Всеамериканська вчительська конференція

0
679

21-23 жовтня у місті Кергонксон (штат Нью-Йорк) в приміщенні Гадсон Веллі Різорт відбулась щорічна Всеамериканська конференція шкіл українознавства. В конференції взяли участь директори, педагогічні дорадники та учителі – представники 22-х шкіл українознавства, що знаходяться на території США. Основна мета конференції – обмін досвідом між вчителями  діючих  шкіл, визначення особливостей викладання української мови, літератури, народознавства, історії, географії, релігії у суботніх  школах, навчальні програми для дітей дошкільного, молодшого та середнього шкільного віку, підбір підручників.

Цього року школу українознавства ім. Василя Стуса з м.Чикаго представляли чотири делегати –  директор школи Галина Баран, заступник директора школи Люба Галатима, вчитель Наталія Пономарьова і представник батьківської управи товариства «Рідна Школа» Андрій Скиба.

Традиційно, у перший день вчительського з’їзду проходить звіт директорів шкіл українознавства. Г. Баран прозвітувала про стан і проблеми нашої школи, про кількість зареєстрованих дітей на сьогоднішній день, про високу орендну плату за використання приміщення, яку щороку підносять; про проведення навчально-виховних заходiв за минулий рік i  складання навчальної програми на поточний рік. 

Також було заслухано доповідь педагогічного дорадника нашої школи Романа Гірняка з Нью-Джерсі. Пан Роман підкреслив, що у штаті Іллінойс на сьогоднішній день нараховується 7 шкіл українознавства, але лише школа ім. Василя Стуса в м. Чикаго входить до системи “Рідна школа” і наша школа одна є акредитована, що дає можливість нашим випускникам використати кредити, які вони отримали під час навчання у школі при поступленні до коледжів і університетів США. Тому першочерговим нашим завданням є налагодження тісного контакту із цими школами, при необхідності надавати практичну допомогу і заохочувати до подальшої співпраці. 

Андрій Скиба повідомив, що у нашій школі зараз проводиться активна робота по відновленню проведення  матуральних іспитів в кінці навчального року. Тобто, поступово повинен здійснитись перехід від 10-річної системи навчання до 11-річної. Тому що у цьому є велика перевага, адже учні у повній мірі можуть опанувати навчальну програму, передбачену “Шкільною радою”.

На цьогорічному з’їзді також відбулись вибори нового складу управи Шкільної ради, що координує діяльність усіх шкіл українознавства в США. Новим головою Шкільної ради більшістю голосів було затверджено доктора Юрія Гаєцького, який у свій час був директором школи українознавства в м. Чикаго. Важливим є і той факт, що двоє представників із Чикаго ввійшли до складу новообраної управи –  Андрій Скиба і пані Наталія Пономарьова, вчитель історії і української літератури школи українознавства ім. В. Стуса.

22 жовтня розпочалась конференція вчителів. Як уже заведено, вчителі розділяються на дві групи. Одні взяли участь у конференції, де обговорювались питання, що стосуються навчального процесу у молодшій і середній школі, інші учителі взяли участь у конференції для старших класів. Відповідальним за проведення конференції для старших класів було призначено Володимира Кривоноса (Пасейк), відповідальною за проведення конференції для молодших класів і координатором – Наталію Пономарьову (Чикаго). Було представлено чимало цікавих виступів і презентацій. Хотілось би відмітити виступ Люби Галатими з Чикаго, яка розробила урок на тему «Вивчення байки в середніх класах на основі творчого доробку Григорія Сковороди», не менш важливим був виступ Наталії Пономарьової, яка порушила питання щодо включення до шкільної програми творів українських письменників-емігрантів. Пані Наталя згадала про відомих дитячих письменників з Чикаго –  Романа Завадовича, Ганну Черінь, Володимира Барагуру. Доповідач наголосила на тому, що це є нашим першочерговим завданням відновлювати і популяризувати твори цих великих майстрів слова саме серед української дітвори як в Україні, так і в США.

Люба Галатима, яка вперше відвідала вчительський з’їзд, вирішила поділитись своїми враженнями: «Я побувала на цій конференції вперше і була приємно вражена кількістю шкіл українознавства. Приємно бачити як люди, що живуть за кордоном, не втратили своїх професійних навиків. Вчителі  охоче поділились із своїми методами у покращенні вивчення української мови як іноземної, представили свої проекти та розповіли про досягнення. Протягом трьох днів напруженої роботи були проведені презентації, зачитані доповіді, які засвідчили значні напрацювання вчителів. Цікавою і змістовною була розповідь вчителя Наталі Боднар про садочок “Дивосвіт”, який розпочав свою роботу у Пармі ( штат Огайо), також сподобався виступ  “Слово як зброя “вчителя Галини Яреми, яка приїхала також з м. Парми. Ольга Михайлюк з Філадельфії  підготувала проект на тему: “Bажливість ознайомлення з історією України учнів молодшої школи».  Володимир Боднар, директор школи ім. Шевченка в м. Пармі (штат Огайо) провів  цікаву доповідь про Івана Франка. Ввечері відбувся святковий банкет, приурочений 25 річниці відновлення Незалежності України, де на учасників чекала смачна вечеря і великий концерт, який був підготовлений Світланою Хмурковською з Йонкерсу. Жвавий інтерес в учасників конференції викликав  виступ молодіжної театральної студії під керівництвом Наталії Пономарьової. Чудова літературно-музична композиція “На перехресті століть” підняла всім учасникам конференції настрій. 

Переконані, що такі зустрічі повинні відбуватися  і  створювати сприятливі умови  для розвитку творчого потенціалу кожного вчителя та його самореалізації у навчально-виховному процесі. Щиро вдячні всім за знайомство та плідну співпрацю і сподіваємося, що  спілкування та фаховий обмін між колегами й надалі сприятимуть розвитку українознавства в Америці.

Від імені дирекції, вчителів школи українознавства ім. Василя Стуса в м. Чикаго хотілось би подякувати батьківській управі нашої школи, усім фінансовим і громадським організаціям, зокрема кредитовій спілці «Самопоміч», за фінансову підтримку і сприяння в участі y цій конференції, за розуміння того, що саме школа це є той ґрунт, де засаджується зерно національно-духовного виховання майбутнього покоління – гідних громадян Америки, що будуть завжди знати і пам’ятати про своє українське коріння.

Наталія ПОНОМАРЬОВА,
учитель української літератури і історії Школи українознавства ім. Василя Стуса

Люба ГАЛАТИМА,
заступник директора школи Українознавства ім. Василя Стуса,
м. Чикаго