СВОЇМ ПРЕОБРАЖЕННЯМ СПАСИТЕЛЬ ПОКАЗАВ, ЯКИМИ СТАНУТЬ ЛЮДИ В МАЙБУТНЬОМУ ЖИТТІ

0
583

19 серпня у храмі святої Софії Української Православної Церкви Київського Патріархату (цьогоріч парафія відзначає 60-ліття заснування) відзначалось свято Преображення Господнього. Це одне із 12 найбільших християнських свят. У народі його ще називають Яблучний Спас.
У церкві святкову літургію відслужив отець Михайло Лещишин. З його проповіді віруючі довідались, що Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа звеличує вікопомну подію: явлення Божественої сутності Спасителя трьом апостолам на горі Фавор.
Ісус Христос у бесідах зі Своїми учнями не раз казав їм, що належить Йому йти до Єрусалима, там багато постраждати від юдейських священиків та книжників, бути вбитому і у третій день воскреснути. Апостоли, хоча й вірили, що Ісус є сподіваний Месія, проте глибоко тужили при думці про Його майбутні муки. Щоби зміцнити їхню віру і відвернути від земних помислів (вони ж бо мали надію, що Ісус визволить Юдею від римлян і відновить царство Ізраїльське), Господь явив трьом із них Славу Свою. Бувши в Галілеї, зійшов на гору Фавор, узявши з собою апостолів Петра, Якова та Іоанна і, віддалившися трохи від них, почав молитись. І коли молився, одіж Його стала білою, мов сніг, і осяйною, мов світло. І два мужі розмовляли з Ним, а були то Моїсей та Ілія. Говорили про те, що чекає на Нього в Єрусалимі, і що належить Йому здійснити. Апостолів же оповив сон, але прокинувшись, побачили Славу Його і двох мужів, що стояли з Ним. І коли ті відійшли від Нього, сказав Петро Ісусові: «Учителю! Добре нам тут бути. Зробімо три намети — один Тобі, один Моїсеєві і один Ілії» (так говорив, бо не знав, що казати). Раптом світла хмара осяяла їх, і почули з хмари голос Бога Отця: «Це є Син Мій улюблений, у Котрому Моє благовоління, Його слухайте!» Учні, налякані, впали долілиць. Ісус же підійшов до них, торкнувся кожного і мовив: «Устаньте і не бійтеся». Встали вони і побачили Ісуса Христа у звичайному вигляді. Коли ж усі сходили з гори, звелів Ісус нікому не розповідати про те, що бачили, допоки Він не воскресне. Так промовляють Святі Євангелія. А Українська Православна Церква Київського Патріархату навчає, що Своїм Преображенням Спаситель показав, якими стануть люди в майбутньому житті, у Царстві Небесному, і як перетвориться тоді весь наш земний світ. А святковий тропар співає: «Преобразився Ти на горі, Христе Боже, показавши учням Твоїм славу Твою, скільки могли її уздріти. Нехай же засяє нам грішним світло Твоє вічне, за молитвами Богородиці. Світлодавче, слава Тобі!»
У народі празник Преображення Господнього звуть іще Другим (яблучним) Спасом. У храмах Божих цього дня святять садовину (насамперед яблука та груші), мед. Обряд освячення дарів і здійснив отець Михайло Лещишин. При цьому він наголошував, що головне не те, що ми поклали до кошиків, а те, що ми заклали у свої душі. І закликав усіх віруючих бути милосердними до ближніх своїх, змінюватись духовно, прощаючи усі образи і побажав Божого Благословення.
Андрій СКИБА,
голова управи парафії св. Софії УПЦ КП,
Чикаго