Ці спільні зусилля продовжуються, бо американські покупці прийняли нас, і тепер час розширюватись у інші штати.

***

Як бачимо, підкорення зовнішніх ринків — не легка прогулянка, процес займає роки підготовки, сертифікації та пошуку партнерів. Але воно того варте, адже експорт суттєво розширює попит на продукцію, який тут, в Україні, поки що залишається доволі стриманим. А це вже можливість не лише зберегти виробництво та робочі місця, а й нарощувати їх, попри дуже складні нинішні умови.

Нагадаємо, що держава готова допомагати підприємцям у пошуку партнерів за кордоном. У пригоді можуть стати послуги Офісу з розвитку підприємництва та експорту і створена МЗС міжнародна платформа NAZOVNI, яка допомагає не лише якнайшвидше відкрити для себе нові ринки, а й скласти план дій, необхідних для виходу на них.

Віктор Конев