«Петрівські візерунки» укотре збирають друзів

0
709

Завершився Петрів піст, і 12 липня за новим стилем християни відзначили день славних і всехвальних першоверховних апостолів Петра й Павла. Свято належить до великих неперехідних і встановлене тому, що ці двоє учнів Христових більше за інших потрудилися у справі євангельської проповіді. В Україні це свято (як і піст перед ним) звуть ще Петрівкою. В цей час у багатьох районах починаються жнива, звідси народне вірування, що справа святого Петра — «жито зажинати». В одній з колядок Петро й Павло виступають як плугатарі, котрі орють поле під осінній засів:
Святий Петро
за плугом ходить,
Святий Павло волоньки
водить,
А сам Господь Бог
пшениченьку сіє,
А святий Ілля заволочує.
До цього празника в Україні готувалися колись як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, прибирали подвір’я. Вранці всі йшли до церкви, причому дівчата вбирали голови вінками з польових квітів, особливо — з червоних маків. Повернувшись з церкви, розговлялися мандриками (пампушками з пшеничного тіста, яєць та сиру). Назва від того, що Петро й Павло багато мандрували світом і нібито живилися саме такими пампушками. Цього дня зозуля перестає кувати; селяни казали, що «мандрикою вдавилася», бо вкрала одну в святого Петра і за це її Бог покарав. А якщо зозуля кувала і після Петрівки, то це віщувало біду.
Не забувають про вкраїнські традиції й за океаном. Вже традиційно свято «Петрівські візерунки» відбувається щороку при парафії Святої Покрови Української Православної Церкви Київського Патріархату, що в місті Чикаго. У цьому величному й гарному храмі, де настоятелем о. архимандрит Питирим, завжди вшановують і святих, і тих, хто за 60 років був її парафіянами, щедро офірував на потреби церкви.

 

Відрадно, що «Петрівські візерунки» цьогоріч зібрали чимало гостей.  Їх пригощало шашликом родина Діденків, смачною випічкою дивували Галина Злотар, Марійка  Федорів, Іванка Ковалик, Марійка Береговська, частувала за барною стійкою Оксана Рибчак.
Окремо хочу відзначити родину Костюків – Валентини і Дмитра, які уміють гарно, по-сімейному зустріти гостей, приділити їм увагу, забавляти усіх.
Цікавою була й культурна програма. Виступали: гурт “Водограй” у складі Михайла Стриїшиного, Романа Панька, Андрія Іванціва;  дует Тараса Корецького та Діани Собчук; Катерина Кравчук; Михайло Гасюк; Василь Пик і гурт “Черемшина” у складі Ярослава Боднара, Михайла Ленчишина і Оксани Винничук. Всім було цікаво і весело.

Оксана КУШІЦЬКА-МОМЧИЛОВА,
«Українське Слово»,
Чикаго
Фото Світлозара Момчилова