Маланка: український карнавал у місті вітрів

0
896

Якщо думаєте, що карнавали – це не українська традиція, тоді сильно помиляєтеся. 13 січня українці відзначають Маланку – одне з найяскравіших і найцікавіших свят в нашій традиції.
Це свято має язичницьке коріння. Згідно слов’янській міфології, у матері богів Лади крім сина – побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Миланка, тому що вона була мила і чудова.
Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Миланку і сховав у підземне царство. Звільнив її славний богатир Безпальчик-Васильчик і одружився на ній. Тому 13 січня шанують не тільки Маланку, а й Василя.
Цікаво, що в церковному календарі 13 січня – День святої Меланії. Таким чином маємо дуалізм дохристиянської та християнської традиції, які тісно переплелися в народному календарі.
Ходили і по селах ватаги хлопців, переважно після заходу сонця, які теж одягали маски і що найцікавіше “водили Маланку” – переодягненого у дівчину хлопця, парою якому був Василь. Групи переодягненої молоді називали “рядженими” або “поїзд Маланки”. Крім Маланки і Василя в ватазі присутні такі персонажі: Король-Місяць, Дід-Змій, Коза, Лікар, Воїн, Циган і інші.
У звичайному житті вважалося поганою прикметою, якщо чоловік надягав жіночий одяг, а ось саме в цей один день в році можна було все – і повеселитися, і переодягнутися. Вважалося, що такі нехитрі маніпуляції з перевдяганням відлякують нечисту силу. Згодом переодягання перестало носити магічний сенс, під впливом християнства, і просто перетворилося в карнавал і веселе дійство.
Будучи далеко від рідної землі, хочеться зберегти традиції батьків та передати їх нашим дітям. Тому вже третій рік у соборі св. Софії УПЦ КП під керівництвом Оксани Когут діє дитячий театральний гурток” Оберіг”. Учні вокально- хореографічної студії “Елегія” теж задіяні і допомагають вокалом. Два роки поспіль маленькі актори виступали з “Вертепом”. А цього року було поставлено “Маланку”. Головними рядженими були Маланка  (Іван Когут), Василь (Олекса Левкович), Коза (Володимир Михайлюк), Циганка (Марічка Гарматюк), Медсестра (Марія Касперук), Звіздар (Ігор Томчій), Сіячі (Михайло Капій, Олександр Сілярський, Володимир Гарматюк, Олег Томчій). Окрасою дійства були і маленькі щедрувальники Іларій Микуляк (4 р.), Катерина Левкович (4 р.), Ксеня Левкович (6 р.), Соломія Михайлюк (7 р.).
З великою радістю маленькі актори виступали для родичів, друзів, побували вдома у отця Олексія Касперука настоятеля св Софії.
Дух Різдва переносить нас, дорослих, у дитинство, а дітей – у казку, всіх нас разом – у милу Україну.
Світлана ПОЛЯК,
Чикаго