СВІЙ ДО СВОГО ПО СВОЄ, АБО ПРАКТИЧНА СОБОРНІСТЬ УКРАЇНЦІВ ЧИКАГО

0
765

Протягом двох днів – 18-19 серпня – парафія Йосифа Обручника Української Греко-Католицької Церкви, що в Чикаго на 5000 N.Cumberland, влаштувала традиційні, уже п’яті, фестини – Юктоберфест. Журналісти «Українського Слова» (https://ukrslovo.net/) та творча група  телеканалу UA9TV (http://www.youtube.com/user/UA9TV) завітали на це свято, щоб розповісти про найцікавіші моменти Юктоберфесту-2012, поспілкуватись з його  гостями та учасниками. А народу було чимало – десь зо п’ять тисяч осіб! До речі, парафія Йосифа Обручника цього року відсвяткувала своє 55-річчя, а її настоятель отець Микола Бурядник – 10-річчя з часу висвячення.
Під час Юктоберфесту-2012 можна було мандрувати у пошуках розваг і нових вражень. Дивитися й слухати концерти професійних та аматорських колективів, окремих виконавців, танцювальних колективів не тільки з Чикаго та передмість, а й з інших штатів, ба навіть з України, Канади.
Шанувальники української пісні та прихильники відомого вокально-інструментального ансамблю «Ватра» мали чудову нагоду послухати концерт заслуженого артиста України Ігоря Богдана, який упродовж останніх 20 років проживає в Канаді. Співак не сподівався на такий аншлаг та надзвичайно теплий прийом чиказького глядача, хоча в Чикаго приїжджає втретє. Ігор Богдан дарував присутнім відомі хіти 1980-х композитора Ігоря Білозіра і нові пісні, які були написані для Ігоря Богдана українськими авторами під час його еміграції. З теплого прийому глядачів було видно, що українці Чикаго та передмість скучили за змістовними пісенними текстами і вишуканими мелодіями. Навіть молодше покоління фестивалю завзято підтанцьовувало під композиції Ігоря Богдана.
А ще на Юктоберфест-2012 прилетів  гість з Львова – автор-виконавець, рок-музикант та композитор, заслужений артист України Тарас Чубай. Він є сином поета Григорія Чубая. Своєю творчістю Тарас популяризує яскраву поезію батька, а також сучасних українських авторів.
На Юктоберфесті-2012 також виступали: рок-гурт «Ефіра»,  школа танцю «Вишиванка» при парафії св. Йосафата Обручника УГКЦ (Чикаго),  учасники Школи бойового гопака,  український танцювальний ансамбль «Дніпро» (штат Вісконсин),  ансамбль танцю «Водограй» з парафії св. Андрія Первозванного УПЦ КП (Блумінгдейл) та інші. Забавляв усіх гурт «Рандеву».
Гості Юктоберфесту-2012 роздивлялися й прицінювалися до вишиванок і виробів з дерева та металу, лози й кераміки, фотографувалися на фоні рукотворних українських ландшафтів, які нагадували далеку й милу серцю Україну. Навчалися у майстрів готувати страви, заварювати чаї, ліпити глечики й куманці.
Українці Чикаго та передмість знають: лише тут, на Юктоберфест-2012, раз на рік можна придбати унікальну самобутню річ і для домашньої колекції, і для подарунка. Нині, окрім традиційних уже вишивки (на кожен смак та гаманець), різьблення по дереву, соломоплетіння, ляльок-мотанок, кераміка: глибокі й плескаті миски, настінні тарілки, макітри, глечики, дзбанки, чашки, блюдця, пляшки і чарки-«наперстки», підсвічники та вази… Посуд придатний не тільки для прикраси, він — вогнетривкий, тому в ньому можна готувати їжу, яка буде кориснішою, поживнішою, аніж та, що варимо тушкуємо в каструлях. Гості охоче  купувати глечики, миски, в яких на свята подаватимуть борщ, голубці, картоплю з грибами, вареники…
Було все, як на справжньому вкраїнському ярмарку: галас, гармидер, регіт, музика та спів… Ішов торг.  Ходовим товаром були плетені з лози великі та малі кошики. У них можна святити паску, мак, яблука та груші — зараз саме Спаса; ходити у крамницю…
А далі ген-ген далеко жива вулиця усякого краму. Як там у мудрій приказці — що не край, то звичай. Знайомитися з традицією вишивки, ткацтва, оздоби одягу, припасування запасок до спідниць, крайок до штанів у різних регіонах можна було просто спілкуючись із відвідувачами, гостями Юктоберфесту-2012.  Була нагода й пізнати історію, оглянувши обладунки вояків УПА. А ще  організатори фестин подбали про ігри, конкурси, лотерею та багато інших цікавих заходів
А яке свято в українській громаді без кредитівки «Самопоміч»! Ми одразу натрапили  на її працівників, зокрема, на Богдана Ватраля – президента/виконавчого директора Українсько-Американської  федеральної кредитної спілки «Самопоміч», яка є дієвою фінансовою підпорою життя української громади Чикаго і передмість. Він з колегами прийшов, щоб підтримати фестини, відпочити в колі друзів, погомоніти про життя-буття.
Окремо хочемо згадати про смачну українську кухню Юктоберфесті-2012.
Вареники-хваленики, усі хвалять, та не усі варять, каже народне прислів’я.  Особливої слави Юктоберфесті-2012 зажили вареники з сиром у сметані, вареники з вишнями. Хрусткі золотаві шкварочки — пристрасть кожного українця! Подавались головним чином до дерунів та різноманітних каш або просто з хлібом.
Не можна було оминути голубці. До речі, голубці названі на честь голубів — птахів, що символізують творчу силу вогню. А й справді — такі вдалі, рум’яні та м’якенькі, що так самі до рота і залітають. Без голубців важко було уявити святковий стіл фестивалю. Найбільше смакували вони зі сметаною та житнім хлібом.
А тертухи  – пальчики оближеш! Простіше кажучи — картопляні млинці, власне, від способу приготування яких (тертої, а в деяких регіонах України кажуть — дертої, картоплі) й походить назва деруни. Вони зі сметаною були до вподоби усім, особливо з цибулькою та золотавими шкварочками. Пасувала до дерунів й сметана.
Смакувала також тушкована капуста, просилися до рота апетитні шашлики, аромат рум’яних чебуреків лоскотав ніздрі, текла слина від смаженої кукурудзи й багато інших традиційних українських наїдків і напоїв, представлених на  Юктоберфесті -2012.
Всі кошти, виручені під час Юктоберфесту-2012,  підуть на ремонт та оновлення церкви Йосифа Обручника, яка є однією із найдивовижніших релігійних будівель світу. Храм має 12 куполів меншого розміру і один – 13-й – великий, які символізують Ісуса Христа та 12 апостолів.
Будемо з нетерпінням чекати Юктоберфесту-2013. Бо ще де можна побачити разом тисячі українців Чикаго та передмість! Така собі практична соборність  на американський штиб.
Оксана КУШІЦЬКА-МОМЧИЛОВА,
газета «Українське Слово»,
телеканал UA9TV
Фото прес-служби кредитівки «Самопоміч»