«Мені сорочку мати вишивала…»

0
766

Саме під такою назвою 12 травня 2018 року відбулося свято у залі греко-католицької церкви Різдва Пресвятої Богородиці, що в Пейлос Парк, штату Іллінойс.
Поєднали свято Матері із святом Вишиванки. В такі чудові весняні дні, коли земля вмивається дощами, коли ліси, парки будяться від пташиного щебету, коли сонце простеляє перед нами різнобарвні полотна трав і квітів, коли дихається на повні груди, ми наяву чи подумки повертаємось до найдорожчих серцю осель, до родини. Нас манить поріг маминої світлиці, яка вся потопає у вишитих рушниках і чекає на нас з близьких і далеких доріг, як чайка чаєнят. Вона хоче почути родинну пісню, яка щебече соловейком, кує зозулею, обсипає наші скроні вишневим цвітом, пахне маминими руками свіжоспеченого хліба.
Свято Матері і свято Вишиванки – це наша національна єдність і гордість, це безмежна любов до землі, до батьків, які дали нам життя і зуміли у вишитому узорі, як оберегові людської душі, передати нам гармонійність з живою природою, бо вишиванка – молитва без слів, це код нашого родоводу!
   Зал при церкві у цей вечір потопав у різнобарвних вишитих сорочках, блузках, платтях, рушниках, серветках. Свою колекцію прекрасних коралів, стежок, привезла відома майстриня Наталія Мазурак, а ще вона показала узори на давніх сорочках в поєднанні із сучасними. Ми мали змогу не тільки любуватися, але й доторкнутися , чи навіть придбати такі прекрасні шедеври народного мистецтва .Пані Уляна, як прекрасний дизайнер, привезла різноманітні композиції з квітів, запах і краса яких полонили всіх присутніх.
Найщасливішими за всіх себе почували діти. Вони всі були в українських строях. Хочеться віддати належне батькам, бабусям, дідусям, які, не зважаючи на проливний дощ, приїхали з дітьми. Милуючись одне перед одним, вони бігали, танцювали, співали, додаючи настрій всім присутнім у залі.
    Парафіяни і прихожани церкви приготували святковий стіл, який поблагословив отець Теодозій. А концертну програму підготував гурт “Черемшина”. Перед концертом, поки сходились люди, звучали  інструментальні мелодії Наталії Бойчук (скрипка) та Ярослава Боднара (саксофон).
Легенду про вишиванку, про зразки узорів Трипільщини, одежу древніх скіфів та слов’ян – русичів, про посаг княгині Анни Ярославівни, яким милувалися і захоплювалися французи, про мистецтво творити красу саме матір’ю, жінкою розповіла Ольга Винничук, яка виконала авторські пісні та співану поезію. Відомий поет-пісняр Богдан Максимків прочитав нові свої вірші про вишиванку, маму, рідне село. Свої гуморески та вірш про маму прочитав поет-пісняр Ярослав Боднар. Зал полонили українські пісні-шлягери і було приємно, що люди підспівували нам. Було затишно і по-родинному тепло і приємно. Спасибі Ігорю Катричу за організацію лотереї , де щасливчики виграли вишиті речі, сувеніри. Уклін всім, хто долучився до свята своїми пожертвами, своєю присутністю, а ми з нетерпінням будемо всіх чекати на ПЕЙЛОС-ФЕСТ, 24 червня 2018 року, в неділю, о 12 годині, адже церква буде святкувати своє 25- ти річчя!
Ольга ВИННИЧУК