СИНІЙ ДЕНЬ КАЛЕНДАРЯ

0
487

Аутизм – розлад, що виникає як наслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вираженим і всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування. Зазвичай батьки помічають ознаки аутизму протягом перших двох років життя дитини. Аутизм проявляється, перш за все, як затримка мовного або розумового розвитку дитини, як небажання дитини контактувати з оточуючими. Незважаючи на те, що при ранньому втручанні дитині можна допомогти в отриманні навичок самодопомоги і спілкування, поки невідомі методи, здатні повністю вилікувати від аутизму.
За останніх десять років число захворювань аутизмом збільшилося майже в триста разів. Про драматичне збільшення кількості осіб з аутизмом повідомляють англійські автори і дослідники з різних країн. При цьому не можна не відзначити, що цьому, у значній мірі, сприяє поліпшення діагностики й обліку захворювання. З іншого боку, деякі автори думають, що реальна кількість хворих ще вища офіційних даних. Точних зведень про причини росту захворюваності аутизмом немає. Висловлюється припущення, що це може бути пов’язано з важкими стресами і погіршенням екологічних умов. А якщо це так, то доводиться розраховувати на подальший ріст захворюваності.
Продовжується інтенсивне вивчення причин, що впливають на виникнення аутизму. Серед можливих причин вказується порушення обміну солей важких металів (мідь, золото, свинець і ін.), що знаходяться в навколишньому середовищі й містяться в деяких лікувальних засобах. Їхня участь у виникненні аутизму обумовлено недостатністю в організмі хворого специфічного гормону. Інші дослідники повідомляють про порушення імунної системи, недостатність гормону за назвою “секретин”.
Недавно був знайдений ген аутизму. Саме останнім часом виникнення аутизму пов’язують з надмірно швидким ростом головного мозку і зміною структури окремих його ділянок.
Ряд дослідників схильні вважати, що аутизм обумовлено не одною причиною, а різними сполученнями перерахованих і ще не відомих причин. Вивчення можливих причин захворювання продовжується.
До факторів ризику виникнення аутизму відносять несприятливі умови під час вагітності, вірусні інфекції, зокрема, краснуха, запальні захворювання головного мозку при вагітності.
Лікування аутизму завдає великих труднощів. Однак за останні 10 років його результати значно покращилися. Зовсім природньо, що тільки комплекс медичних і соціальних заходів може дати позитивний результат.
Ще зовсім недавно лікування хворих аутизмом проводили тільки психологи і токсикологи. В даний час число фахівців збільшилося й обговорюється доцільність створення нової наукової і практичної області медицини.
Важко перелічити все різноманіття лікувальних заходів. До них відноситься дієта, що обмежує вживання продуктів, що містять багато глютеїну і казеїну, солі важких металів.
Широко використовуються різні методи звільнення організму від надлишку солей важких металів (наприклад, харчові добавки). Слід зазначити широке використання харчових добавок різного механізму впливу.
Маються нечисленні дані про успішне використання секретину. Показані спеціально розроблені методи фізичних навантажень.
Майбутнє в лікуванні аутизму належить генній інженерії, тобто усуненню гена аутизму.
Звичайно, результати лікування тим ефективніші, чим воно раніше розпочато.
Не можна не згадати всю зростаючу кількість спеціалізованих відділень, програм і широкої науково-просвітньої програми для хворих і навколишніх осіб. Для всього цього виділяються величезні гроші. Безумовно, усе це є підставою для  оптимізму.
А от ситуація з аутизмом у нашій країні виглядає по-іншому.
Аутизм в Україні зустрічається не так часто, як інші психічні порушення, однак статистика вражає: по оцінках  українських вчених, на 10 000 дітей діагностується від 4 до 26 аутистів. Причому, за останні 10 років приріст захворюваності збільшився на 273%. У Києві тільки офіційно таких дітей – близько 300.
А тепер – найголовніше. Причини захворювання невідомі. Більш того, не можна однозначно назвати аутизм спадковим захворюванням, як це часто буває, наприклад, із шизофренією. Лише в деяких випадках хвороба вважається вродженою, частіше вона здобувається при визначених обставинах. А саме: після важких стресів, пережитих у віці до 1,5 року, і після планової вакцинації в тому ж віці. І якщо від стресів дитину можна захистити, то на щеплення погоджується практично будь-яка мати. Таким чином, чисто теоретично, особою з аутизмом може стати кожна дитина.
До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати осіб з аутизмом до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то хвороба не тільки перестане прогресувати, але навіть може відступити. При інтенсивних заняттях, 2% дітей можуть згодом відвідувати звичайну школу, інші – хоч і частково, але адаптуватися в суспільстві. Але в Україні немає жодного державного закладу по лікуванню осіб з аутизмом, жодної методики їхнього навчання й адаптації. Для порівняння: в Америці на навчання однієї особи з аутизмом витрачається $42,5 тис. у рік, а Росії, діє один державний центр на кожні 5 мільйонів населення.
В Україні ж навчати й адаптувати дітей з аутизмом поки беруться тільки самі батьки. На сьогоднішній день у країні існує кілька приватних центрів, що займаються їх проблемами. Це київські «Школа-Життя», «Школи-Сходинки» і розвиваючий центр «Сонячне коло» (ще один центр відкривається в Тернополі, причому на гроші бельгійських спонсорів). Усі реально діючі центри створені винятково на засоби батьків хворих дітей.
***
2 квітня – День розповсюдження інформації про аутизм  (World Autism Awareness Day). На останній сесії Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла нову резолюцію щодо питань аутизму, продемонструвавши прихильність наданню допомоги сім’ям, яких торкається аутизм. «Сучасні дослідження показують, що раннє втручання може допомагати людям з ознаками аутизму домагатися значного вдосконалення своїх здібностей. Настав час попрацювати над тим, щоб зробити суспільство більш інклюзивним, виявити таланти людей, яких торкнувся аутизм, і забезпечити можливості, що дозволяють їм реалізувати свій потенціал», – зазначив у своєму посланні з нагоди Дня поширення інформації про аутизм Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.
У День розповсюдження інформації про аутизм   в центрі Чикаго, в Міленіум Парку, зібралося більше 150 чоловік, аби підтримати хворих на аутизм. Символом цього дня був синій колір. Всі будівлі в Чикаго мали синє підсвічування, люди були одягнені в синій одяг, навіть погода для цього дня було безхмарною, а знаменита скульптура “Квасолина”, біля якої зібралися учасники акції на підтримку хворих на аутизм, відображала волошкове небо!
 До речі, майже 3000 будівель по всьому світу взяли участь у День розповсюдження інформації про аутизм 2 квітня засяяли васильковим кольором.
Наташа ЖЕЛЕЗКІНА,
Чикаго

www.ukrslovo.net
Facebook: Natasha J Photography