ТЮЛЬПАНИ ПЕРЕТВОРИЛИ ЧИКАГО НА МІНІ-ГОЛЛАНДІЮ

0
844

Щовесни Чикаго потопає в морі тюльпанів. Кількасот тисяч цибулин висаджують по місту, ними засаджені всі чиказькі квітники.
У природі налічується до 140 видів тюльпанів. Батьківщина більшості з них – Середня Азія, її посушливі та гірські райони: степи, піщані і кам’янисті пустелі. Дикорослі тюльпани зустрічаються в природі в Східній Європі і Казахстані (південні регіони). Значна кількість видів росте на території Ірану, Туреччини, на півночі Індії.
 Незважаючи на те, що батьківщиною тюльпана є Азія, сам тюльпан вважається символом Голландії. Не дивно, що багато хто з нас вважає, що вперше тюльпани вивели і виростили в Голландії. До Європи тюльпан потрапив в 1554 році, і з самого початку в Аугсбург, куди перші цибулини тюльпана надіслав німецький посол при турецькому дворі Бусбек.
 У XVI столітті цибулини тюльпанів вперше з’явилися і на базарах Константинополя. Назва походить від перського слова toliban «тюрбан», і дана ця назва квітці за схожість його бутонів зі східним головним убором, що нагадував чалму. Поступово, крокуючи по країнах Європи, слово переросло в “тюльпан”, і назва міцно приросла до квітки.
 Трохи пізніше квітка з’явився в садах австрійського короля Фердинанда, куди його привіз Охіро Гілен – австрійський посол у Туреччині. Такої пильної уваги не удостоїлась жодна квітка в королівському саду. Наглядати за химерною рослиною доручили найвідомішому ботаніку Франції. Зовсім скоро ботанік їде в Нідерланди і привозить із собою кілька цибулин тюльпанів. Через кілька місяців, вперше в історії Голландії, тюльпани сходять і зацвітають в її садах. З тієї пори в Голландії починається “тюльпанова” лихоманка, яку в історії Нідерландів називають тюльпанведе. Звичайно ж, про тюльпани ходили легенди. Подейкували, що цибулини квітки дуже цінні і рідкісні, тому в Туреччині тюльпани ростуть тільки в садах падишахів.
 У 1630 році голландці стали розводити тюльпани у величезних кількостях, а торгівля цибулинами тюльпанів виявилася вельми прибутковою. Голландські комерсанти намагалися всіляко підтримати цю нову галузь промисловості, тим більше, що для вирощування тюльпанів кліматичні та грунтові умови виявилися дуже сприятливі. Торгівля цибулинами тюльпанів йшла настільки добре, що, голландські торговці скуповували цибулини тюльпанів навіть у монастирських садах сусідньої Бельгії. Незабаром ціни на квіти стали штучно завищуватися, а ситуація, яка за цим склалася, увійшла в історію під назвою “тюльпаноманія”.
 У середині XVII століття цибулини тюльпанів стали найпопулярнішим товаром, ціни на які просто зашкалювали. Дівчина, посаг якої складався з цибулини тюльпана, вважалася дуже вигідною нареченою.
Серед цінителів і любителів цих квітів були маршал Бірон, Рішельє, Вольтер, французький король Людовик XVIII.
Сьогодні вирощування тюльпанів – основна галузь голландського бізнесу. П’яту частину площі Нідерландів використовують для вирощування цибулин тюльпанів. Щорічно близько двох мільярдів цибулин відправляються в 80 країн світу. Найбільша біржа квітів розташована в місті Алсмері.
Люблять тюльпани й у США, зокрема, в Чикаго. Яскраво-рожевий сорт названо в честь колишньої першої леді міста Меггі Дейлі.
Наташа ЖЕЛЕЗКІНА,
Чикаго

www.ukrslovo.net
Facebook: Natasha J Photography